Branky, body, vteřiny

Fuksa slaví premiérový titul mistra světa na kilometru

Martin Fuksa získal svůj premiérový titul mistra světa na kilometru. Zároveň tím vybojoval místo pro Česko na olympijských hrách v Paříži. To se povedlo také pátému kajakáři Josefu Dostálovi. Michal Kulich a Jan Vorel obsadili ve finále neolympijského deblkajaku na 1000 metrů osmé místo. Přímý přenos vysílá ČT2 a ČT sport Plus.

Fuksa je poprvé mistrem světa na kilometru, OH vybojoval i Dostál

Pro Fuksu je triumf v Duisburgu třetím světovým titulem v kariéře, předchozí dva vybojoval na neolympijské pětistovce. Na kilometru pravidelně sbíral medaile včetně loňského bronzu, ale zlato mu dosud unikalo.

V Duisburgu si vedl suverénně v rozjížďce i semifinále. Ve finále se nehnal dopředu, ale držel se společně s dalšími favority těsně za Polákem Wiktorem Glazunowem, který rozjel závod nejrychleji. Třicetiletý český reprezentant zabral v závěrečných 250 metrech a na jeho zrychlení nikdo nenašel odpověď.

Titul po šesti letech

Fuksa získal světový titul poprvé od Račic 2017. "Mistr světa zní hezky. Naposledy jsem to slyšel před šesti lety, to je dlouhá doba. Jsem rád, že to přišlo zrovna tady v Duisburgu, mám to tady moc rád. A vyhrát před tolika lidmi je fajn, jsem hrozně šťastný," radoval se v nahrávce pro média.

Porazil i dlouholetého rivala Sebastiana Brendela z Německa, který skončil třetí, a zvítězil o více než osm desetin sekundy před Rumunem Catalinem Chirilou.

Navrch zhruba o čtyři hodiny později s bratrem Petrem skončili o tři tisíciny druzí za Rumuny v semifinálové jízdě na C2 a v neděli budou usilovat o rozšíření medailové sbírky i počtu účastnických míst na olympiádě. Z devíti posádek zajistí své zemi start v Paříži osm lodí.

Konec unikátní série

Nejlepší závod na kilometru v sezoně absolvoval Dostál. Čtyřnásobný olympijský medailista letos ve Světovém poháru ani jednou nepostoupil na olympijské distanci do finále, tentokrát se mu to podařilo.

V úvodu finále ztrácel, ale postupně se propracoval dopředu a zopakoval loňské páté místo. Byl spokojený s tím, jak závod zvládl takticky. "Povedl se mi krásně start, pak jsem si přešel do volnějšího tempa. Přece jenom jsem nebyl v ideální kondici před těmito závody, takže jsem si jel svůj závod. Do poslední 250 jsem to trochu odpíchl a málem z toho byla i medaile," řekl.

Od světové medaile, kterou na 1000 metrů naposledy získal v roce 2019, ho dělily téměř dvě sekundy. Ale i tak byl spokojený s tím, jak navzdory střevní viróze v závěrečné přípravě kilometr odjel.

"Je to obrovský pokrok od jara, kdy jsem obsadil dvakrát desáté místo na Světovém poháru při ne úplné obsazenosti. Teď je to páté, což když se podíváme zpátky, není žádný mega úspěch, ale já jsem s tím spokojený," přemítal. Skončila ale jeho unikátní série, během níž od debutu v roce 2013 nikdy neodjel ze světového šampionátu bez medaile.

Výsledky MS v rychlostní kanoistice

Finále:

Muži:

200 m:

K1: 1. Seja (Lit.) 35,243, 2. Kavelašvili (Gruz.) -0,121, 3. Garrote (Šp.) -0,137, ...finále B: 7. Sobíšek (ČR) 36,073.

500 m:

C4: 1. Španělsko (Moreno, Grana, Fontan, Sieiro) 1:30,808, 2. Polsko -1,565, 3. Ukrajina -1,917.

1000 m:

K1: 1. Pimenta (Portug.) 3:27,712, 2. Varga (Maď.) -0,429, 3. Thordsen (Něm.) -0,591, ...5. Dostál (ČR) - -2,310.

C1: 1. M. Fuksa (ČR) 3:45,124, 2. Chirila (Rum.) -0,834, 3. Brendel (Něm.) -1,457.

K2: 1. Vázquez, Peňa (Šp.) 3:11,512, 2. Vajda, Szántoi Szabó (Maď.) -0,854, 3. Winklemann, Busch (Něm.) -2,038, ...8. Kulich, Vorel (ČR) -8,063.

C2: 1. Craciun, Santini (It.) 3:34,565, 2. Adam, Pickert (Něm.) -0,731, 3. Sprincean, Nuta (Rum.) -1,925, ...finále B: 1. Zalubil, Rudolf (ČR) 3:41,066.

Ženy:

500 m:

K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 1:47,769, 2. Jorgensenová (Dán.) -1,333, 3. Csipesová (Maď.) -2,930, ...finále B: 7. Paloudová (ČR) 1:51,844.

C2: 1. Sü Š'-siao, Sun Meng-ja (Čína) 1:52,775, 2. Jacomeová, Corberaová (Šp.) -0,141, 3. Mackenzieová, Vincentová (Kan.) -0,181, ...finále B: 8. Šímová, Malíková (ČR) 2:04,126.

1000 m:

K1: 1. Bullová (Austr.) 3:54,864, 2. Iskrzycká (Pol.) -1,799, 3. Rendessyová (Maď.) -2,692.

C1: 1. Mailliardová (Chile) 4:24,958, 2. Grantová (Kan.) -1,997, 3. Li li (Čína) -2,155.