Na Kolibě nejlepší Horčičková a Vandas

9.9.2023 Petr Klimpl

Závod na krátké trati Českého poháru v Hoděšovicích (u motorestu Koliba) vyhráli v elitních kategoriích Vendula Horčičková a Daniel Vandas.

Závod (byl to i závod WRE) uspořádal OK Slavia Hradec Králové. Centrum závodů bylo na louce u motorestu Koliba v Hoděšovicích, kde přivítali přes šest stovek závodníků.

Krátká trať se běžela za horkého slunečného počasí. Tratě postavil Jakub Weiner na mapě Koliba, kterou připravili připravili Jan Langr, Petr Mareček, Jan Netuka a Zdeněk Sokolář. V rovinatém terénu bylo hodně porostových objektů. Byl tam normální čistý les i hustníky různé průběžnosti a viditelnosti, pod nohama se střídal běžný povrch s trávou, kapradím nebo klacky. Bylo tam i dost vodotečí.

V mužské elitě chyběl vedoucí závodník Českého poháru Tomáš Křivda, který stejně jako další reprezentant Jonáš Hubáček běžel ve Finsku. Pro vítězství si tak doběhl Daniel Vandas (PHK), který vedl po celou trať a v cíli byl o 24 sekund dříve než druhý Tomáš Kubelka (LPU). Se ztrátou 50 sekund doběhl na třetím místě Vojtěch Král (SSU), čtvrtý skončil Pavel Kubát (PHK), páté a šesté místo obsadili Petr Horvát (TBM) a Jan Petržela (PHK).

15. Mokrý Stanislav          ZBM9202 R SK Brno Žabovřesky       35:59   + 4:53

V dámské elitě nebyla na startu Tereza Janošíková, kralova tak Vendula Horčičková (LCE), která na trati od startu vedla, pak v půlce trati doběhla o dvě minuty Terezu Čechovu (KAM) a spolu doběhly do cíle a obsadily první dvě místa. Třetí skončila Denisa Kosová (PHK), která měla za vítězkou odstup 2:22 min. Těsně za stupni vítězů skončila čtvrtá Jana Stehlíková (LPU), pátá byla Adéla Vandasová (PHK) a šestá Jana Peterová (LPU).

15. Fürstová Anna            SSU9651 E SK Severka Šumperk       38:36   + 7:42

V juniorech při neúčasti Jakuba Chaloupského (nechtěl běžet skoro v domácím terénu) si pro premiérové žebříčkové vítězství doběhl Martin Gajda (KAM), minutu a půl za ním skončil druhý Tomáš Dohnálek (SHK), o necelou půlminutu zpět byl třetí Štěpán Waldhauser (TUR). Také na startu juniorek chyběla vedocí závodnice žebříčku Anna Karlová, první místo vybojoval Barbora Smolková (TAP), o 16 sekund zpět byla druhá Markéta Rotková (ZBM), třetí překvapivě skončila Emma Bednaříková (ZBM), která za vítězkou zaostala o minutu a půl.

V H18 skončili na prvních dvou místech dva největší favorité, vyhrál Jan Strýček (PBM) o necelou minutu před Danielem Bolehovským (VSP), třetí místo se ztrátou 102 sekund na vítěze obsadil Adam Zřídkaveselý (ZBM). V D18 jasně vyhrála juniorská mistryně světa Lucie Dittrichová (SKM), 1:20 min. za ní skončila Viktorie Škáchová (DKP), se ztrátou tří minut na vítězkou byla třetí Michaela Novotná (TUR). V H16 vyhrál vedoucí závodník žebříčku A Prokop Tomášek (TUR), jen 15 sekund za ním skončil na druhém místě Jiří Račanský (TBM), třetí Jan Vaníček (SJC) měl na vítěze ztrátu 43 sekund. Také v D16 byla první vedoucí závodnice v žebříčku, Hana Vítková (SJI) vyhrála s náskokem přes dvě minuty před druhou Alicí Gregorová (DKP) a třetí Viktorii Vyziblovou (SJC).