Jánoš se v Dolním Bousově prokličkoval za třetí výhrou. Titul má na dosah

Tomáš Jánoš je kousek od úspěchu. Při předposledním podniku letošního autokrosařského mistrovství republiky v Dolním Bousově překonal i náročné podmínky a dojel si pro třetí prvenství ve třídě TouringAutocross1600. Nyní už mu chybí jen krůček k tomu, aby se stal mistrem republiky.

„Spokojenost je veliká. Bylo to dost náročné. Jelo se totiž na nesjízdné trati. Nám se ale auto podařilo připravit tak, že fungovalo po celou dobu bez problémů. Všichni jsme měli radost, že se nám to konečně opět povedlo,“ jásal loňský vicemistr v cíli.

Závodník jedoucí s vozem Volkswagen Lupo patřil ke špičce tradičně už od začátku podniku, který se tentokrát celý odjel v sobotu. Do finále se sice kvalifikoval jako druhý za Denisem Pytelou, před něj se ale dostal hned v úvodu a poté již kraloval stylem start cíl. Vzhledem ke stavu trati se ale pořádně nadřel.

„Vlastně to ani nebylo moc o závodění, byla to spíše taková jízda zručnosti. Byly zde sice rychlé úseky, za zatáčkami se ale nacházely koleje. Ať jste si to namířili doleva nebo doprava, auto si dělalo, co chtělo. Šlo zkrátka o to, abyste prokličkovali mezi dírami a nasměrovali auto tak, aby dokázalo projet co nejkratší stopou. To se mi dařilo. Díky tomu jsem si vybudoval náskok,“ přibližuje náročné podmínky, se kterými se účastníci museli poprat.

Pro Jánoše šlo o třetí letošní triumf. Na nejvyšší stupeň totiž vystoupal i při úvodních dvou závodních víkendech v Humpolci a Nové Pace. Zatímco při třetím podniku v Přerově ho vyřadila porucha motoru, v Poříčí nad Sázavou si připsal druhé místo.

Vítězství v Dolním Bousově Jánoše dostalo zpět do čela průběžného pořadí. Před začátkem víkendu totiž zaostával za Luďkem Dubravským o jediný bod. Tomu se ovšem v Dolním Bousově nevedlo. Obsadil pouze páté místo a v průběžném pořadí nyní za pilotem stáje GT2 Motorsport zaostává o 16 bodů. I přes slibný vývoj ale Jánoš zůstává nohama na zemi.

„Pořád to nic neznamená. I já si totiž můžu při posledním podniku vybrat smůlu a všechno pak může být zase jinak. Uděláme ale všechno pro to, abychom konečně dotáhli Lupo k titulu,“ říká.

Purmův další úspěch

Tomáš Jánoš nebyl jediným jezdcem, který ve třídě TouringAutocross1600 stáj GT2 Motorsport potěšil. Tři týdny po svém vítězství v Poříčí nad Sázavou totiž dorazil do cíle jako druhý Milan Purma.

Jakuba Jánoše neopustila smůla ani tentokrát. Finálovou jízdu totiž nedokončil poté, co mu na jeho Škodě Felicia praskla těhlice. Poškození dával za vinu trati.

„Takové závody si pořadatelé opravdu mohou strčit za klobouk. Bylo to vážně trapné. Absolutně se nestarali o trať a kvůli tomu se mi přihodila tato závada. Na dráze byly velké díry. Když se to stalo, tak jsem se v té rychlosti málem přizabil. Bylo to opravdu hrozné,“ kritizoval organizátory.

Zatímco Vít Kostroun skončil ve třídě RB125 devátý, Martin Stuchlík se v klasifikaci RB250 umístil na šesté pozici. Filip Jánoš obsadil ve třídě KartCross sedmé místo.

Nyní už na jezdce čeká závěrečný podnik letošního mistrovství republiky. Uskuteční se v Sedlčanech o víkendu 30. září – 1. října.

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.