Volejbalistky Turecka vyhrály ME, ve finále udolaly Srbsko

foto Mistrovství Evropy volejbalistek v Bruselu, finále:Turecko - Srbsko, 3. září 2023. Hráčky Turecka se radují z výhry.

Brusel - Volejbalistky Turecka poprvé v historii vyhrály mistrovství Evropy. Ve finále oplatily Srbsku porážku z roku 2019 a zvítězily 3:2 na sety. Pátý set získaly 15:13. Ukončila ho úspěšným útokem univerzálka Melissa Teresa Vargasová, která tím zaznamenala jednačtyřicátý bod v zápase. Turkyně tak evropským titulem navázaly na letošní triumf v Lize národů.

Fotogalerie

Finálový duel byl ostatně především soubojem univerzálek. Největší útočná hrozba úřadujících mistryň světa ze Srbska Tijana Boškovičová byla ve finále na 37 bodech.

První set dospěl do vyrovnané koncovky, v níž si Turecko postupně vypracovalo dva setboly. Ani jeden ale nevyužilo a naopak dvěma chybami v útoku pomohlo Srbsku k výhře 27:25.

Nevydařený závěr úvodní sady turecké volejbalistky nerozhodil. Začaly ještě více tlačit podáním a zlepšily obranu, což jim společně s útočnou euforií Vargasové přineslo záhy několikabodový náskok a nakonec pohodovou výhru 25:21 znamenající vyrovnání na 1:1.

Ve třetí sadě se zadrhl útočný stroj Boškovičové a Turecko vedlo 15:9. Pak ale udělalo několik laciných chyb v poli a pomohlo Srbsku k návratu do hry. Srbské útočnice místo razantních úderů začaly volit častěji ulívky, s nimiž si Turkyně nedokázaly poradit. Ani turecký útok nebyl v této pasáži dostatečně efektivní a za stavu 19:19 bylo vyrovnáno. Závěr patřil Srbsku, které zdánlivě ztracený set vyhrálo 25:22 a opět se dostalo do vedení.

Potřebnou třetí sadu ale na svou stranu nezískalo. K Vargasové se na turecké straně postupně přidávala blokařka Zehra Günesová, jež byla v útoku neomylná. V bod proměnila všech jedenáct nahrávek, které na její místo na středu sítě směřovaly. Srbky ve čtvrtém setu opakovaně dotáhly drobnou ztrátu, ale když dostaly v závěru eso od Ebrar Karakurtové, prohrávaly 19:21 a už nenašly odpověď. Turecko získalo tuto sadu 25:22 a poslalo zápas do rozhodujícího setu.

Jeho klíčový okamžik přišel, když turecký blok zastavil Boškovičovou a vybojoval svému týmu vedení 12:10. Potřebný dvoubodový náskok už Turkyně nepustily, vyhrály 15:13 a ke dvěma stříbrným a třem bronzovým medailím z ME přidali první evropské zlato. Naopak vítězky posledních dvou MS Srbky si budou muset na čtvrtý kontinentální titul počkat. Jejich současný trenér Giovanni Giudetti zažil s různými národními týmy už pátou porážku ve finále ME.

S oběma finalisty se na evropském šampionátu potkaly i české volejbalistky, které na šampionátu obsadily konečnou osmou příčku. Turecku ve skupině i Srbsku ve čtvrtfinále vzaly po jednom setu.