Rekord na Leadvillu překonán, Petr Vakoč devátý

Keegan Swenson stanovil nový traťový rekord na americkém maratonu, v ženách vítězí Sofia Gomez Villafane...

Autor: Tomáš Ježek

Jeden z nejstarších maratonů na horských kolech Leadville 100 MTB se jezdí ve Spojených státech, konkrétně v Coloradu, již od roku 1994. Specifický není jen svou délkou, závod měří celkem 100 mil, tedy 160 kilometrů, ale i nadmořskou výškou. Závodníci se pohybují průměrně ve 3 500 metrech a vystoupají téměř do 4 000 metrů nad mořem. Již od prvního ročníku se jezdí závod na stejné trati a pro elitní jezdce je proto prestižní záležitostí překonání traťového rekordu. Přesně to se v letošním roce povedlo Keeganu Swensonovi (USA, Santa Cruz), jenž o neuvěřitelných 15 minut a 4 sekundy překonal čas Rakušana Albana Lakaty z roku 2015. Petr Vakoč (Isadore Canyon) závod dokončil na solidní 9. pozici.

Již v 6:30 tamního času do závodu odstartovali první jezdci

Keegan Swenson je specialistou na závody podobného typu. Zkušenosti má s akcemi jako 300 kilometrů dlouhý Unbound Gravel, Cape Epic a zmíněný Leadville už několikrát vyhrál. Letošní suverénní výkon je ale šokující. Nejen, že překonal traťový rekord o více než 15 minut, ale druhému jezdci v cíli Alexeyi Vermeulenovi (USA, Jukebox Shimano) nadělil více než 25 minut. Na třetím místě dojel další Američan John Gaston (USA).

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Keegan Swenson (@keegels99)

Petr Vakoč svůj první Leadville dokončil v top ten a se svým výkonem byl spokojen: "Bylo to super, ale hrozně tvrdý. Jel se od začátku šrot. Tempo se vůbec nezpomalovalo a v téhle nadmořské výšce je to strašně těžký. Nebylo ani teplo a stejně jsem přijel dehydratovanej. Od začátku jsem byl v první skupině, ale stálo mě to dost sil. Všichni jezdci, kteří byli přede mnou, bydlí ve slušné nadmořské výšce, vítězný Keegan bydlí asi ve dvou a půl tisících meterech. Jel neskutečně, před polovinou závodu nám nastoupil a už ho nikdo neviděl. Já jsem rád, že se mi podařilo dostat do desítky a ani na pódium to ve finále nebylo daleko," okomentoval závod Petr Vakoč a zároveň vyzdvihl výkon vítězného Swensona.

I v ženách zvítězila specialistka na podobné závody - Sofia Gomez Villafane (USA, Specialized), která v letošním roce vytvořila dvojici s Kateřinou Nash na africkém Cape Epic. Sofia závod absolvovala v čase 7 hodin, 9 minut a 48 sekund. Na druhém místě byla Ruth Winder (NED, Trek), třetí dojela Alexis Skarda (USA, Santa Cruz)

Petr Vakoč v Rakousku zahájil světovou gravel sérii
  3. Ostatní závodyZávěrečnou etapu Cape Epic ovládl tým Bulls Mavericks, celkovými vítězi Beers s Grottsem
  4. Ostatní závodyCape Epic 2024: vyhraná 6. etapa je pojistka "žluťáku" Beerse s Grottsem
    Cape Epic 2024: vyhraná 6. etapa je pojistka "žluťáku" Beerse s Grottsem
  5. Ostatní závodyBeers s Grottsem se rozjíždí, v 5. etapě Cape Epic navýšili náskok
    Beers s Grottsem se rozjíždí, v 5. etapě Cape Epic navýšili náskok
  6. Ostatní závodyMS na gravelu bude v roce 2024 hostit Belgie, pořadatelé odhalili trasu