Volejbalový magazín

Dostál, Fuksa i mužský deblkajak pojedou na MS o medaile

Povedený den českých rychlostních kanoistů. Kajakář Josef Dostál i kanoista Martin Fuksa postoupili na mistrovství světa v Duisburgu do finále na olympijské trati 1000 metrů. Zatímco Fuksa vyhrál semifinálovou jízdu, Dostál v té své dopádloval druhý. V neolympijské disciplíně K2 na 1000 metrů se do bojů o medaile propracovali také Michal Kulich a Jan Vorel. Finálové jízdy jsou na programu v sobotu, přímý přenos sledujte na ČT2 a ČT sport Plus od 10:55.

Dostál s Fuksou postoupili na MS do finále svých disciplín

Martin Fuksa, který dopoledne v deblkánoi s bratrem Petrem také vyhrál rozjížďku na pětistovce, ovládl semifinále s více než dvousekundovou převahou před úřadujícím olympijským šampionem Isaquiasem Queirozem z Brazílie. Postup za nimi vybojoval i Ukrajinec Pavlo Altuchov.

"Je to hezké, pohladí to teď po duši, ale pozítří bude úplně jiný den a nový závod. Zítra si chci odpočinout, trošku se i projet, abych byl v sobotu v plné síle a předvedl to nejlepší. Ještě jsem totiž samozřejmě nejel naplno," uvedl Fuksa.

Dostála porazil s dvousekundovým náskokem domácí Jakob Thordsen. Český kajakář se od počátku držel za německým soupeřem a zbylé přímé postupové místo bezpečně uhájil před Bulharem Miroslavem Kirčevem, kterého za sebou nechal o více než sekundu. "Hlídal jsem si spíš ten postup, než abych se snažil předjet Němce. Trochu mě tam trápil Bulhar, ale toho jsem si podržel a jel jsem si pro postupovou pozici," konstatoval Dostál.

Kulich s Vorlem nestačili jen na Slováky Petera Gelleho a Ákose Gacsala. Mezi postupovou trojicí se pohybovali od počátku a v koncovce se posunuli před kanadskou loď, za níž ještě na posledním mezičase zaostávali o více než dvě sekundy. "Start jsme vyjeli hezky a náš finiš byl skvělý," řekl Kulich. "Pro finále jsme si vyjeli dráhu vedle Němců, což je hodně rychlá posádka. Takže taktika bude zkusit sednout na vlnu a pak zopakovat finiš," doplnil Vorel.

Ostatní lodě proměnily semifinálové starty v postup do finále B. Kajakáři Martin Sobíšek na dvoustovce a Anežka Paloudová na pětistovce i deblkanoisté Jiří Zalubil s Adamem Rudolfem na kilometru skončili ve svých jízdách pátí. Kanoistky Kamila Šímová a Martina Malíková byly na pětistovce na C2 šesté.

Stejně jako bratři Fuksové si z rozjížděk zajistily účast v semifinále na 500 metrů deblkajaky Jakub Špicar, Daniel Havel a Kateřina Zárubová, Barbora Betlachová, byť ženám se to povedlo až díky dosaženému času. Uspěla i kajakářka Štěpánka Sobíšková na dvoustovce.