Luhansk - Slavia 2:1. Postup i přes Kolářovy hrubky, spasitel Jurásek

69
SESTŘIH: West Ham - Liverpool 2:2. Další ztráta „Reds“, hráli oba Češi
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly

Ani ve zlém snu si Slavia nepředstavovala, jakým děsuplným martyriem si projde v odvetě s Luhanskem. Po dvou nepochopitelných lapsusech gólmana Ondřeje Koláře sešívaní prohrávali 0:2 a strachem nedýchali… „Na této úrovni nemůžeme dostat ani jeden takový gól, natož dva v jednom zápase,“ lamentoval trenér Jindřich Trpišovský. Sedm minut před koncem vystřelil postupovou úlevu Matěj Jurásek. Navzdory porážce 1:2 se český vicemistr bude dnes těšit na los Evropské ligy.

Žádná formalita, nýbrž pořádný nervák s prvky hororu. Na zápas na stadionu polského Lublinu bude chtít Slavia okamžitě zapomenout, byť přinesl postupovou radost. Do Evropské ligy ovšem nevstupuje hrdá a silná sešívaná rota, ale vyklepaná parta, která měla nečekané trable s průměrným sokem.

Po dvou chybách Ondřeje Koláře prohrávala 0:2, v tu chvíli byly účty srovnané. V 83. minutě si na centr Lukáše Masopusta naběhl střídající Matěj Jurásek a uklidnil několik desítek fanoušků na tribunách. Aby byl faktický výpis úplný, za stavu 1:2 kryl postup dvěma bravurními zásahy Kolář.

Dnes ve 13.00 hodin usednou slávisté v Edenu k televizi a budou netrpělivě vyhlížet soupeře v základní skupině Evropské ligy. Mohou dostat Šmicerův Liverpool, West Ham se syny Součkem a Coufalem, nebo Čechy natřískaný Leverkusen. A dost možná u toho budou hlasitě odfukovat po tom všem, co prožili v Lublinu v odvetném zápase play off s ukrajinským Luhanskem.

První poločas? Ano, tlak Slavie. Ale jen tupý a bezradný.

A také dvě šílenosti Koláře.

První v dvaatřicáté minutě. Lukáš Provod přišel ve středu pole o míč, Danil Alefirenko se někde na značce osmadvaceti metrů napřáhl, a nepříliš prudkou střelou zaskočil všechny na stadionu. Hostující gólman extrémně pozdě zareagoval, rukavicemi míč stačil jen líznout. Před koncem poločasu zase přišel o balon Tomáš Holeš, z levé strany si to přihasil k bráně Denis Anťuch a ranou na přední tyč skóroval podruhé. Kolář šel úplně nepochopitelně na druhou stranu.

Christos Zafeiris rozjíždí další útočnou akci

„Upřímně, Ondru viním z obou branek. Na této úrovni nemůžeme dostat ani jeden takový gól, natož dva v jednom zápase. Ondra to ví sám. Bylo to vidět o půli v kabině, naštěstí nás potom podržel, chytil sólový nájezd. Nakonec nám pomohl,“ kroutil se Trpišovský při Kolářově hodnocení.

Do druhé poločasu vyslal Matěje Juráska. Šlo o precizní tah. Asi pomilionté se potvrdilo, že síla slávistické lavičky je veliká. Dvacetiletý mládenec vtrhnul na hřiště jako velká voda. Co velká voda, jako živelná pohroma. Nebál se hrát jeden na jednoho, střílet, vymýšlet, poctivě pracovat. V 63. minutě po Holešově nadýchaném centru předpisově zavřel zadní tyč, balon vrátil zpátky, ale Zafeiris ani nadvakrát nepropálil skvělého brankáře Mikitu Turbajevského.

Za dvacet minut už to vyšlo. Masopust poslal – konečně – pořádně ostrý centr do vápna, Jurásek se nacpal před bránícího hráče a hlavou nekompromisně vrazil míč pod břevno. Postupový výsledek 1:2 ještě musel stvrdit Kolář, když po chybě Tomáše Vlčka chytil sólový nájezd.

„Za stavu 0:2 se mohlo stát cokoliv. Ale ke konci jsem už věřil. Viděl jsem, že máme velký tlak, že soupeř toho má plný zuby. Moc nám pomohli střídající hráči. Jsem rád, že jsme nemuseli do prodloužení,“ oddechl si slávistický trenér, který nebyl spokojen především s výkonem v prvním poločase. „Ze dvou střel jsme dostali dva góly. Nechci říct, že jsme hráli úplně špatně, ale v ofenzivní části jsme si skoro nic nevytvořili. Nebyli jsme ve své kůži. Až druhou půli jsme odehráli tak, jak jsme měli celý zápas.“

Postupem do Evropské ligy si Slavia vydělala osmaosmdesát milionů korun. Další tučný balík může získat za výsledky a umístění v základní skupině.

SK Slavia Praha Vše o klubu ZDE

69

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.