Úspěšní čeští běžci v Záhřebu

Aktuality
neděle 10. září 2023
Početná ekipa českých reprezentantů se představila na závěrečném zlatém mítinku World Athletics Tour v chorvatském Záhřebu. Nejvíce se dařilo našim běžcům. Půlkař Jakub Dudycha zaběhl národní juniorský rekord. Stýplař Damián Vích útočil dokonce i na ten mužský.

Už tradičně patřila mezi klenoty tohoto mítinku mužská koule, a to jak svým obsazením, tak i kvalitou. Tu potvrdila většina startovního pole, a právě proto nestačil Tomáši Staňkovi jeho nejdelší pokus o hodnotě 21.09 na lepší než osmé místo. Suverénním vládcem kruhu byl Novozélanďan Tom Walsh, jenž se jako jediný dostal přes 22 metrů, a to výrazně, když poslal své náčiní až do vzdálenosti 22.46. Další pomyslné medailové příčky obsadili Američan Joe Kovacs (21.72) a Ital Leonardo Fabbri (21.55).

Svůj zatím životní stýpl zaběhl v Záhřebu Damián Vích. Pětadvacetiletý svěřenec Jakuba Holuši proběhl cílem jako devátý v novém osobním rekordu 8:25.00. Kariérní maximum z letošního zlatého mítinku v Jokohamě si vylepšil o víc než pět vteřin a stal se druhým nejrychlejším stýplařem naší historie. Na 51 let starý národní rekord Dušana Moravčíka pak ztratil jen 1.2 vteřiny. Jeho radost mohla být vícenásobná, jelikož na setinu vyhověl entry limitu pro start na mistrovství Evropy v Římě. Závod vyhrál Ahmed Jaziri z Tuniska za 8:14.93. „Celý závod jsem se cítil dobře. Říkal jsem si, že si musím nechat nějaké síly na poslední překážky. Nakonec jsem jich měl možná více, než by bylo zdrávo, ale jsem šťastný za takový čas. Po celou sezónu jsem se trápil s různými zdravotními potížemi, tak je pro mě tento výkon velkým zadostiučiněním a je to skvělý základ do další práce, abych se mohl posunout ještě dál,“ zhodnotil své vystoupení.

Skvělé běžecké vystoupení předvedl v závodě na 800 metrů mužů juniorský mistr Evropy Jakub Dudycha. Ten se jakožto nejmladší z celého startovního pole nezalekl zkušených borců a vedl si velmi sebevědomě. Odměnou mu byo sedmé místo a nový osobák 1:45.84, kterým navíc překonal o 23 setin český juniorský rekord Jakuba Davidíka z roku 2021. Zároveň se stal osmým nejrychlejším půlkařem české historie a vyhoupl se do čela letošních národních tabulek před Filipa Šnejdra, jenž v tomto běhu finišoval jako jedenáctý za 1:47.22. Zvítězil Brit Daniel Rowden za 1:44.96.

Velmi solidní běh zaznamenala v samotném závěru sezóny také Kristiina Mäki na patnáctistovce. Ve vyrovnaném klání finišovala jako pátá v čase 4:04.40, což je jen 1.13 vteřiny za jejím letošním nejrychlejším časem z Chorzówa. Vítězná Španělka Esther Guerrero vylepšila časem 4:02.88 o 48 setin rok starý rekord mítinku Australanky Linden Hall, která byla tentokrát druhá za 4:03.83.

Diváci v chorvatské metropoli měli možnost na vlastní oči vidět také jedno historické světové maximum, a to na nepříliš často vypisované trati 2000 metrů překážek. Zde se postarala o rekordní počin Keňanka Beatrice Chepkoech, když časem 5:47.42 srazila zápis Němky Gesy Felicitas Krause z Berlína 2019 o více než pět vteřin. Také v tomto závodě měla česká atletika zastoupení, a to ve finalistce letošního ME do 23 let Soně Kouřilová, která tuto trať absolvovala po třech letech a bylo z toho výrazné a očekávané vylepšení osobáku na 6:32.99.

V oštěpařském sektoru potvrdila parádní formu v závěru sezóny Američanka Maggie Malone, která nedala svým soupeřkám nejmenší šanci a jasně zvítězila výkonem 63.71. V závodě byly také dvě české reprezentantky. Lépe si vedla letošní mistryně České republiky Petra Sičaková, když skončila šestá za 56.56. Nikol Tabačková obsadila sedmou příčku, přičemž její nejdelší pokus měřil 53.11.

Ve sprintu na 100 metrů překážek byl k vidění nový rekord mítinku. Portorická olympijská šampionka Jasmine Camacho-Quinn i v mírném protivětru a s vypuštěným závěrem vylepšila 24 let starý rekordní zápis Kazašky Olgy Schischigina o třináct setin na 12.47. Mužskou stodesítku překážek opanoval Jamajčan Hansle Parchment za 13.13.

Na stovce mužů dokázal pouze jediný sprinter stlačit svůj čas pod deset vteřin, a tím byl vítězný Keňan Ferdinand Omanyala, jenž prolétl rovinku za 9.94 před Jamajčanem Obliquem Sevillem (10.07) a Italem Lamontem Marcellem Jacobsem (10.08).

Diskařské klání vyznělo nejlépe pro Slovince Kristjana Čeha. Ten by zvítězil každým ze svých čtyř měřených pokusů a bral zasloužený primát před Jamajčanem Fedrickem Dacresem (66.54) a Australanem Matthewem Dennym (65.25). Čehův nejdelší hod měřil 68.48. Stejnou disciplínu žen vyhrála k radosti domácího publika jejich hvězda Sandra Perkovič v sezónním maximu 67.71.

V závodě mužů na 3000 metrů se stal novým rekordmanem mítinku Dominic Lobalu. Běžec z Jižního Súdánu vylepšil rekord Keňana Caleba Ndika z roku 2013 o 1.11 vteřiny.