Sobotní závody žebříčku B v Čechách a na Moravě

9.9.2023 Petr Klimpl

Páté závody žebříčků B se běžely v Čechách i na Moravě.

Čechy

Sobotní krátká trať uspořádal TJ Start Náchod. Téměř tisícovka závodníků našla centrum na louce u obce Zbečník. V okolí závodníky čekal podhorský kopcovitý terén, kde byl převážně dobře průběžný les. Byly tam dva hlavní hřebeny a centrální údolí, na nich hustá síť cest, mnoho porostových detailů, občasné pozůstatky těžby uhlí nebo kamene. Prostorem procházela linie opevnění z 2. světové války (většinou pouze zbytky původních bunkrů).

Mapu Draboňův lom připravil Zdeněk Sokolář, ten byl i autorem tratí.

V ženách byly úspšné zkušené závodnice. Vyhrála Martina Zvěřinová (LPU), o druhé místo se stejným časem podělily Kateřina Kašková (CHA) a Zuzana Jedličková (SHK). V mužích s převahou vyhrál Ondřej Metelka (PHK), se ztrátou necelých pěti minut obsadil druhou příčku Jan Palas (SJC), 13 sekund za ním byl třetí mistr světa v MTBO Kryštof Bogar.

Morava

Klasickou trať žebříčku B-Morava (a současně to byl i oblastní žebříček Moravskoslezského kraje) uspořádala dvojice pořadatelů OOB TJ Baník Ostrava (AOV) a free.lepus.cz. Na startu bylo necelých šest stovek závodníků, kteří se sešli na koupališti Píšť.

Závod proběhl v lesním prostoru mezi obcemi Píšť, Závada, Vřesina, Hať a Owsiszce. Mapa byla případně nazvána „Rýhy“ (mapoval Bohumil Háj). Název vystihoval charakter terénu, který byl rozdělen mnoha větvícími se žleby a údolíčky, které vytvářely zajímavě členitý terénní reliéf. Ten byl místy doplněn bažinatými prameništi, starými lomy a jámami. Tratě postavil Jiří Vlach.

V ženách jasně vyhrála Hana Mašláňová (TZL) před Pavlínou Rychlou (KRN) a Hanou Bernatíkovou (SFM). V mužích byl první Pavel Rychlý (KRN) s tříminutovým náskokem před Janem Drábkem (ZBM), třetí skončil David Štorek (JPV).