Ligue 1 - souhrn 1. kola: Obhájce titulu bez ofenzivních hvězd tápal

11.08.2023, 22:58, aktualizováno 13.08.2023, 22:47
Komentáře a souhrny
Arnaud Kalimuendo zahájil kanonádu (© AFP)

PSG si doma neporadilo s Lorientem, jako obhájce titulu nevstřelili ani branku, neuspěl v neděli ani vicemistr z Lens. Úspěšně nevykročil do sezony ani Lyon, jenž odjíždí bez bodu z půdy posíleného Štrasburku. Olympique Marseille otočil nepříznivě se vyvíjející stav s Remeší a zvítězil 2:1. Rennes úvodem nešetřilo Méty. OGC Nice a LOSC Lille se rozešly remízou 1:1...

Racing Strasbourg - Olympique Lyon 2:1

13.08.2023 20:45

Góly: 63. Jean-Ricner Bellegarde, 75. Lebo Mothiba - 88. Nicolás Tagliafico

Hráči Štrasburku vyhráli v prvním kole Ligue 1 na vlastním hřišti nad Lyonem 2:1. Domácí celek, jenž patří do portfolia majitelů londýnské Chelsea, se v premiérovém soutěžním klání pod vedením Patricka Vieiry dlouho spíše bránil. Alexandre Lacazette však spálil několik šancí, čímž potvrdil rozpoložení, v němž se už od letní přípravy nacházela celá ofenziva Les Gones. Po změně stran se už Alsasané osmělili a hned dvakrát dokonce skórovali, přičemž rozhodující trefu měl na svědomí Lebo Mothiba. Následné snížení Nicoláse Tagliafica přišlo příliš pozdě.

Lyon nezažil ideální přípravu, když čtyřikrát v řadě prohrál bez jediné vstřelené branky. I pro tuto sezonu však měl ve svém týmu druhého nejlepšího kanonýra loňského ročníku Lacazetta, jenž loni nastřílel fantastických 27 branek. Na druhé straně Štrasburk určitě nechtěl zopakovat výkony z minulé sezony, kdy se dlouho trápil se záchranou.

Natěšenými fanoušky zaplněný stadion Stade de la Meinau přihlížel prvnímu náznaku šance už v páté minutě, kdy se Emanuel Emegha dral do zakončení, tvrdě jej však zastavila obrana Lyonu. Emegha se v další příležitosti objevil po 20 minutách hry, jenže úmyslně přehlížel lépe postaveného spoluhráče a sám ani nezakončil. Hru na delší dobu přerušilo ošetřování Maxenceho Caquereta, který ovšem ukázal tuhý kořínek, když se po silném krvácení z obočí hlásil záhy do hry. A Lyonu se mohla jeho iniciativa vyplatit ve 42. minutě, kdy vyslal k úniku Lacazetta, jehož pokus ale vyrazil Matz Sels na tyč.

První výraznou příležitost druhé půle zařídil pro Štrasburk až po hodině hry Thomas Delaine, jenž svým únikem po levém kraji přinutil protihráče kousek před vápnem faulovat. K přímému kopu z ostrého úhlu se postavil Jean-Ricner Bellegarde, jehož střílená nabídka spoluhráčům skončila až za zády brankáře. Domácí své vedení navýšili v 75. minutě po bleskovém útoku vedeném po pravé straně Bellegardem, jehož pasu využil Mothiba. Zaskočený Lyon se v ofenzivě začal činit až v závěru. Po spoustě šancí přišel gól z kopačky Tagliafica, jenž doklepl do odkryté sítě prudkou nahrávku od Caquereta.

Na srovnání se však už hosté nezmohli, a Štrasburk tak získal tři body. V dalším utkání pojede 20. srpna na půdu Monaka, kde jej bude čekat další těžká zkouška. Les Gones změří o den dříve síly s Montpellierem.

Více informací k zápasu

Stade Rennes - FC Metz 5:1

13.08.2023 17:05

Góly: 20. Arnaud Kalimuendo, 52. Amine Gouiri, 67. Jérémy Doku, 87. Ibrahim Salah, 90+4. Ibrahim Salah - 21. Youssef Maziz

Méty se po roční anabázi v nižší soutěži vrátily do Ligue 1, v jejím prvním kole však prohrály na hřišti Rennes 1:5. Domácí výrazný favorit se dostal do vedení po 20 odehraných minutách, nováčkovi se ale podařilo bleskově srovnat. Červenočerní tak odrazili odpor hostů až po změně stran, kdy nejprve skóroval teprve 23letý tahoun Amine Gouiri a v 67. minutě zvyšoval mladý Belgičan Jérémy Doku, o jehož služby projevily zájem nejlepší týmy anglické Premier League. Dvěma pozdními zásahy pak ještě jistil vítězství Ibrahim Salah, pro kterého se jednalo o premiérové trefy v nejvyšší francouzské soutěži.

Hostující Méty prožily skvělý loňský ročník, ve kterém postoupily ze druhého místa mezi francouzskou smetánku. Zejména od nového kalendářního roku byli Les Grenats fantastičtí, jelikož neprohráli ani jedno z 23 utkání. V prvním zápase nejvyšší francouzské soutěže přijeli na půdu Rennes. Domácí celek byl jedním z největších překvapení uplynulé sezony, když se dokázal udržet na čtvrté příčce a zajistit si účast v Evropské lize. Hosty tak na úvod nečekal vůbec jednoduchý úkol.

Hned na začátku se mohli červenočerní dostat do vedení, avšak jindy přesný střelec Gouiri z bezprostřední blízkosti nedokázal překonat brankáře Mét. Další situace už byla gólová a opět byl při jejím zrodu odchovanec Lyonu Gouiri, jehož centr se od obránce odrazil k Baptistemu Santamariovi, následné zakončení nakonec do brány procedil Kalimuendo. Vedení však netrvalo dlouho, hned z výkopu se po centru z pravé strany hlavou prosadil Youssef Maziz. Po krásné kombinaci u soupeřového vápna střílel Gouiri, mířil však přesně do míst, kde byl připraven brankář hostí.

Tým z Bretaně pokračoval ve stejné hře i ve druhém poločase. Po centru z pravé strany střílel kapitán Benjamin Bourigeaud. Jeho střela doslova lízla Gouiriho, kterému byl nakonec připsán gól, jenž posunul favorita zpět do vedení. Po nenápadném průniku do pokutového území střílel Doku, ovšem brankář Alexander Oukidja jeho projektil reflexivně zlikvidoval. Talentovaný mladík však nemusel smutnit dlouho, protože ránu Gouiriho brankář vyrazil právě k němu, a belgický reprezentant tak pohodlně navýšil náskok. Čtvrtý gól přidal z dorážky střídající Salah, jenž v nastaveném čase ještě pojistil vítězství dalším přesným zásahem.

Rennes tak v úvodním kole potvrdilo roli favorita a získalo povinné tři body. Další ligový duel odehraje 20. srpna proti Lens, Méty změří o dva dny dříve síly s Marseille.

FC Nantes - Toulouse FC 1:2

13.08.2023 15:00

Góly: 13. Mostafa Mohamed (pen.) - 62. Zakaria Aboukhlal, 90+1. Rasmus Nicolaisen

Toulouse předvedlo na půdě Nantes v prvním kole Ligue 1 znamenitý obrat a vyhrálo 2:1. O úvodní trefu domácích se postaral již ve 13. minutě proměněným pokutovým kopem Mostafa Mohamed, jenž převzal roli penaltového exekutora po přestupu letité opory domácích Ludovica Blase do Rennes. Jeho gól však Kanárkům k bodům nestačil. Po hodině hry totiž dokázal vyrovnat mladý Maročan Zakaria Aboukhlal, který byl v uplynulém ročníku s bilancí 10 branek a pěti asistencí nejproduktivnějším hráčem svého celku, a v závěru pak rozhodl Rasmus Nicolaisen.

Před reprízou posledního finále francouzského poháru se musel především jeho vítěz z Toulouse, který ve finále na Stade de France před několika měsíci deklasoval Kanárky vysoko 5:1, vyrovnat s odchodem většího počtu hráčů. Mezi ně patřil také Veljko Birmančevič, který toho času již svými výkony dělal radost fanouškům pražské Sparty. Žlutozelení měli vzhledem ke zmiňovanému debaklu svému soupeři co vracet, museli však zůstávat pokorní, neboť se v minulém ročníku zachránili až díky triumfu z posledního ligového kola.

Poražený celek z letošního finále Coupe de France rozvlnil síť již ve 13. minutě. V pokutovém území totiž příliš tvrdě zahrál záložník Toulouse Cristian Cásseres a penalta byla na světě. Exekuci si vzal na sebe Mostafa Mohamed, ten pak balon umístil přesně do pravého růžku soupeřovy branky. Toulouse mohlo ve 24. minutě na úvodní branku odpovědět. Na hranici šestnáctky napřáhl hříšník Cásseres, jehož střele mířící do pravého dolního rohu však parádním zákrokem vystavil stopku gólman Kanárků.

Do druhého dějství vstoupilo Toulouse výrazně lépe. Hostující celek držel balon na svých kopačkách a Kanárky prakticky k ničemu nepouštěl. Kýžené branky se dočkali v 62. minutě, kdy Moussa Diary vyslal parádní centr přesně do prostoru, kde číhal Aboukhlal, jenž se zakončením zblízka neměl problém. Na vyrovnávací trefu navázal dominující celek až v první minutě nastavení, kdy od rohového praporku poslal načechraný balon Fares Chaibi, který ve vzduchu umístil za záda brankáře Nicolaisen.

Toulouse tak navázalo na úspěch z finále poháru a opět svého soka porazilo. Jeho dalším soupeřem bude 19. srpna mistrovské PSG, zatímco Nantes o den později vyzve Lille.

Montpellier HSC - Le Havre AC 2:2

Góly: 58. Akor Adams, 60. Akor Adams - 6. Gautier Lloris, 90+1. Samuel Grandsir

Le Havre získalo při svém návratu do Ligue 1 po 14 letech cenný bod na půdě Montpellieru, se kterým v rámci prvního kola remizovalo 2:2. Vítězové uplynulého ročníku druhé nejvyšší soutěže se dostali do vedení již v šesté minutě. Po změně stran ovšem zaúřadovala nová letní posila z Norska Akor Adams, jenž během dvou minut otočil vývoj utkání na stranu domácího favorita. Talentovaný Nigerijec, o jehož služby měla velký zájem také pražská Slavie, však nakonec poslední slovo neměl, jelikož v nastaveném čase vyrovnal Samuel Grandsir.

Fotbalisté Montpellieru chtěli rozjet novou sezonu mnohem lépe než tu minulou. V prvních 15 duelech loňského ročníku totiž až devětkrát prohráli a jen čtyřikrát se radovali z vítězství. Na minimálně úvodní tři body měli velmi dobré predikce, jelikož nastoupili na vlastní půdě proti nováčkovi soutěže. Hosté si sice postup zajistili z první příčky druhé ligy, nemohla je však těšit příprava, kde prohráli pět klání v řadě.

Do utkání vstoupil lépe nováček soutěže z Le Havre, když se v šesté minutě prosadil po závaru v pokutovém území obránce hostujícího celku Gautier Lloris. Po úvodní brance se hra uklidnila, balon sice na kopačkách drželi více domácí, i přesto si nevytvářeli příliš zajímavé příležitosti, ze kterých by mohli vyrovnat stav utkání. To se však změnilo v 38. minutě, kdy se po pohledné akci prosadil Wahdi Khazri, praporek pomezního zhatil oslavy domácích. V závěrečné minutě sedmiminutového nastavení se dostal k hlavičce v pokutovém území Khazri, jehož pokus těsně minul břevno celku z Normandie.

Montpellier v úvodních minutách druhého dějství diktoval chod hry a přineslo mu to dva slepené góly. Obě branky vstřelil Adams, nejprve v 58. minutě hlavičkou z bezprostřední blízkosti doklepl balon za záda gólmana hostujícího celku, následně pak v 60. minutě přesnou střelou k pravé tyči zakončil parádní týmovou akci. Podobnou týmovou akci zakončil v první minutě nastavení Grandsir, který dokázal propálit gólmana z velmi ostrého úhlu, po průnikové přihrávce Josueho Casimira.

Montpellier tak roli favorita nezvládl a proti nováčkovi v prvním utkání získal jen bod. Další zápas odehrají La Paillade 19. srpna na půdě Lyonu, Le Havre změří o den později síly s Brestem.

Clermont Foot - AS Monaco 2:4

Góly: 7. Mateusz Wieteska, 53. Muhammed-Cham Saracevic - 26. Vanderson, 43. Wissam Ben Yedder, 70. Wissam Ben Yedder, 90+3. Maghnes Akliouche

Hráči Clermontu padli v prvním kole Ligue 1 na vlastním hřišti s Monakem 2:4. Do utkání sice vstoupil domácí celek skvěle, když si už v sedmé minutě připsal svou premiérovou branku mezi francouzskou smetánkou Mateusz Wieteska. Klub z Azurového pobřeží však stihl ještě do poločasu skóre otočit. Nejprve pohlednou kombinaci uzavřel přesným zakončením Vanderson a poté překlopil misky vah na stranu hostů obávaný kanonýr Wissam Ben Yedder. Stejný hráč pak skóroval v 70. minutě znovu, čímž zajistil knížecímu klubu úspěšný start do nového ročníku.

Pro Monako a jeho fanoušky přišla těsně před začátkem sezony velmi špatná zpráva, jelikož si útočník Breel Embolo přetrhl kolenní vazy, což jej vyřadilo ze hry na několik měsíců. Stále však byl hostující klub v prvním duelu proti Clermontu favoritem. Zdraví totiž i nadále sloužilo Ben Yedderovi, jenž měl být v letošním ročníku opět velkým tahounem týmu.

Domácí se favorita nezalekli a v úvodních minutách disponovali herní převahou. Tu dokonce proměnili ve vedoucí trefu, když se v sedmé minutě prosadil hlavou po rohovém kopu a mizerném zákroku Philippa Köhna polský obránce Wieteska. Odpověď hostů měl na noze Aleksandr Golovin o chvíli později, ale střelou z hranice vápna orazítkoval pouze tyč. Další příležitost Knížat už ale vyrovnávacím gólem skončila. Takumi Minamino připravil míč před odkrytou branku Vandersonovi, jenž bez problémů rozvlnil síť. Monako ještě před přestávkou otočilo skóre zásluhou Ben Yeddera, který jednoduše zužitkoval odražený míč v šestnáctce.

Druhá půle začala velkou šancí Clermontu, avšak razantní pokus Mehdiho Zeffaneho skončil pouze na tyči. V 53. minutě už ale Les Lanciers nedůraz v obraně hostů potrestali, když se po rychlém protiútoku prosadil s ledovým klidem Muhammed Cham. Celek z Azurového pobřeží se ale s remízovým stavem nespokojil a vzal si vedení zpět zásluhou kombinace po ose Vanderson - Ben Yedder. Domácí si v závěru dokázali vytvořit nadějné příležitosti, na gól a bodový zisk to ovšem nestačilo. Naopak hosté přidali v nastavení definitivní tečku zásluhou Maghnese Aklioucheho.

Monako tak v úvodu ligy nezaváhalo a odvezlo si plný počet bodů. Oba celky odehrají další zápas 20. srpna. Les Lanciers se utkají s Reims, knížecí klub vyzve Štrasburk.

Stade Brestois - RC Lens 3:2

13.08.2023 13:00

Góly: 45+2. Romain Del Castillo (pen.), 56. Kenny Lala, 87. Romain Del Castillo (pen.) - 11. Florian Sotoca, 22. Deiver Machado

Hráči Lens nedokázali v prvním kole Ligue 1 napodobit start do minulé, skvěle vydařené sezony a na hřišti Brestu prohráli 2:3. Hosté se rychle dostali do dvoubrankového vedení, na čemž měl podíl také autor hattricku z úvodního vzájemného zápasu z minulého ročníku Florian Sotoca. Pak ale přišel velký návrat Pirátů, který vítěznou trefou z pokutového kopu korunoval v samém závěru duelu celkově dvougólový Romain Del Castillo. Loňský vicemistr navíc tou dobou již hrál v oslabení, neboť červenou kartu viděl Adrien Thomasson.

Hostující celek měl za sebou absolutně fantastickou sezonu, ve které skončil jen o jeden jediný bod za PSG na druhém místě. Šance na zopakování skvělého ročníku se ovšem Racing Clubu ztenčily. Před úvodem Ligue 1 totiž přišel o dva klíčové hráče - nejlepšího střelce Loïse Opendu, který přestoupil do Lipska, a o mozek střední zálohy Seka Fofanu, jenž zamířil do Saúdské Arábie. Prvním testem pro značně oslabený tým byl domácí Brest, který v minulé sezoně skončil v dolních patrech tabulky.

Na letní odchody ofenzivních hráčů dal zapomenout hned v 11. minutě Sotoca, který si na přední tyči naskočil na centrovaný míč z rohového kopu a dopravil jej na místo určení. O chvíli později se loňský vicemistr Francie radoval podruhé. Facundo Medina parádním nákopem přes půl hřiště našel kopačku Deivera Machady a ten ve sprintu chladnokrevně zakončil do pravé šibenice. Těsně před odchodem do šaten však nešikovně fauloval v pokutovém území Jonathan Gradit a bezzubé Piráty vrátil do hry proměněnou penaltou Del Castillo.

Do druhého dějství vstoupili červenobílí jako vyměnění a svoji aktivitu dokázali promítnout i do skóre. V 56. minutě se do skákavého balonu opřel sváteční střelec Kenny Lala a propasíroval jej za záda Brice Samby, který při této ráně neměl čisté svědomí. Hostující brankář své zaváhání vzápětí odčinil nadpozemským zákrokem, když vyškrábl míč z brankové čáry. Dechberoucí obrat dokonal v samém závěru svou druhou proměněnou penaltou Del Castillo.

Brest tak v domácím klání na vicemistra vyzrál a překvapivě si připsal první tři body do tabulky. Oba celky odehrají další ligový duel 20. srpna. Lens vyzve Rennes, Pirati se poté utkají s Le Havre.

Paris Saint-Germain - FC Lorient 0:0

12.08.2023 21:00

Góly: -

Hráčům PSG vůbec nevyšel vstup do nového ročníku Ligue 1, když v prvním kole jen remizovali na vlastním hřišti s Lorientem 0:0. Pařížané do zápasu vyrukovali se zcela novým ofenzivním trojzubcem, v němž scházeli Kylian Mbappé i Neymar, ten ovšem zkouškou v podobě pevné defenzivy Les Merlus neprošel. Hosté tak ze stadionu hvězdného soupeře neodjeli jako poražení podruhé v řadě poté, co tam na konci dubna dokonce senzačně zvítězili.

Pařížský velkoklub zastihl úvod sezony ve velmi turbulentním období. Po ztrátě Lionela Messiho se rozhodla nepodepsat novou smlouvu největší hvězda červenomodrých Mbappé, který se z rozhodnutí vedení vůbec neúčastnil předsezonní přípravy. V posledních dnech se navíc mluvilo také o prodeji Neymara a spekulace o odchodu neminuly ani trenéra Luise Enriqueho, jenž byl přitom angažován teprve na začátku července. Nepohody v kádru ligového mistra tak mohl využít Lorient, jemuž sympatické výkony v minulé sezoně vynesly 10. příčku.

Po vypadnutí hvězdného tria ze základní sestavy se naskytla šance pro jiné hráče. Této příležitosti se chtěl hned od začátku chopit Goncalo Ramos, ale proti byl Yvon Mvogo, který jeho povedený volej vytáhl skvělým zákrokem. Pařížané svého soupeře jasně přehrávali, ale k nebezpečnému zakončení se dopracovali jen zřídka. Ve 35. minutě si našel míč na malém vápně Marco Asensio, ovšem brankář Les Merlus opět zasáhl. V závěru poločasu mohl všechny překvapit Laurent Abergel, když napřáhl z dálky, nicméně trefil pouze tyč.

Pařížané rozhodně nechtěli hned v prvním utkání nové sezony ztratit body, nicméně v zakončení se jim opravdu nedařilo. Důkazem může být rána Vitinhy z počátku druhé půle, která jen těsně prosvištěla nad břevnem. Obrana Lorientu si plnila defenzivní úkoly dobře a odhodlaně, proto se domácím nedařilo. V 76. minutě mohl vše změnit Fabián Ruiz, jenž dostal výbornou přihrávku do druhé vlny. Sám proti Mvogovi neuspěl, neboť svůj pokus namířil pouze do něj.

PSG si tedy vnitřní problémy přeneslo i do ligy a hned na úvod ztratilo body. O další zabojuje 19. srpna na hřišti Toulouse, Lorient doma o den později přivítá Nice.

Olympique Marseille - Stade Reims 2:1

12.08.2023 17:00

Góly: 23. Azzedine Ounahi, 73. Vitinha - 10. Junja Ito

Hráči Marseille vstoupili do nové sezony úspěšně, když v úvodním kole Ligue 1 porazili na vlastním hřišti Remeše 2:1. Na brzkou trefu hostů odpověděli Olympionici ještě v průběhu první půle, kdy vyrovnání zařídil výstavním projektilem Azzedine Ounahi. Příležitosti k překlopení vedení na svoji stranu si Marcelinovi svěřenci dlouho nevytvářeli, nakonec tak využili až zaváhání v obranných řadách Remeše, po kterém se v 73. minutě radoval z vítězné trefy Vitinha.

Domácí favorit mohl být s umístěním v minulém ročníku vcelku spokojený, když si ziskem třetí pozice zajistil místenku v kvalifikaci o Ligu mistrů. Tu však nezačal ideálně, neboť ve středu nečekaně padl na půdě Panathinaikosu. Reputaci si Marseille chtěla zlepšit proti celku z Remeše, který čekal na výhru proti Les Olympiens již čtyři roky a loni navíc na Stade Vélodrome schytal čtyřgólový příděl.

Byli to ale právě hostující hráči, kteří se v 10. minutě ujali překvapivého vedení, když volného prostoru v pokutovém území využil Junja Ito a střelou z voleje překonal Pau Lópeze. Olympique po obdrženém gólu zvýšil aktivitu na útočné polovině a ve 23. minutě se dočkal zaslouženého vyrovnání, když dalekonosný projektil Ounahi zapadl přesně ke vzdálenější tyči branky Yehvanna Dioufa. Po vyrovnání si ani jeden z týmů větší šance nevytvářel, až ve 39. minutě se z druhé trefy v utkání radoval Ito. Radost hostujícího útočníka ale byla předčasná, neboť míč v průběhu útočné akce opustil hrací plochu, a rozhodčí tak trefu po konzultaci s videem odvolal.

Ofenzivní uragán Marseille se po změně stran nekonal. V 54. minutě sice zakončoval na přední tyči skluzující Vitinha, proti pokusu Portugalce ale Diouf zasahovat nemusel. Krátce po hodině hry o sobě dali na útočné polovině vědět také hráči Reims, když po centru Ita hlavičkoval jeden z jeho spoluhráčů do rukavic připraveného Lópeze. V 73. minutě se tak vedoucí trefy přece jen dočkal Olympique, když se po zaváhání hostující obrany střelou pod tělem brankáře prosadil Vitinha. Portugalský útočník znovu zahrozil o pouhé tři minuty později, kdy po rohovém kopu hlavičkoval jen těsně vedle. Závěr utkání si již hráči v bílých dresech pohlídali a svého soupeře do příležitosti k vyrovnání nepustili.

Marseille tak dle očekávání zvládla start do ligové sezony vítězně. Ve druhém kole se 18. srpna utká s nováčkem z Mét, Remeš přivítá o dva dny později Clermont.

OGC Nice - Lille OSC 1:1

11.08.2023 21:00

Góly: 19. Gaëtan Laborde - 90+4. Bafodé Diakité

Nice nedotáhlo úvodní klání Ligue 1 do vítězného konce a nakonec pouze remizovalo s Lille 1:1. Domácí měli duel skvěle rozjetý, jelikož už od 19. minuty vedli zásluhou dvou klíčových hráčů loňské sezony - Terema Moffiho, jenž asistoval u gólu Gaëtana Labordeho. "Dogy" se však nevzdaly a v posledních minutách nastaveného času srovnaly. Zachráncem jednoho bodu se stal obránce Bafodé Diakité. Nový 34letý trenér domácích Francesco Farioli si tak bude muset na první výhru ještě počkat.

Nice v průběhu celé letní přípravy bojovalo s matnou ofenzivou. Ani v jednom z pěti přátelských duelů nevstřelilo více než jeden gól, což vedlo hned ke třem porážkám. Nedařilo se ani nejvýraznější posile Jérémiemu Bogovi, křídelníkovi s bohatými zkušenostmi ze Serie A. Zajímavé nováčky ve svém kádru přivítalo i Lille. Jeho řady rozšířili ostřílený stoper Samuel Umtiti či teprve 20letý Hákon Arnar Haraldsson, nejlepší islandský fotbalista loňského roku.

Domácí vstoupili do nového ročníku nažhaveni a v 19. minutě se ujali vedení. Ledabylá rozehrávka ve středu pole vyústila v rychlý protiútok "Orlů", jenž zakončil povedeným dloubákem Laborde. Vzápětí se mohli domácí příznivci radovat znovu, když aktivní Khéphren Thuram krkolomně propasíroval míč do sítě. Celou akci však zhatil odmávaný ofsajd.

Na druhé straně měl první větší šanci na kopačce Jonathan David, gólman Marcin Bulka ale jeho obstřel vytěsnil konečky prstů mimo tři tyče. Další zázračný zákrok vytáhl polský brankář krátce před pauzou, když reflexivně vyrazil střelu Rémyho Cabelly takřka z malého vápna.

V 57. minutě se hnal do zakončení Moffi ve snaze zdvojnásobit náskok svého celku, Lucas Chevalier ale včas vyběhl ze své brány a šanci zlikvidoval. Hosté se tlačili za vyrovnáním, vyložené příležitosti však dlouho nepřicházely. V 69. minutě pálil z úhlu David, Bulka ale působil mezi třemi tyčemi velmi jistě. Svými výkony si řekl o větší vytížení, než se mu zatím za dvě sezony v dresu Nice dostávalo.

Střídající Evan Guessand předvedl o pár minut později dravý únik po pravém křídle, finální přihrávka do pokutového území mu ale nevyšla. "Orli" se v závěru zatáhli až příliš na svou obrannou polovinu a přišel trest. Na centr z přímého kopu si v 94. minutě naskočil Diakité a přesnou hlavičkou stanovil konečné skóre na 1:1.

Otevírací duel nového ročníku francouzské nejvyšší soutěže tak skončil dělbou bodů. Nice se v příštím kole 20. srpna představí v Lorientu, Lille tentýž den přivítá Nantes.