Branky, body, vteřiny

Po maratonu si nenechá ujít v Praze ani desítku. Mutiso cílí na 28 minut

Závod na 10 kilometrů při sobotní Grand Prix v Praze poběží i vítěz letošního Pražského maratonu Alexander Mutiso. Mezi české naděje budou patřit Martin Zajíc a Jiří Homoláč. V ženském poli se mohou fanoušci těšit na Terezu Hrochovou nebo Marcelu Joglovou, která se vrací po zranění. Vstupy z akce odvysílá v sobotu vpodvečer ČT sport.

Představení favoritů Birell Grand Prix

Keňan Mutiso v květnu ovládl Pražský mezinárodní maraton v novém traťovém rekordu 2:05:09. Pak odjel trénovat do Japonska a Grand Prix bude jeho prvním velkým závodem od té doby.

"Můj cílový čas je 28 minut," uvedl. Mezi jeho největší konkurenty na trati v centru Prahy bude patřit Etiopan Tadese Worku, který má osobní rekord pod 27 minut.

Dlouhodobě přední český vytrvalec Homoláč by si chtěl na Grand Prix vést lépe než při jarních zvodech, kdy ho trápila silná alergie i další problémy. "Asi jsem nedělal nějaké věci správně, jak jsem měl. To jsem poslední dva měsíce změnil a věřím, že to bude zítra vidět," řekl.

Na roli úřadujícího českého šampiona na dráhové desítce se bude snažit navázat Zajíc, jenž letos získal domácí titul na dráze i v běhu na 5000 metrů. Chtěl by atakovat osobní rekord na silniční desítce 29:45, který si vytvořil v březnu v Lille.

V ženské kategorii bude k favoritkám patřit Keňanka Janeth Chepngetichová, která vyhrála půlmaraton ve Veroně a byla druhá na Pražském půlmaratonu. Největší domácí favoritkou bude Hrochová, jež skončila čtvrtá na půlmaratonu při univerziádě. Loni byla při Grand Prix absolutně jedenáctá jako nejlepší Češka.

Desítka odstartuje v 19:30 z Náměstí Republiky. O hodinu a půl dříve vyběhnou ženy na pětikilometrový závod, který je určen jen pro ně.