Souhrn kvalifikace o postup na ME 2024 - pátek 8.9.

08.09.2023, 19:58, aktualizováno 08.09.2023, 22:45
Komentáře a souhrny
Oslavující Álvaro Morata (© AFP)

Španělsko se v Gruzii se soupeřem vůbec nemazalo, s chutí si zastřílelo, přičemž hattrick zapsal Álvaro Morata. Při svém debutu za La Roju se trefil také teprve šestnáctiletý Lamine Yamal. Druhý celek z Pyrenejského poloostrova, tedy Portugalsko, těsně vyhrálo na půdě Slovenska. Chorvatsko si hravě poradilo s Lotyšskem, o velmi cennou výhru přišla Arménie v Turecku, kde se nakonec konala plichta. Lucembursko, trochu překvapivě, skolilo Island...

Skupina A

Kypr - Skotsko 0:3

08.09.2023 20:45

Góly: 6. Scott McTominay, 16. Ryan Porteous, 30. John McGinn

Hráči Skotska vyhráli v pátém kole kvalifikace o mistrovství Evropy na Kypru 3:0 a se stoprocentní bilancí dál vládnou těžké skupině A, jejíž součástí je i Španělsko či Norsko. Střeleckou formu v reprezentaci opět prokázal Scott McTominay, který svou šestou trefou v tomto kvalifikačním cyklu hned zkraje utkání otevřel skóre. Záložníkovi Manchesteru United na gól přihrával John McGinn, po odehrané půlhodině si pak se středopolařem Aston Villy vyměnil role a zapsal si do statistik také asistenci.

Páteční večer svedl k souboji reprezentace s naprosto odlišnými formami. Domácí Kypr podle očekávání ještě nedokázal získat ani bod a se skóre 2:8 se topil na poslední příčce. Skotsko naopak bylo dosud jedním z největších překvapení skupin, jelikož dokázalo vyhrát všechny čtyři zápasy s pouhou jednou inkasovanou brankou. Navíc si poradilo i se silnými Španěly či Norskem. Tentokrát měli Tartanoví teriéři za úkol zakousnout se do Kypřanů a udržet si stoprocentní bilanci.

Hned z první šance utkání šli skotští fotbalisté do vedení. V šesté minutě prodloužil na zadní tyč centr z levé strany McGinn, kde ho hlavičkou bez problému uklidil do sítě McTominay. Po čtvrthodině hry vedli hosté už o dvě branky, když se po přímém kopu dostal k dorážce na hranici brankového území Ryan Porteous a z bezprostřední vzdálenosti se nemýlil. Ve 30. minutě si pak McTominay a McGinn vyměnili role. První jmenovaný přesně našel svého spoluhráče na velkém vápně a ten uklidil míč přesnou ranou k levé tyči.

Po začátku druhé půle si diváci museli na první šanci počkat do 56. minuty. McTominay dobře zavíral zadní tyč, kam směřoval přízemní balon, ale ve skluzu ho mezi tři tyče nasměrovat nedokázal. Po hodině hry vyslal z hranice vápna tvrdou přízemní střelu Callum McGregor, která však letěla přesně doprostřed brány, kde si ji bez problémů našel Joël Mall. V 76. minutě byl blízko svému druhému gólu McTominay, ale jeho rána však pouze orazítkovala pravou tyč brankové konstrukce.

Skotsko i přesto na Kypru uspělo a udrželo si stoprocentní bilanci. V pondělí 12. září změří síly v přátelském utkání s Anglií, středomořský tým svede ve stejný den duel ve skupině se Španělskem.

Více informací k zápasu

Gruzie - Španělsko 1:7

08.09.2023 18:00

Góly: 49. Giorgi Čakvetadze - 22. Álvaro Morata, 27. Saba Kvirkvelia (vl.), 38. Dani Olmo, 40. Álvaro Morata, 65. Álvaro Morata, 68. Nico Williams, 74. Lamine Yamal

Hráči Španělska se nenechali ovlivnit celosvětovou kauzou okolo šéfa jejich fotbalového svazu Luise Rubialese a v rámci kvalifikační skupiny A o postup na mistrovství Evropy rozdrtili Gruzii 7:1. K až nečekaně snadnému skalpu domácích zavelel ve 22. minutě nový kapitán země z Pyrenejského poloostrova Álvaro Morata, jenž zaznamenal dokonce první reprezentační hattrick.

Pohodový průběh utkání demonstrovalo rozhodnutí hostujícího kouče poslat na hřiště na více než poločas Lamina Yamala, nejmladšího hráče v historii španělského národního týmu, který nakonec vsítil i jeden z gólů.

Španělé se vraceli do kvalifikačních bojů o postup na evropský šampionát po červnových oslavách titulu z Ligy národů. V jejím play off nejprve skolili Itálii 2:1 a poté ve finále po úspěšných pokutových kopech porazili Chorvatsko. Ve skupině tak dosud odehráli pouze dva duely, přičemž ten minulý ve Skotsku prohráli. Proti domácí Gruzii tedy La Furia Roja toužila toto zaváhání napravit a pomoci jí k tomu měl například ve formě hrající Dani Olmo.

Za důležitými třemi body mohl španělský národní tým vykročit již ve druhé minutě. Marco Asensio využil šťastného odrazu a dostal se k zakončení z bezprostřední blízkosti, ale Giorgi Mamardashvili reflexivním zákrokem změnu skóre odmítl. Už ve 22. minutě ale Asensio svou promarněnou příležitost napravil, když centrem ideálních parametrů našel Moratu, který se hlavou nemýlil. O chvíli později posmutněla atmosféra na stadionu v Tbilisi podruhé. Střílenou přihrávku Fabiána Ruize si totiž do vlastní sítě nešikovně srazil stoper domácích Solomon Kvirkvelia. Gruzínci vůbec nestíhali tempo soupeře, když jim třetí úder zasadil Olmo. Ten se dostal napodruhé k zakončení a utaženou ranou na přední tyč rozvlnil síť. Španělé byli i nadále při chuti, což dokázala i akce, při níž si v pokutovém území pohotově vyměnili míč Ruiz s Moratou a druhý jmenovaný už měl jednoduchou úlohu.

Po změně stran se za hustého deště přece jen osmělil také tým ze Zakavkazska. Giorgi Chakvetadze využil nedůrazu v hostující obraně a vyslal na Unaie Simóna slabý pokus, který ale prošel zkušenému gólmanovi Bilbaa trestuhodně mezi rukama. Gruzínci na tento dílčí úspěch proti favoritovi nedokázali navázat. Na druhé straně naopak zpečetil svůj první hattrick za národní tým Morata. Kapitán španělské reprezentace využil dobře načasované přihrávky Mikela Merina a z ostrého úhlu dopravil míč na místo určení. V 68. minutě se do střelecké listiny zapsal také mladý talent Nico Williams, který se prosadil po hezké individuální akci z levé strany. Následně se stalo přítomné obecenstvo svědkem historické události, když Yamal namířil svůj projektil přímo do protipohybu Mamardashviliho, a korunoval tak povedený debut v A-týmu.

Španělé tedy na půdě Gruzie urvali jednoznačné vítězství a posunuli se v tabulce na prozatimní druhé místo. V dalším kole se 12. září střetnou s outsiderem z Kypru, Gruzínci zavítají ve stejný den do Norska.

Chorvatsko - Lotyšsko 5:0

Góly: 3. Bruno Petković, 13. Luka Ivanušec, 44. Bruno Petković, 68. Andrej Kramarić, 78. Mario Pašalić

Hráči Chorvatska si alespoň zčásti spravili náladu z prohraného finále Ligy národů, když v pátém kole skupiny D kvalifikace o Euro porazili doma Lotyšsko 5:0. Kostkovaní prožili fantastický první poločas, ve kterém vsítili tři branky. K tomu obrovskou měrou přispěl ve formě hrající Bruno Petkovič, jenž dva góly sám vstřelil a u dalšího asistoval bývalému spoluhráči z Dinama Záhřeb Lukovi Ivanušecovi.

Takzvaní Vatreni tak nadále kráčí skupinou bez porážky a navzdory manku v počtu odehraných duelů v porovnání s konkurenty se posunuli na druhou postupovou příčku.

Chorvaté se v červnovém finále Ligy národů museli smířit pouze se stříbrnou medailí, jelikož se Španělskem padli po penaltách. Stále však mohli být se svými výkony z dlouhodobého hlediska spokojení. Kvalitu dokazovali i na mistrovství světa, kde je až v semifinále vyřadila Argentina, a také v aktuální kvalifikační skupině, v níž dosud ze dvou klání ani jednou neprohráli. Tentokrát je čekal duel s Lotyšskem, které naopak nezískalo ani bod a bylo beznadějně poslední.

Hned v úvodu prvního dějství bylo více než patrné, že se domácí z hořkosladkého tažení Ligou národů oklepali, protože Petkovič vytáhl ze své dílny parádní přímý kop a rozvlnil síť. Na bleskurychlý vstup do utkání navázal o chvíli později Ivanušec, který využil zmatku před brankou soupeře a se štěstím procedil míč mezi nohama Nilse Purinše. Těsně před odchodem do šaten se mohli diváci těšit z fotbalového umu Ivana Perišiče. Ten se šikovně vyhnul skluzujícímu obránci, namířil si to přímo do šestnáctky a vyzval ke skórování Petkoviče, jenž už měl úlohu jednoduchou a zakončil do prázdné branky.

Ani po změně stran nepolevili kostkovaní ve svém útočném snažení. Luka Modrič se dostal k zakončení z dobré pozice, ale i v této chvíli se k němu štěstí otočilo zády a rozezvučel pouze břevno. To, co se nepovedlo zkušenému harcovníkovi Realu Madrid následně napravil Andrej Kramarič, který si našel centr ze standardní situace a nikým nehlídaný jej uklidil placírkou za záda bezmocného Purinše. Tým z Pobaltí poté prakticky rezignoval a do jeho otevřené defenzivy se hrnul jeden útok za druhým. Po jednom takovém si Mario Pašalič rychle narazil s Perišičem a záložník italské Atalanty trefil přesně ke vzdálenější tyči.

Chorvatsko tak svůj povinný úkol splnilo a získalo tři body do tabulky. Další zápas sehrají obě reprezentace 11. září. Kostkovaní změří síly s Arménií, Lotyši poté vyzvou Wales.

Turecko - Arménie 1:1

Góly: 88. Bertuğ Yıldırım - 49. Artak Dašjan

Arménie si v zápase pátého kola kvalifikační skupiny D o postup na mistrovství Evropy připsala cennou remízu v Turecku, s nímž se na jeho hřišti rozešla smírně po výsledku 1:1. Jen pár minut ji ovšem dělilo od ještě většího úspěchu, když se krátce po změně stran trefil Artak Dashyan a domácí dlouho nemohli najít odpověď. Nakonec se však v závěru prosadil střídající Bertug Yildirim, a posun týmu ze Zakavkazska do čela tabulky se tak nekonal. Na první příčce naopak zůstali Turci.

Domácí odstartovali skupinovou fázi velmi dobře, jelikož ze čtyř utkání prohráli pouze s Chorvatskem. S devíti body tak vládli skupině, v níž jim ovšem na záda dýchala Arménie. Ta v poslední reprezentační pauze před dvěma měsíci předvedla skvělé výkony, když nejprve porazila Wales na jeho půdě 4:2 a poté zvládla i domácí klání s Lotyšskem. Přesto nebyl tým ze Zakavkazska favoritem na postup, při případné výhře by se však jeho šance rapidně zvýšily.

V první větší příležitosti se objevil Baris Yilmaz, který si skvěle naběhl za obranu, následně ale pouze napálil skvěle vybíhajícího gólmana Ognjena Čančareviče. Turci pokračovali v aktivitě a ve 29. minutě napřáhl zpoza vápna nadaný křídelník Kerem Artürkoglu. Proti hvězdě Galatasaraye byl ovšem opět na správném místě Čančarevič. V závěru poločasu ještě domácího gólmana chtěl ze střední vzdálenosti ohrozit Vahan Bichakhchyan, jenže dalekonosným pokusem pouze minul tyč.

Arménie do druhého poločasu vstoupila skvěle a ve 49. minutě se dostala do vedení. O to se postaral Artak Dashyan, jenž po přihrávce z levé strany skvěle zavřel zadní tyč. Zbytek zápasu se tak proměnil v turecké dobývání. Svěřenci Stefana Kuntze posílali do pokutového území jeden centr za druhým, ani jeden se však proti skvěle bránícím Arménům nedokázal uchytit. Vyrovnání nakonec přišlo z kopačky Yildirima, který zpoza vápna dorážel po střele Halila Dervisoglua.

Turecko tak v domácím zápase zaváhalo a na konto si připsalo jen bod. Nyní jej čeká přátelské utkání s Japonskem, které odehraje 12. září. Arménie svede o den dříve skupinový duel s Chorvatskem.

Góly: 3. Edin Džeko, 18. Simon Lüchinger (vl.) - 21. Sandro Wolfinger

Hráči Bosny a Hercegoviny doma porazili v pátém kole kvalifikační skupiny J o mistrovství Evropy Lichtenštejnsko 2:1. Trápící se ofenzivu Bosny probudil už ve třetí minutě legendární Edin Džeko, který vstřelil první gól v reprezentačním dresu po téměř roce. O chvíli později navíc zamířil do vlastní sítě Simon Lüchinger, a ačkoliv hosté následně snížili svou premiérovou trefou v kvalifikačním cyklu, na bodový zisk nedosáhli. Draci tak po třech prohrách, a zároveň třech zápasech bez vstřelené branky, konečně vyhráli a oživili své skomírající naděje na postup.

Bosna a Hercegovina vstupovala do domácího utkání proti Lichtenštejnsku jako jasný favorit i přesto, že třikrát v řadě prohrála, přičemž ani jednou neskórovala. Hosté na tom ovšem byli ještě o poznání hůře, jelikož měli na svém kontě nula bodů a až 14 inkasovaných branek. Od konce roku 2020 navíc dokázali Lichtenštejnci pouze jednou neprohrát, a to před dvěma lety, kdy remizovali s Arménii 1:1.

Draci své střelecké trápení z posledních zápasů protrhli hned zkraje prvního dějství. Nemanja Bilbija přiťukl do druhé vlny Džekovi, který dostál své pověsti kanonýra a chladnokrevně zakončil do protipohybu brankáře. Útočník tureckého Fenerbahce měl prsty i ve druhé gólové akci, když táhl rychlý protiútok svého týmu, na jehož konci si soupeřův záložník Lüchinger nešťastně srazil míč do vlastní sítě. To, že Lichtenštejnci mají ve svém středu hráče, kteří také oplývají fotbalovými dovednostmi, potvrdil Sandro Wolfinger. Ten si totiž za velkým vápnem počkal na padající balon a volejem ho nechytatelně napálil do vzdálenější šibenice.

Hosté na startu druhého poločasu cítili, že by v Zenici mohli sahat po prvních bodech, a sužovali Bosňany rychlými kontry. Po jednom takovém musel nebezpečnou situaci hasit za cenu žlutého kartonku Rade Krunič a zápas se následně přiostřil. Vyrovnat se pokusil ze střední vzdálenosti sváteční střelec Niklas Beck a Ibrahim Šehič měl velké štěstí, že jeho tvrdý projektil mířil pouze doprostřed brány.

Bosna a Hercegovina tak domácí povinnost zvládla a po třech ztrátách si připsala plný počet bodů. V pondělí 11. září ji bude čekat další duel, ve kterém změří síly s Islandem. Lichtenštejnci zavítají ve stejný den na Slovensko.

Lucembursko - Island 3:1

Góly: 9. Maxime Chanot (pen.), 70. Yvandro Borges Sanches, 89. Danel Sinani - 88. Hákon Haraldsson

Hráči Lucemburska porazili v pátém kole kvalifikační skupiny J o postup na mistrovství Evropy 2024 Island 3:1. Domácí celek se rychle ujal vedení díky sebevědomě proměněné penaltě Maxima Chanota, na něhož ve druhé půli navázal rozhodující trefou nadějný útočník Mönchengladbachu Yvandro Borges Sanches. Tým z Beneluxu tak potvrdil výbornou kvalifikační formu, stanovil vlastní rekord v počtu soutěžních vítězství v řadě na tři a je na dostřel postupovým pozicím.

Červení lvi byli jedním z milých překvapení skupiny, když ze čtyř klání pouze jednou prohráli a hned dvakrát po sobě brali tři body. Naopak generační obměnou procházející Island na tom byl o poznání hůře, jelikož dokázal zdolat jen fotbalového trpaslíka z Lichtenštejnska a v tabulce se nacházel na předposlední příčce. Domácí tak měli velkou šanci na prodloužení vítězné série na tři soutěžní zápasy v řadě, což se jim v novodobé historii ještě nepovedlo.

První klíčový moment zápasu přišel již v deváté minutě. Po faulu na Leandra Barreira v pokutovém území dostali domácí fotbalisté příležitost v podobě penalty. K té se postavil Chanot a střelou doprostřed branky se nemýlil. Islanďané měli příležitost odpovědět ve 14. minutě, avšak rána Jóna Dagura Thorsteinssona mířila těsně nad horní tyč. Tým z Beneluxu mohl své vedení navýšit ve 24. minutě, ale Marvin Martins svým projektilem z voleje těsně minul pravou tyč branky Rúnara Alexe Rúnarssona. Ve 37. minutě málem vyrovnal Alfred Finnbogason, jenže jeho pokus vytěsnil Anthony Moris na roh.

Po změně stran se k první střele dostal Martins, jenže jeho rána skončila pouze v rukavicích Rúnarssona. Island se s postupujícím časem začal dostávat více do hry, avšak jeho útočná snaha k šancím nevedla. Naopak v 70. minutě se po chybě v kombinaci hostů dostal do samostatného úniku Borges Sanches a lehkým obloučkem dopravil míč za záda gólmana. Ještě hůře na tom byli Seveřané o tři minuty později, kdy byl po druhé žluté kartě vyloučen Hördur Magnússon. V 78. minutě mohl vítězství Lucemburčanů korunovat Martins, ale z bezprostřední blízkosti ho skvěle vychytal Rúnarsson. Islanďané stihli už pouze snížit, když se v 89. prosadil Hákon Arnar Haraldsson, na jehož gól však o minutu později odpověděl Danel Sinani, a stanovil tak konečnou podobu výsledku.

Lucembursko tak potvrdilo skvělou formu i po více jak dvouměsíční pauze a doma získalo další tři body. Následující zápas sehraje v pondělí 11. září, kdy se střetne s Portugalskem. Island změří ve stejný den síly s Bosnou a Hercegovinou.

Slovensko - Portugalsko 0:1

Góly: 43. Bruno Fernandes

Portugalsko v pátém zápase kvalifikace o mistrovství Evropy vyhrálo na Slovensku 1:0, a upevnilo tak svou pozici na čele skupiny J. I přes aktivitu domácích, mezi jejichž fanoušky vzbudil příjezd hvězd zašlou vášeň pro fotbal, otevřel skóre těsně před odchodem do kabin Bruno Fernandes. Cristiano Ronaldo byl nejblíže ke gólu v 62. minutě, míč si však špatně zpracoval a po následném nepříjemném zajetí do Martina Dúbravky ho od vyloučení uchránila jen benevolence sudího.

Portugalci přijeli na půdu Slovenska ve skvělé náladě, jelikož všechna svá utkání doposud vyhráli s vynikajícím skóre 14:0. Na evropské trávníky se vrátil také Ronaldo, jenž ve stále více populární arabské soutěži chytil fantastickou formu. Kapitán Portugalska z posledních tří střetnutí vsítil šest branek, ke kterým přidal navíc čtyři asistence. Jednu z největších hvězd světové kopané měl za úkol bránit třeba Milan Škriniar, jenž se již naplno etabloval v sestavě PSG.

Slovensko vstoupilo do zápasu velmi aktivně. V 11. minutě se na hranici pokutového území dostal k zakončení Róbert Polievka, útočník domácích ale střelu nestačil umístit a trefil pouze prostředek brány. O něco lépe si těsně před poločasem vedl z podobné pozice Lukáš Haraslín, ten však napálil jen pravou tyč. Nakonec to tedy byli Portugalci, kteří se dostali do vedení. Fernandes si ve 43. minutě navedl míč po pravé straně do vápna a následnou střelou na zadní tyč překonal Dúbravku.

V 56. minutě se v dobré pozici uvnnitř vápna ocitl Ivan Schranz. Fotbalista Slavie ale zakončoval ve skluzu, a míč tak poslal výrazně mimo branku. Následně se do dvou šancí dostal Ronaldo. V té první si ovšem po špatném zpracování spíše koledoval o červenou kartu, posléze už se ke střele dostal, ale zamířil pouze na tribuny. Chvíli poté si během standardní situace našel míč ve vzduchu Škriniar, balon ovšem mezi tři tyče usměrnit nedokázal.

Portugalsko tak udrželo na slovenské půdě svou stoprocentní bilanci a získalo další tři body. Následující utkání skupinové fáze sehraje v pondělí 11. září, kdy se střetne s Lucemburskem. Slováci se utkají ve stejný den s Lucemburskem.