Volejbalistky na mistryně světa ze Srbska nestačily a přišly o šanci na postup na olympiádu

České volejbalistky ve středu v olympijské kvalifikaci prohrály 1:3 na sety s mistryněmi světa ze Srbska. Ve skupině A v Ning-po je to jejich třetí porážka ze čtyř zápasů a už nemají šanci postoupit z tohoto turnaje na hry do Paříže. Stejně jako ve čtvrtfinále nedávného mistrovství Evropy ale sebraly elitnímu světovému týmu set, třetí sadu vyhrály 32:30.

Ning-po (Čína) (Aktualizováno: 16:16 20. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České volejbalistky během semifinálového zápasu Evropské ligy proti Ukrajině

České volejbalistky během semifinálového zápasu Evropské ligy proti Ukrajině | Foto: Václav Pancer | Zdroj: ČTK

Trenér Jannis Athanasopulos obměnil základní sestavu, ve které nově nastoupily smečařka Eva Hodanová, blokařka Ema Kneiflová a libero Veronika Dostálová. „Chtěl jsem vidět, co dokážou ostatní hráčky. A musím říct, že všechny, které se dostaly na hřiště, odvedly opravdu výbornou práci. Tlačily jsme nad náš limit a nejdůležitější bylo, že jsme hráli uvolněně. Když hrajeme uvolněně, předvádíme skvělý volejbal. A naopak, pokud jsme nervózní, naše úroveň klesá,“ uvedl kouč v tiskové zprávě.

České volejbalistky držely s favoritkami krok. Dařilo se jim na bloku, bojovaly v obraně a pomohla jimi řada zkažených srbských servisů. Do stavu 17:17 byl úvodní set vyrovnaný, ale pak Srbky odskočily a sadu vyhrály 25:20.

Volejbalistky prohrály druhý kvalifikační duel, v boji o účast na olympiádě podlehly Číně

Číst článek

Ve druhém setu srbské volejbalistky zlepšily obranu na síti a od začátku vedly. Po esu Ely Koulisiani sice Češky srovnaly na 12:12, ale pak přišel další srbský trhák na 23:17. České volejbalisty sice pětibodovou sérií set prodloužily, ale na konečných 25:22 pro Srbsko dotáhla sadu univerzálka Tijana Boškovičová. Největší hvězda srbského týmu nakonec zaznamenala 30 bodů.

Ani ona ale nezabránila srbské ztrátě třetího setu. V jeho průběhu Češky kvalitním servisem a bloky několikrát odskočily o několik bodů, ale náskok vždy rychle ztratily a v koncovce vedly 23:21 Srbky.

České volejbalistky ale vyrovnaly a rozehrála se napínavá koncovka, v níž odvrátily tři mečboly. Nakonec proměnily svůj pátý setbol díky útoku univerzálky Gabriely Orvošové, která byla s patnácti body nejproduktivnější českou hráčkou.

Další komplikace ale Srbky nepovolily. Ve čtvrté sadě se Češky potýkaly s přihrávkou a prohrály ji 20:25. „Myslím si, že jsme v dnešním zápase předvedly dobrý výkon, i když jsme ho nakonec prohrály. Favoritky jsme dokázaly potrápit. Vycházel nám servis, spoustu balonů jsme dokázaly ubránit. V klíčových momentech bylo vidět, že oni jsou světová extratřída. Dokázaly si uhrát, co potřebovaly,“ řekla Hodanová, která zaznamenala tři z deseti českých přímých bodů na servisu.

Spoluhráčky tahaly tašky trenérům, vzpomíná Havelková. V čínském týmu má bývalé spoluhráčky

Číst článek

Srbky zůstaly po čtyřech zápasech stoprocentní a mají dvanáct bodů, zatímco český tým stále jen dva za úvodní výhru v pětisetovém utkání s Dominikánskou republikou.

Češky ještě čekají duely s Mexikem, Ukrajinou a Kanadou, takže se mohou teoreticky dostat na jedenáct bodů. Ačkoliv domácí Čína překvapivě prohrála 2:3 s Kanadou, přišly české volejbalistky o naději na obsazení některého ze dvou postupových míst. Čína stejně jako Nizozemsko nasbírala 10 bodů a v příštím zápase se oba celky utkají spolu, takže vítěz tohoto duelu bude mít minimálně dvanáct bodů.

Turnaj je vedle přímého postupu důležitý i pro světový žebříček, z něhož se v červnu 2024 doplní pět zbývajících účastníků olympijského turnaje. „Právě teď pro nás přicházejí ty nejdůležitější zápasy proti Mexiku a Ukrajině, což jsou soupeři podobné úrovně, jakou máme my. A pak se ještě setkáme s dalším týmem, který je ve světovém žebříčku okolo desáté příčky, a to je Kanada,“ shrnul kouč další program, který bude následovat po čtvrtečním volném dnu.