Táborsko se vrátilo na druhou příčku, Vlašim dál sbírá body, Vyškov se výhrou nad rezervou Sparty vyhoupl do čela tabulky

AKTUALIZOVÁNO

Fotbalisté Vyškova zvítězili v sedmém kole Fortuna národní ligy nad rezervou Sparty 3:1, díky čemuž se posunuli do čela tabulky. Vedení Pražanům zařídil ve 28. minutě šťastnou tečí při své premiéře 19letý Josef Stárek. Po změně stran však srovnal ze samostatného protiútoku pátou trefou v ročníku Idjessi Metsoko a v 71. minutě vystřelil domácím tři body Fahad Bayo. Příznivce hostů mohl těšit alespoň návrat obránce Caspera Höjera, který nastoupil do prvního soutěžního klání od konce května, odehrál ovšem jen první poločas. Táborsko se po dvou utkání, kdy získalo pouhý bod vrátilo ve Varnsdorfu zpět na vítěznou vlnu.

7. kolo druhé fotbalové ligy:

Opava - Sigma Olomouc B 1:2 (0:1)

Branky: 81. Šigut - 7. Langer, 52. Uriča. Rozhodčí: Julínek - Hájek, Pochylý. ŽK: Blecha, Janoščín, Hýbl, Helebrand, Richter - Moses, Digaňa, Spáčil. Diváci: 1752.

Po loňské promarněné sezoně se v Opavě dost možná začalo blýskat na lepší časy, jelikož Slezané po výhře v Kroměříži stáhli ztrátu na barážové příčky na pouhé tři body. V páteční předehrávce se jim navíc postavila rezerva Sigmy Olomouc, která vstoupila do nového ročníku s přesně opačnými pocity. V posledních třech duelech vstřelili mladíci z Hané jediný gól a po zásluze spadli na úplné dno tabulky.

Na úvodní branku utkání se nečekalo příliš dlouho, jelikož se už v sedmé minutě prosadil olomoucký záložník Langer, jenž proměnil nařízený pokutový kop po faulu Tomáše Vincoura. Také druhý střelecký pokus mířící mezi tři tyče měl na svědomí hostující hráč. Zakončení Denise Kramáře po pěkné individuální akci však postrádalo přesnost a míč bez problémů lapil Adam Richter. Přestože Slezané svého soupeře od prvních minut přehrávali, tak se do první šance dostal až ve 37. minutě Mohammed Yahaya. Mladý Nigerijec nicméně v samostatném úniku zavrávoral a zakončil jen vedle brankové konstrukce. Podobným způsobem si jen o pár chvil později počínal Jiří Janoščín, kterému nevyšla střela z voleje.

Po změně stran se Hanáci stejně jako v první půli prosadili už po sedmi minutách a odskočili do dvoubrankového vedení. Do listiny střelců se zapsal Uriča, jehož skákavý pokus zpoza pokutového území zapadl přesně k levé tyči. Hosté se poté zatáhli a iniciativu přenechali opavskému celku. Ten měl sice jasnou herní převahu, dlouho se však nedostal k ohrožení soupeřovy branky. Až v 81. minutě se z kraje vápna odhodlal vypálit Samuel Šigut, jenž parádní ranou vymetl levý horní roh. V závěru se v nadějné pozici ocitl ještě střídající Tomáš Rataj, zblízka ale rozvlnil jen boční síť.

Opava přerušila sérii vítězství a před vlastním publikem překvapivě padla. O nápravu se pokusí 3. září proti jiným talentům, a to těm ze Sparty. Olomouc tentýž den přivítá Příbram.

Jihlava - Chrudim 3:3 (2:2)

Branky: 40. Araujo-Wilson, 43. Fila, 77. Vedral - 20. Kesner, 29. Huf, 60. Záviška. Rozhodčí: Adámková - Líkař, Pospíšil. ŽK: Lacko, Vedral - Řezníček, Kesner, Floder. Diváci: 667.

Bezstarostná jízda Jihlavy druholigovým prostředím se zastavila na Julisce, kde se Vysočina poprvé v ročníku neprosadila a musela uvolnit pozici na čele tabulky. Minimálně na chvíli se tam klidně mohla vrátit, potřebovala k tomu ovšem porazit Chrudim. To se ještě před týdnem nejevilo jako příliš složitý úkol, v předchozím kole však Východočeši střelecky explodovali a rozmetali Prostějov 6:2.

Přestože se o první střelu na branku postaral domácí záložník Miroslav Křehlík, tak šli ve 20. minutě do vedení fotbalisté Chrudimi. Autorem gólu se stal kapitán Ondřej Kesner, jenž si narazil míč se svým spoluhráčem a uklidil jej na zadní tyč. O devět minut později bylo v kádru Východočechů ještě veseleji, neboť na rozdíl dvou branek upravil Huf. Jihlava se dočkala snížení ve 40. minutě, když si Justin Araujo-Wilson našel centrovaný míč od rohového praporku a hlavou se nemýlil. Jen o několik chvil později bylo navíc vyrovnáno, jelikož se pokusem z hranice šestnáctky prosadil Lukáš Fila.

Úvod druhého dějství se nesl v režii hostů, kterým po hodině hry vrátil vedení Jan Záviška. Záložník, jenž dříve nastupoval také v dresu Jihlavy, využil přihrávky Davida Látala a zpoza pokutového území překonal gólmana domácího celku. Ani třetí inkasovaná branka však celek z Vysočiny nepoložila a v 77. minutě znovu platil nerozhodný stav. Jakub Selnar vyslal do skrumáže před soupeřovou brankou další povedený centr od rohového praporku, na jehož konci byl hlavičkující kapitán Vedral. V nervózním závěru zápasu už ke změně skóre nedošlo.

Jihlava nepotvrdila bezchybnou domácí formu a před vlastním publikem poprvé v sezoně ztratila. V příštím kole zavítá 2. září do Vlašimi, Chrudim čeká ve stejný den složitý domácí duel s Vyškovem.

Příbram - Dukla Praha 0:0

Rozhodčí: Kvítek - Černoevič, Cichra. ŽK: Vott - Peterka. Diváci: 815.

Utkání proti sobě svedlo nejen dva tradiční účastníky první ligy, ale také zkušené matadory na postu trenéra. Svěřenci bývalého asistenta reprezentace Karla Krejčího sice nezahájili nový ročník zle, z posledních tří kol si nicméně nepřipsali jediný bod. Zato hlavní kouč národního týmu z let 2008 a 2009 Petr Rada s Duklou neztratil již čtyřikrát v řadě a zařadil Pražany mezi hlavní adepty na postup.

Ospalý úvod pátečního duelu u říčky Litavky na chvíli osvěžil domácí Felix Čejka, jehož dobře mířený přímý kop do levého spodního rohu však stihl gólman vytěsnit na roh. Na druhé straně vystrčil ve 22. minutě růžky David Kozel, když překvapil příbramského brankáře z ostrého úhlu. Martin Melichar však balon na poslední chvíli vyboxoval. V nastavení prvního dějství se do vyložené tutovky vřítil Pavel Moulis, z bezprostřední blízkosti ale napálil jen Melichara.

Po návratu z kabin dukelským fanouškům pořádně zatrnulo, když si brankář Jan Šťovíček při rutinním zákroku proti střele Dominika Votta nešikovně srazil míč na tyč. Před hodinou hry o sobě dal vědět v dobré formě hrající Štěpán Šebrle, jenž z nadějné pozice v šestnáctce zamířil po zemi jen těsně vedle levé tyče. Pražané se v závěru utkání hnali za rozhodující trefou, stažená defenziva Příbrami už ovšem změnu ve skóre nepovolila.

Středočeši přerušili nepříznivou bilanci a připsali si alespoň bod. Oba celky se v rámci druhé ligy představí před reprezentační pauzou ještě jednou. Příbram zavítá příští neděli na hřiště rezervy Sigmy Olomouc, Dukla o den dříve pohostí Líšeň.

Vyškov - Sparta Praha B 3:1 (0:1)

Branky: 57. Metsoko, 71. Bayo, 90.+2 Vintr z pen. - 28. Stárek. Rozhodčí: Opočenský - Leška, Dobrovolný. ŽK: Bayo, Coulibaly, Mafwenta, Štěpánek - Höjer. Diváci: 1458.

Pražané do minulého kola nastoupili se sestavou, jejíž věkový průměr nebyl ani 20 let, a to se možná promítlo do toho, jak nezvládli závěr utkání. Brněnského favorita totiž měli na lopatě, jenže pak dvakrát inkasovali a nezískali ani bod. Podobný zkrat se jim navíc přihodil i o týden dříve, kdy slepené góly Varnsdorfu vyústily v konečnou remízu. Příznivci Vyškova si naopak neměli na co stěžovat. Hanáci postupovali soutěží bez porážky, přičemž na průběžné druhé příčce měl podíl už čtyřgólový Metsoko.

K dalšímu úspěchu mohl domácí přiblížit už v sedmé minutě Bayo. Útočník z Ugandy se dostal k zakončení z nadějné pozice uvnitř vápna, ale proti jeho ráně na zadní tyč skvěle zasáhl Filip Nalezinek. Sparta se k prvnímu zakončení dostala až ve 20. minutě, kdy Roman Horák akrobatickým pokusem těsně minul vyškovskou bránu. Krátce před půlhodinou hry už však hosté skóre otevřeli. Střelu Petra Hodouše zpoza šestnáctky tečoval debutující Stárek, s jehož přispěním míč prošel až za záda Jana Stejskala. O chvíli později se pokusil srovnat Cheick Souaré, který ovšem na pozorného Nalezinka nevyzrál.

V 57. minutě Vyškov potrestal do té doby ojedinělé zaváhání defenzivy soupeře, když se na bránu rudých zcela osamocená hnala dvojice domácích hráčů. Ke střele se nakonec odhodlal Metsoko, jenž balon suverénně uklidil za bezmocného gólmana. Sparta málem bleskově odpověděla stejnou mincí, to by však musel Amath Cissé vyřešit rychlý brejk lépe. V 71. minutě tak mohl dokonat obrat moravského klubu Bayo. Urostlý střelec si našel centr z rohového kopu a nechytatelnou hlavičkou rozvlnil síť. V nastaveném čase ještě potvrdil výhru bílých proměněnou penaltou Ondřej Vintr.

Vyškov tak na drnovickém stadionu zvítězil počtvrté v řadě. V příštím kole se 2. září představí v Chrudimi, rezerva Sparty o den později přivítá Opavu.

Prostějov - Brno 0:1 (0:0)

Branka: 61. Řezníček. Rozhodčí: Petřík - Pfeifer, Vyhnanovský. ŽK: Bartolomeu, Spáčil, Gábriš - Smejkal, Šural. Diváci: 820.

V Prostějově museli po ostudné porážce v Chrudimi zpytovat svědomí. Hanákům při debaklu od trápícího se soupeře naprosto selhala defenziva, jejíhož špatného rozpoložení chtěl využít také aspirant na postup z Brna. Jenže ani Zbrojovka nebyla i přes vítězství nad rezervou Sparty v ideální formě. Vrásky na čele fanoušků moravského celku kromě nepřesvědčivých výkonů přidělal také odchod Wale Musy Alliho, jenž zamířil na hostování do prvoligových Českých Budějovic.

Začátek zápasu byl z obou stran značně rozpačitý, první výraznější příležitost proto diváci na olomouckém stadionu Holice viděli až ve 21. minutě. Hlavičkující Řezníček ovšem mířil těsně vedle domácí brány. Brněnský kanonýr se připomněl rovněž chvíli před uplynutím úvodní půlhodiny, jenže centr od rohového praporku opět nedokázal usměrnit na místo určení. Prostějov se osmělil až v závěru poločasu, kdy musel dvakrát v rozmezí několika minut předvést svůj brankářský um Martin Berkovec. Ten nejprve vytáhl dalekonosnou ránu Patrika Slaměny nad břevno a v nastaveném čase zlikvidoval také nebezpečné zakončení Tomáše Malce.

Brněnský gólman zasahoval i krátce po změně stran, kdy zakročil proti dělovce Petra Jaroně. Rozhodující moment zápasu pak přinesla 61. minuta. Váhavou rozehrávku domácích vystihl Lukáš Endl, jenž následně předložil míč Řezníčkovi a ten elegantně umístil přihrávku za záda bezmocného Luďka Vejmoly. Nejlepší střelec druhé ligy se o chvíli později prosadil znovu, jenže sudí jeho zásah kvůli předchozímu faulu neuznal. Mrzet to ale hostujícího kapitána příliš nemuselo, neboť Prostějov ve zbytku utkání příliš nebezpečný nebyl a na gólovou odpověď už se nezmohl.

Zbrojovka se svezla na vlně příznivých výsledků a postupně se posouvá tam, kde před sezonou chtěla být. Příště se představí doma 2. září proti Varnsdorfu, Prostějov ve stejný den pocestuje do Tábora.

Líšeň - Kroměříž 1:0 (1:0)

Branka: 40. Polášek. Rozhodčí: Ulrich - Kotík, Bureš. ŽK: Sokol, Polášek - Oulehla, Červenka. Diváci: 628.

Líšeň v posledních sezonách patřila k aspirantům na postup, do vzájemného utkání s nováčkem z Kroměříže však vstupovala se stejným bodovým ziskem. Pro Marvany dokonce mohlo být ještě výrazně hůře nebýt předešlých dvou domácích klání, které nakonec zvládli vítězně, přičemž naposledy otáčeli duel s Varnsdorfem v závěrečné půlhodině. Hanácká Slavia měla dle prognóz sbírat body zejména na svém hřišti, před dvěma týdny však překvapivě uspěla v Příbrami.

Ve 12. minutě mohla jít do vedení Líšeň. Nejprve se proti zakončení hlavou vyznamenal Jakub Dostál, z následné dorážky pak přestřelil Marek Matocha. Na druhé straně byl blízko gólu Michal Cupák. Hostující kapitán už dokonce překonal brankáře, míč ale stihl odkopnout obránce. Ve 21. minutě se pak za domácí postavil k přímému kopu David Machalík, jeho skvěle umístěnou ránu ale vytáhl Dostál. Ve 40. minutě se brněnský celek konečně dočkal a po střele Poláška, který si našel míč u penaltového puntíku, se dostal do vedení.

Po změně stran byla stále o něco aktivnější Líšeň. Kromě zakončení Machalíka hned z úvodu druhého dějství ale diváci moc zajímavých momentů neviděli. Marvani si dokázali bez problému hlídat své vedení, když hosty z Kroměříže nepustili v průběhu celého zápasu k jediné střele na branku. V 88. minutě se navíc nechal po druhé žluté kartě vyloučit Kudela, a ukončil tak jakékoliv naděje hostujícího celku na vyrovnání.

Brněnský tým tedy opět využil výhody domácího prostředí, v němž naplno bodoval potřetí v řadě. V příštím kole se 2. září představí na půdě Dukly, Kroměříž tentýž den přivítá Žižkov.

Žižkov - Vlašim 0:1 (0:0)

Branka: 66. Singhateh. Rozhodčí: Kotala - Dresler, Lakomý. ŽK: 37. Batioja, Muleme, Richter, Prošek - Onije, Kričfaluši, Singhateh, Janda, Toula, Breda, Hyský (trenér). ČK: 77. Hyský. Diváci: 820.

Fotbalisté Vlašimi zvítězili v sedmém kole Fortuna národní ligy na hřišti Viktorie Žižkov 1:0. Pražský celek vstupoval do utkání s cílem vylepšit tristní bilanci z posledních vzájemných zápasů, kdy prohrál hned pětkrát ze šesti případů. To se mu nakonec nepodařilo, neboť po změně stran se už v pátém klání v řadě gólově prosadil gambijský útočník Ebrima Singhateh, jenž je kmenovým hráčem pražské Slavie, a přisoudil Rytířům již třetí po sobě jdoucí triumf.

Výsledky viktoriánů byly zatím jako na houpačce, jelikož kromě remízy a dvou výher třikrát prohráli. Zato Vlašim se po sérii čtyř úvodních nerozhodných výsledků v posledních dvou kolech konečně dostala na vítěznou vlnu, k čemuž výrazně přispěl Singhateh, jenž se prosadil již čtyřikrát v řadě. Rytíře mohla rovněž těšit vzájemná bilance s domácími, neboť ze zápasu s Pražany odešli v pěti z posledních šesti případů se třemi body.

Žižkované se snažili hned zkraje utkání prolomit nelichotivou bilanci z posledních vzájemných duelů. Bernardo Rosa se dostal do dobré příležitosti na hranici vápna, kde si šikovně zasekl míč a nebezpečně vypálil. K jeho smůle byl tento pokus tečován pouze na roh. Hrstku domácích příznivců mohl zaskočit Ondřej Kričfaluši, ale svůj obstřel poslal jen pár čísel nad bránu. Pražané si postupem času vytvořili herní převahu. Akrobatické zakončení Radka Voltra se ale mezi tři tyče nevešlo a hlavičku Marka Richtera skryl do rukavic zatím bezchybný Matyáš Vágner.

Po změně stran vystavil varování domácí obraně Daniel Šmiga, který po skvělém uvolnění na levém křídle rozezvonil břevno. Zdálo se, že Martin Hyský vlil o přestávce svým svěřencům do žil novou krev. V 66. minutě předvedl gambijský rychlík Singhateh pohlednou individuální akci, kdy obelstil hned několik protihráčů a s přispěním teče dopravil svůj projektil na místo určení. S odpovědí mohl přispěchat v závěru zápasu aktivní Rosa. Ten sice volejem rozvlnil síť, ale rozhodčí gól neuznal, protože viděl v předcházející akci balon již mimo hrací plochu.

Vlašim tedy potřetí za sebou naplno bodovala. V dalším kole se 2. září střetne s Jihlavou, Žižkov čeká ve stejný den utkání v Kroměříži.

Varnsdorf - Táborsko 0:2 (0:1)

Branky: 32. Plachý, 82. Mach. Rozhodčí: Krejsa - Hádek, Mojžíš. ŽK: Stránský, Kubista, Švanda - Dordič, Kateřiňák, Matoušek, Varačka. Diváci: 695.

Fotbalisté Táborska se v sedmém kole Fortuna národní ligy vrátili na vítěznou vlnu, když po dvou ztrátách triumfovali ve Varnsdorfu 2:0. Strůjcem úspěchu Jihočechů překvapivě nebyl jindy neomylný Bojan Djordjič, který tentokrát své šance zahazoval. Zastoupit ho tak nakonec musel Petr Plachý. Ten po půlhodině hry napřáhl ke střele, která se štěstím skončila v síti domácí branky, a vyústila tak v již pátý triumf Silonu v tomto ročníku.

Bezchybný start Táborska, který trval čtyři zápasy, se zadrhl s příchodem soupeřů ze špičky tabulky. Nejprve přišla hladká porážka v Jihlavě, kde si celek z jihu Čech ani neškrtl a následně přišel na řadu účastník loňské baráže o postup do nejvyšší soutěže Vyškov. S tím Silon díky penaltě ostrostřelce Djordjiče zachránil alespoň bod. Na opačném konci pelotonu se nacházeli domácí, kteří před tímto kolem byli jedním ze dvou týmů, které ještě ani jednou nevyhrály.

Jihočeši začali utkání lépe, ovšem jen z hlediska držení míče. Během prvních 20 minut fanoušci ve Varnsdorfu nebyli svědky ani jednoho zakončení. Vždy se jednalo pouze o náznaky příležitostí bez patřičné gólové, nebo alespoň střelecké tečky. S první zajímavou šancí přišel domácí obránce Martin Ambler, jenž se pokusil ze střední vzdálenosti ohrozit bránu, tu ale jen těsně minul. Domácí brankář měl práci až ve 25. minutě, kdy jeden z obránců namazal Djordjičovi, jenže ten nabídnutou situací pohrdl. Záhy se už ale tým z Tábora mohl radovat. Tečovaná střela Plachého totiž vypadla brankářovi domácích a skončila za jeho zády.

Druhé dějství žádnou ofenzivní hitparádu také nepřineslo. Více dopředu se tlačil tým ze Šluknovského výběžku, leč dlouho nepřišlo nic, co by mohlo alespoň teoreticky vyústit ve vyrovnávací branku. Domácí už v 55. minutě vystřídali čtyři hráče, ale výrazné oživení nepřišlo ani od nich. Silon se sice nehnal nikam dopředu, avšak rozhodně si nepřidělával žádné problémy a nepouštěl Severočechy téměř k ničemu. Naopak hosté ještě přidali pojistku v podobě druhé branky v 82. minutě, kdy se po centru zprava prosadil Jan Mach.

Varnsdorf tedy šňůru bez výhry nepřetrhl ani na sedmý pokus a opět prohrál. O konec této série se pokusí 2. září. kdy jej však čeká těžký duel na hřišti brněnské Zbrojovky. Táborsko ve stejný den přivítá Prostějov.