Další o-akce první víkend v září

3.9.2023 Petr Klimpl

Vedle tří 3-denních závodů byly v závěru posledního prázdninového týdne i další o-závody.

Sudety open - čtyři etapy ve skalách s podtitulem "tak trochu jiné závody..." uspořádal OOB USK Slavie Ústí nad Labem (dvě etapy byly v sobotu, dvě etapy v neděli). Unikátní skalní terény v Ostrově u Tisé brzy vyčerpaly limit počtu startujících, který byl stanoven na 300. Běželo se v pískovcových skalních městech a jejich okolí, kde byly extrémní skály i kopce, na mapách v měřítku 1:4000 (autoři Zdeněk Sokolář a Jan Drbal). Nebyly vypsány klasické kategorie, ale tratě černá, červená, modrá a zelená. Na nejnáročnější trati (černé) vyhrál součtem časů Tomáš Dlabaja (TUR) před Kryštofem Bogarem (BOR) a Tomášem Udržalem (LPU). Více zde.

V Ještědské oblasti byly v sobotu dva závody oblastního žebříčku. Dva sprinty uspořádal Jizerský klub OB Frýdlant. Oba závody měly centrum ve Frýdlantu. Dopoledne se běžel klasický sprint na mapě Frýdlant Zámek, odpoledne pak byl sprint s hromadným startem (one man relay) na mapě Frýdlant Město. Obě mapy připravil Vít Ježek, tratě postavili Martin Král a Vladimír Ledecký. Startovaly přes čtyři stovky závodníků. Oba závody byly součástí Česko-Polských dnů orientačního běhu, které pokračují v neděli závodem v Polsku. V dopoledním sprintu vyhrála v ženách s minutovým náskokem Michaela Novotná (TUR) před Adélkou Bogarovou (PGP), třetí Emma Bednaříková (PBM) měla ztrátu přes tři minuty. V mužích vyhrál Polák Tomasz Jurczyk o 17 sekund před Robertem Heczkem (VLI), jen o pět sekund pomalejší byl třetí Vilém Bednařík (PBM). V odpoledním závodě bylo v ženách stejné pořadí jako dopoledne (1. Michaela Novotná, 2. Adéla Bogarová, 3. Emma Bednaříková), v cíli byly mezi nimi minutové rozdíly. V mužích se rozhodovalo až na poslední kontrole, vedoucí dvojice Robert Heczko a Vilém Bednářík udělala malou chybu a toho využil Polák Jedrzej Pachnik a doběhl si pro těsné vítězství (Heczko byl druhý a Bednařík třetí). Informace jsou v IS ORIS.

V Hanácké oblasti uspořádal SK Haná orienteering v sobotu oblastní žebříček na krátké trati. Centrem byla Chata Relaxa ve Staré Vsi u Rýmařova, kde byl v okolí horský podmáčený dobře průběžný les, který byl mírně zvlněný. Tratě pro necelých tři sta závodníků postavil Robert Binar na mapě Medvědí skály (mapoval Zdeněk Rajnošek). V ženách vyhrála s náskokem tři a půl minuty Lenka Jílková (UOL) před Markétou Bídovou (PBM), třetí Anna Otrubová (PLU) byla ještě o dvě minuty pomalejší. V mužích byl nejlepší Martin Poklop (SSU), o tři minuty pomalejší byl další závodk SSU Jindřich Beneš, další dvě minuty zpět byl na třetím místě Matěj Klusáček (LCE).
Web závodu je tady.

Mistrovství Jihomoravské oblasti ve sprintu připravil v neděli oddíl OB Sportovního klubu Brno - Žabovřesky. Více jak 100 závodníků běželo v Hodoníně na mapě Hodonín-Bažantnice v městské zástavbě a lesoparku. Tratě postavil Luděk Finstrle. V ženách vyhrála slovenská reprezentantka Zuzana Kováčová (ZBM), která o minutu porazila druhou Natalii Hiklovou (ZBM), třetí byla Klára Nechanická (TBM) se ztrátou 1:43 min. V mužích obsadili první tři místa závodníci ZBM - vyhrál slovenský dorostenec Filip Jančík o sedm sekund před Pavlem Brlicou a o 13 sekund před Jáchymem Coufalem. Web závodu je v IS ORIS.