Branky, body, vteřiny

Třinec prohrál v Lize mistrů i podruhé, Vítkovice a Pardubice naopak oslavují

Druhé utkání v Lize mistrů, druhá porážka. Hokejisté Třince tentokrát podlehli doma Mnichovu 0:2. Souboj českých a německých šampionů rozhodl v 52. minutě Ryan McKiernan, druhou branku vstřelil Andreas Eder. Vítkovice naopak zdolaly švýcarský Rapperswil 4:1 a uspěly i ve druhém střetnutí v soutěži – dvěma trefami a asistencí se blýskl Dominik Lakatoš. Premiérovou výhru, konkrétně 4:3, si na ledě Skelleftey připsaly Pardubice.

Utkání Třinec – Mnichov
zdroj: ČTK autor: Pryček Vladimír

Vítkovice před více než pěti tisíci diváky v první třetině přečkaly úvodní oslabení a ve druhé části bleskově využily svou první přesilovku – skóre otevřel Kalus. Ve 27. minutě předvedl vydařenou individuální akci Lakatoš, jenž prošel obranou Rapperswilu a překonal brankáře Nyffelera.

Švýcarský tým vedený českým reprezentačním kapitánem Červenkou poté dokázal snížit, ale domácí při trestu Lammera udělali důležitý krok k vítězství. Podle nových pravidel LM totiž přesilovka pokračuje i po vstřelení branky, čehož využili Lakatoš a Mikuš.

Ve třetí třetině byl Rapperswil výrazně střelecky aktivnější, brankář Machovský ovšem chytal spolehlivě a švýcarský tým v Ostravě nenavázal na páteční výhru z Třince.

Niederberger vynuloval Oceláře

"V průběhu zápasu jsme si vytvořili dostatek střeleckých i brankových příležitostí k tomu, abychom skórovali. Bohužel se nám to nepovedlo ani v (šesti) přesilovkách. Z toho rezultuje nepříznivý výsledek," hodnotil trenér Slezanů Zdeněk Moták.

Třinec přežil v úvodu 53 sekund dlouhé oslabení tří proti pěti a ve zbytku první třetiny měl k přesnému zásahu blíž. Walega z úniku nevyzrál na Niederbergera, kterému ještě pomohla i tyč po teči Daňa a střele Pánika. Ve druhé třetině Hrehorčák ani Roman nepřelstili gólmana, jenž dovedl Německo na posledním mistrovství světa ke stříbrným medailím.

Od konce prostřední části hrozili především hosté. Osamocený Parkes ale nepřekonal bekhendovou kličku Mazance, který se blýskl i při šanci Smithe. Skóre změnil až McKiernan z dorážky do prázdné svatyně. Pojistku přidal v 58. minutě Eder, jenž vystihl na obranné čáře přihrávku a po sprintu přes celé kluziště zakončil do opuštěné branky.

"Mají samé velké řízné hráče a jejich gólman chytal výborně. Můžeme říci, že nás vychytal. Ale podali jsme dobrý kolektivní výkon, jen musíme dát gól," uvedl brankář Marek Mazanec.

Oceláři mají po dvou zápasech na kontě jen bod za prohru s Rapperswilem 6:7 v prodloužení.

Pardubice poprvé v LM oslavují

Pardubice ve čtvrtek prohrály doma s Ilvesem Tampere a nezdar odčinily na ledě úřadujícího švédského vicemistra. Dynamo se dostalo v první třetině do vedení, když skóre otevřel Mandát. Skelleftea ale dokázala v rozmezí 74 sekund otočit, o druhý gól se postaral dokonce v oslabení Lindström a předčasně tak podle pravidel LM ukončil přesilovku Východočechů.

Útočník Lindholm byl ale okamžitě po návratu na led opět vyloučen a Pardubice tentokrát přesilovku využily. O vyrovnání se postaral Cienciala.

Domácí se dokázali opět dostat do vedení a ve třetí části měli i díky přesilovým hrám převahu. Brankář Will ale tým podržel a spoluhráči výsledek zvrátili. Nejprve vyrovnal Adam Musil a poté se pohotovou dorážkou prosadil Sedlák.

"Skelleftea byla výborný soupeř, skvěle bruslili a pro nás to byl hrozně těžký zápas. Byly úseky, kdy jsme hráli velice dobře to, co jsme chtěli. Někdy nás soupeř dostal pod tlak, někdy my jeho. Opticky možná měli navrch, ale musím naše kluky pochválit, že makali až do konce a podařil se nám výborný závěr. Výsledek určilo i to, že jsme výborně odehráli oslabení," řekl asistent trenéra Marek Zadina.

Hokejová liga mistrů:

HC Oceláři Třinec – EHC Red Bull Mnichov 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky:
52. McKiernan (Parkes, Varejcka), 58. Eder. Rozhodčí: Kika, Šindel – J. Svoboda, Šimánek. Vyloučení: 4:6. Bez využití. Diváci: 3165.
Sestava Třince: Mazanec – Polášek, Smith, Kundrátek, J. Jeřábek, Adámek, Nedomlel – Páník, P. Vrána, Voženílek – Daňo, Hudáček, Nestrašil – Walega, M. Roman, Hrehorčák – Dravecký, Čacho, Kurovský. Trenér: Moták.

HC Vítkovice Ridera – SC Rapperswil-Jona Lakers 4:1 (0:0, 4:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 23. Kalus (Lakatoš, Percy), 27. Lakatoš, 36. Lakatoš (Roberts Bukarts, Krieger), 37. Mikuš (Dej, J. Káňa) – 35. Baragano (Moy, Čajka). Rozhodčí: Pražák, J. Ondráček II – J. Ondráček I, Rampír. Vyloučení: 3:3. Využití: 3:0. Diváci: 5025.
Sestava Vítkovice: Machovský – Percy, Raskob, Mikuš, Grman, Prčík, L. Kovář, Stehlík – Robets Bukarts, Krieger, Fridrich – J. Káňa, Chlán, Lakatoš – Dej, Claireaux, Kalus – Lednický, Přibyl, Půček – Krejsa. Trenér: Holaň.

Skelleftea AIK – HC Dynamo Pardubice 3:4 (2:2, 1:0, 0:2)
12. Johnson (Salomonsson, Hugg), 13. Lindström (Sandberg, Granberg), 29. Dzierkals – 9. Mandát (Čerešňák), 15. Cienciala (Hyka, Čerešňák), 54. A. Musil (Košťálek), 58. Sedlák (Dvořák, Hyka). Rozhodčí: Björk, Öhlund – Persson, Yletyinen. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3154.
Sestava Pardubic: Will – Čerešňák, D. Musil, Košťálek, Dvořák, Hrádek, Vála, Kolář – Hyka, Sedlák, Říčka – Radil, T. Zohorna, R. Kousal – Cienciala, Poulíček, Paulovič – Vondráček, A. Musil, Mandát. Trenér: Varaďa.