Sport

Sparta vyprášila Dinamu kožich a vyhrála 4:1 s postupem do Evropské ligy

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Sparta Praha postoupila do Evropské ligy. Dinamo Zagreb se propadlo do Conference League (Ilustrační foto).

Dinamo Zagreb zažilo v Praze debakl ve druhém zápase o umístění do Evropské ligy. Sparta Praha porazila Dinamo Zagreb 4:1 a zvrátila tak převahu Chorvatů z prvního utkání, které skončilo výsledkem 3:1 pro Dinamo. Sparta postupuje do Evropské ligy.

Silným pressingem od první minuty a dvěma bleskurychlými akcemi vedli hráči Sparty ve 24. minutě proti Dinamu 2:0. Ve druhém poločase se dalšími dvěma góly podepsali na velkém obratu a dotáhli se do skupinové fáze Evropské ligy. Sparta Praha v odvetném zápase play off porazila Dinamo Zagreb 4:1, překonala tak náskok Dinama Zagreb 3:1 z prvního zápasu. Dinamo se propadlo v rámci Evropy do skupiny Conference League.

Sparta Praha začala v prvním poločase útočným přístupem a veškerým dostupným arzenálem začala útočit výsledkovou mezeru Dinama. Míč se většinou zdržoval na polovině Dinama, tančil kolem „nebezpečné zóny“ a při takovém rozestavení figur se hráčům Sparty dařilo často vyvolávat fauly a vyhrávat tak trestné kopy, které dělaly týmu Chorvatům velké problémy.

Fotbalové utkání bylo v gólové režii již ve 2. minutě, kdy do pokutového území nakráčel po levé straně Lukáš Haraslín, šikovně a v klidu se otočil a přesnou střelou našel nerušený koridor k protější bráně.

Druhý gól padl ve 24. minutě po rohovém kopu. Kaan Kairinen centroval a stoper Asger Sørensen hlavičkoval míč do branky z horní části šestnáctky. O úplný obrat se Sparta postarala v 67. minutě po šikovné akci po levé straně v pokutovém území, kde pospojovala několik krátkých přihrávek. Veljko Birmančević zahrál pro Filipa Panáka, v pokračování akce se opět zapojili Jaroslav Zelený a Birmančević, aby Panák v pravděpodobné situaci umístil míč do protějšího rohu.

Jen o dvě minuty později poslal míč téměř ze stejné pozice nad branku Zelený v situaci, kdy už fanoušci Sparty oslavně zvedali ruce.

Dinamo se nakrátko vrátilo do hry v 71. minutě po mistrovském zákroku Petkoviće.

Jakub Pešek šikovně přijal míč po vhazování, žongloval a přihrál útočníkovi Victoru Olatunjimu, který zaběhl za obranu Dinama a bez problémů umístil míč do brány.

Už v 5. minutě, hned po prvním gólu centroval zprava Jan Kuchta a Olatunji z první pod tlakem vyrazil míč lehce nad břevno a oznámil tak těžký večer chorvatského mistra. Fanoušci Dinama chvíli jásali doma u televizních obrazovek poté, co Petković zahrál míč do prostoru pro Daria Špikiće a ten roztřásl síť. Rozhodčí gól ale neuznal kvůli zadnímu poli.

Chorvaté zkusili v rozmezí 15 minut třikrát pohrozit. Nejprve Antonio Marin vystřelil z 20 metrů a brankář Peter Vindahl dokázal míč zastavit. O něco později Sadegh Moharrami otevřel na pravé straně prostor Špikićovi, ten centroval a Marin hlavičkoval nad branku. Po zpětném míči Špikiće to zkusil i Baturin, zprava vyslal střelu ze 14 metrů, ale opět se mu do cesty postavil Vindahl.

V 35. minutě byla Sparta na dosah třetí branky, když Krejčí po centru z trestného kopu hlavou z pěti metrů, poslal míč proti tyči branky. V dalším útoku na druhé straně byl ve slibné situaci Baturina, unikl doprovodu, řítil se z levého křídla, ale v rozhodující chvíli chyboval v rozehrávce.

Před druhým poločasem udělal stratég Maksimir určité obměny v týmu, přesunul Moharramiho a Marina na lavičku, zatímco Boško Šutalo a Bogdan Mihajličenko nastoupili na lavičku. To znamenalo, že Stefan Ristovski se přesune do role pravého beka a místo ve středu obrany přenechá Šutalovi. Mihajličenko zaujal pozici levého beka, ze kterého se na střed přesunul Ljubičić.

A právě Ljubičić byl v 56. minutě aktérem největší příležitosti Dinama v tomto utkání. Petković to skvěle rozehrál hlubokou přihrávkou, Ljubičić si naběhl až před brankáře, který se dokázal dostat do jeho střely a zabránit gólu.

O čtyři minuty později to před domácí brankou opět jiskřilo. Na pravé straně zakombinovali Petković, Bulat a Ristovski. Míč tečoval před pokutovým územím a v pokračování Baturin ze 17 metrů poslal míč těsně vedle branky.

Evropská liga, play-off: Sparta Praha – Dinamo Zagreb 4:1

Sparta Praha: Vindahl – Sørensen, Panák, Krejčí – Wiesner (84. Pešek), Kairinen, Laçi (69. Sadílek), Ryneš (63. Zelený) – Kuchta (84. Karabec), Olatunji, Haraslín (63. Birmančević)

Trenér: Brian Priske

Dinamo Zagreb: Nevistić – Moharrami (46. B. Šutalo), Ristovski, Perić, Ljubičić – Mišić, Špikić (73. Emreli), Bulat (89. Drmić), Baturina, Marin (46. Mihajličenko) – Petković

Trenér: Sergej Jakirović

Rozhodčí: Tobias Stieler (Německo)

Střelci: 1:0 Haraslín (2.), 2:0 Sørensen (24.), 3:0 Panák (67.), 3:1 Baturina (71.), 4:1 Olatunji (87.)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.