Hokejisté Třince vyhráli v Lahti a poprvé uspěli, Vítkovice podlehly Ilvesu

foto Ilustrační foto - Utkání hokejové Ligy mistrů: HC Oceláři Třinec - EHC Red Bull Mnichov,3. září 2023, Třinec. Zleva Jakub Jeřábek z Třince a Dominik Bittner z Mnichova.

Lahti/Tampere - Hokejisté Třince vyhráli v Lize mistrů na ledě Pelicans Lahti 3:1 a na čtvrtý pokus poprvé uspěli. Český šampion tak rozšířil své dosud chudé konto jediného bodu a v říjnu bude hrát o postup do osmifinále ještě na ledě Stavangeru a doma s Aalborgem. Vítkovice ztratily v Tampere s domácím Ilvesem vedení 2:0 a po porážce 2:3 po samostatných nájezdech zaznamenaly druhou porážku ze čtyř duelů.

"Podali jsme opravdu disciplinovaný výkon, pokud odmyslíme fauly v první třetině, kterých bylo hodně. Nedá se hrát ve třech, nedá se hrát ani ve čtyřech. Pokud chceme být úspěšní, musíme hrát v pěti, protože v pěti jsme silní a dnes se to ukázalo," uvedl pro klubový web trenér Třince Zdeněk Moták. "Pro nás je to velká vzpruha před startem extraligy, měli jsme několik nešťastných proher v řadě, přestože jsme hráli poměrně slušně," dodal.

Třinec po domácích prohrách s Rapperswilem (6:7 v prodloužení) a Mnichovem (0:2) podlehl i v pátek v Tampere Ilvesu (4:5), ale do hry o play off se vrátil dnes v Lahti. Po bezbrankové úvodní třetině otevřel skóre v čase 22:27 ve vlastním oslabení Daniel Voženílek, který z úniku překonal gólmana Jussiho Olkinuoru.

Hosté ve druhé části duel rozhodli. Před polovinou utkání zvýšil po slovenské spolupráci po přihrávce Libora Hudáčka z pozice mezi kruhy Marko Daňo a v 37. minutě se prosadil také polský útočník Kamil Walega. Po čistém kontu sahal při svém soutěžním debutu za Oceláře brankář Patrik Švančara, ale 14 sekund před koncem mu ho sebral Leevi Tukainen.

"Zamrzí to, bohužel. Ale hokej se hraje celých šedesát minut. Ve výhledu mi stál hráč, uhnul v pravý čas a střelec to dobře věděl, asi sehraná akce. Poslední čtyř minuty hráli power play, už toho na nás bylo dost," konstatoval Švančara, který chytal v minulé sezoně za prvoligový Frýdek-Místek.

"Snažím se trenérům ukázat, že na to taky mám. Chtěl bych získat jejich důvěru a doufám, že zápasů bude časem víc a víc. Jsme rádi, že jsme zlomili sérii proher. Nula by byla třešnička, ale důležité je týmové vítězství," dodal Švančara.

V sestavě Pelicans se stejně jako v pátek proti Vítkovicím při výhře 4:9 představila čtveřice českých hokejistů - obránci Michal Jordán, Filip Král a útočníci Luboš Horký a Adam Bareš.

Vítkovice se ujaly v Tampere vedení v čase 4:15, poté co využil přesilovou hru při vyloučení útočníka Petra Kodýtka Marek Kalus a ve 14. minutě zvýšil obránce Matěj Prčík. Brankář Ostravanů Matěj Machovský odolával až do 36. minuty, kdy po asistencích Kodýtka a Šimona Stránského využil přesilovku pěti proti třem Les Lancaster. Za 84 sekund vyrovnal Jani Nyman.

Utkání dospělo do nájezdů, v nichž se prosadili jen domácí Lancaster a Stránský. Ilves, v jehož sestavě se z české kolonie vedle Kodýtka se Stránským představili také bek Dominik Mašín a forvard Jakub Kos, vyhrál i čtvrtý zápas, ale ztratil první bod.

Vítkovice, které na startu soutěže doma zdolaly Mnichov (4:3 po samostatných nájezdech) a Rapperswil (4:1), dosáhly na šest bodů. Pozice pro play off budou v říjnu hájit v utkáních doma s Bielem a v Ingolstadtu.

"Fantastická první třetina, začali jsme úplně jinak, byli jsme aktivní, forčekovali jsme, získávali jsme kotouče a tím pohybem jsme si vynutili dvě přesilové hry, ze kterých se nám podařilo skórovat. Druhý gól po pěkné akci hned po buly střela. V jednoduchosti jsme byli dobří. Druhá třetina ale byla jako den a noc, tam nám to nešlo," řekl klubovému webu kouč Vítkovic Miloš Holaň.

"Ve třetí třetině jsme se vrátili k té hře, kterou jsme produkovali. V prodloužení tolik těch šancí nebylo. V nájezdech byl soupeř lepší, a proto si odvezl dva body. Z té kvality soupeřů je bod dobrý. Když se ohlédnu za všema zápasy, tak z možných dvanácti bodů máme polovinu. Myslím si, že je to dobrý počin kluků a hlavně zkušenost, která je nenahraditelná," doplnil Holaň.

Ilves Tampere - HC Vítkovice Ridera 3:2 po sam. nájezdech (0:2, 2:0, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 36. Lancaster (Š. Stránský, Kodýtek), 37. Nyman (Jurmo, Könönen), rozhodující sam. nájezd Lancaster - 5. M. Kalus (Krieger, Lakatoš), 14. Prčík (M. Kalus, Claireaux). Rozhodčí: Kova, Ruuska - Hautamäki, Thomann (všichni Fin.). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 4387.

Sestava Vítkovic: Machovský - Raskob, Percy, Grman, Mikuš, L. Kovář, Prčík, Gewiese - Mueller, Krieger, Roberts Bukarts - Lakatoš, Chlán, Fridrich - M. Kalus, Claireaux, Krejsa - Lednický, M. Přibyl, Dej - R. Půček. Trenér: Holaň.

Pelicans Lahti - HC Oceláři Třinec 1:3 (0:0, 0:3, 1:0)

Branky a nahrávky: 60. Tukiainen - 23. D. Voženílek, 29. Daňo (L. Hudáček, Nestrašil), 37. Walega (Dravecký). Rozhodčí: Brander, Salonen - Mäkinen, Nurmio (všichni Fin). Vyloučení: 3:4, navíc J. Jeřábek (Třinec) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 2033.

Sestava Třince: Švančara - Marian Adámek, Smith, Kundrátek, J. Jeřábek, Polášek, Havránek - M. Růžička, P. Vrána, Pánik - Daňo, L. Hudáček, Nestrašil - D. Voženílek, Miloš Roman, Haas - Kurovský, Čacho, Dravecký - Walega. Trenér: Moták.

Lukko Rauma - Mannheim 0:6, Växjö - Biel 4:0, Rapperswil - Košice 5:2 (za domácí Čajka 0+1), Mnichov - Innsbruck 9:2,

19:00 Färjestad - Aalborg.