Etiopan Worku vyhrál Birell Grand Prix a z tuzemských běžců nejrychlejší byli Vích a Hrochová

Šampionem Birell Grand Prix Praha se stal Etiopan Tadese Worku. Jeden z největších talentů světové atletiky vyhrál Birell Běh na 10 km v čase 27:35. Mezi ženami vyhrála výkonem 30:21 Keňanka Janeth Chepngetich, Italka Sofia Yaremchuk zaběhla nový evropský rekord závodu 32:14 a zaostala pouze dvě sekundy za italským národním rekordem. České tituly získali v závodě oceněném prestižní známkou World Athletics Elite Label Road Race Damián Vích (29:31) a Tereza Hrochová (33:49). V součtu s adidas Během pro ženy na 5 km, kterému udělila záštitu první dáma Eva Pavlová, se do obou závodů v centru metropole zapojilo 6500 běžců.

Jak říkáme ...

„Nevím, kterému výkonu tleskat více. Máme tu nový ženský evropský rekord závodu a spoustu dalších rychlých časů. Prvních pět mužů pod 28 minut a první tři ženy pod 31 minut! Ukázalo se, že zrychlení trasy nám opravdu prospělo. Věřím, že si oba závody v krásné večerní atmosféře všichni užili,“ uvedl prezident organizačního výboru RunCzech Carlo Capalbo.

„Byl to těžký závod. Diváci nás hnali do cíle, což mi moc pomohlo. Z výhry mám obrovskou radost,“ jásal Tadese Worku, který  vystřelil z náměstí Republiky jako šíp a podle předpokladů všem ukázal záda.

Jednadvacetiletému Etiopanovi, který má na kontě na této distanci osobní maximum 26:56, nejvíce vzdoroval Keňan Alexander Mutiso (27:48), král letošního Pražského maratonu. Bronz má Vincent Kigen, člen RunCzech Racing týmu. Časem 27:50 si také zlepšil svůj osobní rekord.

Z českých závodníků vydřel pomyslné zlato Damián Vích (29:31).

Jak říkám ...

„Za vítězství jsem moc rád, ale od začátku se mi běželo hrozně těžce. Musel jsem to vybojovat. Těší mě, že jsem to i přes nevalný výkon zvládl,“ prohlásil Damián Vích, za kterým skončil druhý Martin Zajíc (29:58) a třetí Vít Pavlišta (30:47).

V ženské kategorii se lámaly osobní rekordy, všechny tři první ženy pokořily a svá osobní maxima. Dominovala Keňanka Janeth Chepngetich, která si o sedm vteřin zlepšila osobní rekord a její čas je letošním 6. nejlepším celosvětově.

„Jsem moc šťastná. Všechno mi tady skvěle sedlo a atmosféra byla také úžasná,“ radovala se druhá žena letošního 1/2Maratonu Praha, která doběhla se ztrátou 24 vteřin na vítězku  krajanka vítězka Cintia Chepngeno (30:45), za kterou doběhla třetí rovněž Keňanka Vivian Melly (30:58).

„Každý rekord moc potěší. Trať je tu velmi rychlá a fanoušci fantastičtí,“ řekla Italka Sofia Yaremchuk, rodilá Ukrajinka, která dostala italský pas teprve před dvěma lety, ale v Praze zaběhla evropský rekord závodu.

„Zaběhla jsem podobně jako loni, možná o tři vteřiny pomaleji, což trochu mrzí. V Praze se mi neběhá moc dobře, znova mi to moc nesedlo, i když atmosféra byla krásná. RunCzech závody ale zbožňuju, vždycky když mohu, tak ráda dorazím,“ konstatovala Tereza Hrochová, za kterou jako druhá Češka doběhla Marcela Joglová (35:06) a za ní Tereza Novotná (35:42).

Zrychlit trať závodu se ukázalo jako krok správným směrem. Z první pětice mužů si tři z nich zlepšili svá osobní maxima, z první pětky žen také tři závodnice. Další osobní maximum si zaběhla i česká olympionička Marcela Joglová, která se na start postavila poprvé od zranění. Všechna data jen potvrzují to, že tratě v Praze jsou rychlé, konkurence schopné na světové úrovni a běžci se na ně rádi vrací.

Praha 2. září 2023

Birell Grand Prix Praha 2023

Muži: 1. Worku (Etiopie) 27:35, 2. Mutiso 27:48, 3. Kigen (oba Keňa) 27:50, ...12. Vích 29:31, 13. Zajíc 29:58, 15. Pavlišta (všichni Česko) 30:46.

Ženy: 1. Chepngetichová 30:21, 2. Chepngenová 30:45, 3. Mellyová (všechny Keňa) 30:58, ...8. Hrochová 33:49, 9. Joglová 35:06, 10. Novotná (všechny  Česko) 35:42.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz