Pražské derby ve F:NL ovládla Dukla. Zbrojovka konečně připsala přesvědčivou výhru. Táborskou defenzivu dekapitoval Fila

AKTUALIZOVÁNO

Páté kolo F:NL ligová asiociace rozdělila do čtyř hracích dnů. Opava v páteční předehrávce porazila na vlastním hřišti Líšeň 2:0. Sobotní dopoledne patřilo hráčům Vlašimi, kteří protrhli remízové prokletí, když vyhráli v Prostějově 0:1. Všechny branky v těchto zápasech vstřelilo slávistické mládí - za Opavu pálil Yahaya a za Vlašim Singhateh. Špatný vstup do sezony vylepšila Zbrojovka Brno. Nevýraznou Chrudim srazil hattrickem Řezníček. V neděli byly na programu další dva zápasy. Jihlavský Fila hattrickem pokořil do té doby výborně fungující defenzivu Táborska. Rezerva Sparty opět neudržela dvoubrankové vedení - tentokrát ve Varnsdorfu, kde nakonec remizovala 2:2. Druholigové pražské derby s přehledem ovládla Dukla. Klub z Julisky nastřílel Žižkovu pět branek. Vyškov doma porazil rezervu Sigmy nejtěsnějším rozdílem 1:0.

F:NL - 5. kolo:

Opava - Líšeň 2:0 (1:0)

Branky: 8. a 67. Yahaya. Rozhodčí: Kvítek - Šimáček, Pfeifer. ŽK: Ondráček - Polášek, Jokovič. Diváci: 1651.

Forma obou celků byla před vzájemným duelem naprosto totožná, jelikož posbíraly shodně čtyři body. Domácí Opava dokázala v úvodních čtyřech kláních porazit pouze Varnsdorf. Líšeň se zase dočkala prvního vítězství teprve v minulém kole, když porazila Příbram na vlastním hřišti 2:0. Na hřištích soupeřů se však Marvanům dlouhodobě příliš nedařilo, což potvrzovaly pouhé dvě výhry v tomto kalendářním roce.

Domácí hnaly od úvodních minut chorálové pokřiky a bubnování fanoušků, za což se opavští fotbalisté odvděčili již v osmé minutě, kdy se po rohovém kopu přesnou hlavičkou prosadil teprve 19letý Yahaya. Slezané byli po celý první poločas lepším týmem na hřišti. Své vedení mohli navýšit v 17. minutě, Adam Ondráček ale po úniku do pokutového území ve velké šanci nepřekonal Tomáše Vajnera. Nakonec tak žlutomodří odcházeli do šaten s jednogólovým vedením, přičemž Marvani ani jednou nevystřelili na bránu.

Líšeň nepůsobila nebezpečně ani v úvodu druhého dějství. Dominantním týmem na míči byli stále domácí, ani oni se však nehnali do zběsilých útoků. Po hodině hry ovšem Opavané přece jen zvýšili své vedení a opět u toho nemohl být nikdo jiný než Yahaya. Vše začalo u Miloše Kopečného, jenž vyvezl po brejkové situaci míč na pravé straně hřiště a milimetrově přesným centrem našel v pokutovém území právě hlavu nigerijského mladíka, který umístil míč k pravé tyči hostující branky. Gól to byl nakonec finální, jelikož trápící se Brňané už duel zdramatizovat nedokázali.

Opava tak prolomila kletbu proti Líšni a na domácí půdě ji tentokrát porazila. Další ligový duel sehrají oba celky 19. srpna. Slezané změří síly s Kroměříží, Marvani ve stejný den vyzvou Varnsdorf.

Prostějov - Vlašim 0:1 (0:1)

Branka: 15. Singhateh. Rozhodčí: Vokoun - Hádek, Ježek. ŽK: Habusta, Jaroň - Šmiga. Diváci: 590.

Oba celky vstupovaly do utkání z téměř totožné pozice, jelikož je v tabulce dělil pouze bod, vstřelily stejný počet branek a v posledních dvou kolech nepoznal ani jeden z klubů jiný výsledek než remízu. Ve vzájemném zápase mezi Hanáky a Středočechy však po závěrečném hvizdu platil nerozhodný stav pouze jednou z předchozích 12 možných případů. V loňské sezoně se dvakrát, vždy po jednoznačném výkonu, radovala Vlašim.

Ta se také dostala už v 11. minutě do velké příležitosti, nedorozumění gólmana s obranou ale hosté nepotrestali. Chvíli nato se už ovšem skóre měnilo. Po další chybě defenzivy Prostějova běžel sám na bránu Singhateh a střelou na bližší tyč překonal Luďka Vejmolu. Po 20 minutách hry to mohlo být už o dva góly, dalekonosnou ránu Alberta Labíka ale vytáhl nad břevno skvěle zasahující Vejmola. Vlašim na hřišti dominovala až do občerstvovací přestávky, po níž se k několika šancím propracovali i domácí, avšak bez úspěchu. Středočeši naopak mohli těsně před odchodem do šaten navýšit svůj náskok, jenže druhý samostatný únik v zápase Singhateh neproměnil.

Úvod druhé půle se odehrával mezi velkými vápny bez nějaké příležitosti, na což po hodině hry reagoval domácí kouč střídáními, kdy na plac poslal i Jana Silného, který zazářil v pohárovém utkání s Řepištěm 11 góly. Vytáhlý útočník se tlačil do zakončení jen chvíli po svém nástupu na trávník, v hlavičkovém souboji ale neobstál. V 81. minutě se snažil hlavou zakončit jeden z jeho spoluhráčů, Matyáš Vágner si však s lehkým pokusem poradil. Středočechům se dařilo v závěru duelu držet míč daleko od vlastní brány, a eliminovat tak jakékoli možnosti k vyrovnání.

Vlašim tak prolomila sérii čtyř remíz v řadě a poprvé v sezoně naplno bodovala. V příštím utkání 19. srpna přivítá Příbram, Prostějov se ve stejný den střetne s Chrudimí.

Brno - Chrudim 4:1 (2:0)

Branky: 6. z pen., 77. a 84. Řezníček, 33. Smejkal - 85. Míka. Rozhodčí: Všetečka - Dresler, Mikeska. ŽK: Jambor, Texl - Borkovec, Kesner. Diváci: 2036

Prognózovaný největší favorit druhé nejvyšší české soutěže načal nový ročník strašlivě. Zbrojovka totiž ze čtyř odehraných kol uzmula jen stejný počet bodů, čímž se kouč Luděk Klusáček dostal prakticky okamžitě pod tlak. Zkraje sezony se pod brněnským celkem nacházely v tabulce jen tři týmy a jedním z nich byla právě Chrudim. Remízový přeborník z východu Čech odstartoval dle jeho zvyklostí dvěma nerozhodnými výsledky, pak ovšem bez vstřelené branky prohrál s Táborskem i rezervou Sparty.

Zbrojovka dostala už v šesté minutě výhodu pokutového kopu, kterou s přehledem využil faulovaný kapitán Řezníček. O 10 minut později si Brněnští sami zkomplikovali situaci nepřesnou rozehrávkou, kterou ale Východočesi nedokázali potrestat. Ve 33. minutě z nenápadné příležitosti navýšil náskok domácích Tomáš Smejkal, když z bezprostřední blízkosti usměrnil střílenou přihrávku za záda brankáře Jiřího Flodera.

Do druhého poločasu Chrudim nevstoupila s taktikou, která by měla vedení Flinty jakkoliv ohrožovat. Fotbalisté z moravské metropole se tak nikam nehnali a uchýlili se k postupné rozehrávce a především pevné obraně. Fanoušky až v 71. minutě probudil krásným slalomem brněnský Wale Musa Alli, kterému ale na konci jeho kličkované už nezbylo dostatek sil na razantnější zakončení. O několik minut později na tento počin navázal při chuti hrající Řezníček, který svým druhým gólem v zápase zvýšil na 3:0. Příchod Alliho pořádně oživil obraz hry z čehož nejvíce těžil hrdina utkání Řezníček, který po jeho dobré práci zpečetil svůj hattrick šest minut před koncem zápasu. O další minutu později alespoň kosmeticky upravoval výsledek zápasu na 4:1 Václav Míka.

Favorizovaná Zbrojovka se tak dočkala druhého vítězství této sezony. V příštím kole se 18. srpna  představí na pražské Letné se sparťanským béčkem. Chrudim o den později přivítá Prostějov.

Příbram - Kroměříž 1:3 (0:1)

Branky: 71. Jahič - 18. Houser, 76. Charles z pen., 90.+3 Dočkal. Rozhodčí: Adámková - Líkař, Pospíšil. ŽK: Hušbauer, Biricz - Kudela, Dočkal. Diváci: 567.

Kroměříž se v úvodu druhé nejvyšší soutěže projevovala obstojnými výkony, všechny získané body však vybojovala jen na vlastním hřišti. Ve venkovních duelech se jí nedařilo především střelecky, když v nich vsítila pouze jednu branku. Hanácká Slavia tak doufala v probuzení jejich spícího střelce Simona Chwaszcze, který v minulé sezoně ovládl s 27 góly tabulku střelců MSFL. Na trávníku Příbrami však nováčka nečekal jednoduchý úkol, jelikož v uplynulém ročníku tam naplno bodovaly jen tři týmy.

I přesto první branku utkání vstřelili Hanáci po obrovské chybě v domácí obraně. Nedorozumění v rozehrávce mezi gólmanem a hráči před ním využil Houser, jenž se procpal k míči a poslal jej do odkryté brány. Kroměřížští hráli mnohem aktivněji a snažili se navýšit své vedení. Hlavičku Chwaszcze ovšem vychytal Melichar, čímž alespoň zčásti odčinil své předchozí zaváhání. V závěru poločasu tým z hornického města téměř srovnal, ovšem dalekonosná rána skončila pouze na tyči.

K prvnímu vážnějšímu zakončení druhé půle se procpal domácí Jakub Nečas, ale bránu hostí přestřelil. Hanáci se postupně začali více spoléhat na rychlé protiútoky, což v 68. minutě málem přineslo gól. Chwaszcz utekl všem a překonal brankáře, nicméně jeho rána proletěla pouze kolem tyče. Lépe si na druhé straně vedl Hasan Jahič, když srovnal hlavičkou. O bleskový obrat se málem postaral Tomáš Wágner, ale v zakončení si nevedl přesně jako jeho kolega. Tyto akce soupeře Kroměříž nesložily, neboť vzápětí její hráči vybojovali pokutový kop. K němu se postavil Charles a přízemní střelou k tyči navrátil hostům vedení. Rozhodnout mohl Michal Cupák, ale jeho pokus proletěl jen těsně nad. V závěru si Středočeši vypracovali ještě několik příležitostí, ale všechny ztroskotaly na skvěle chytajícím Jakubu Dostálovi. To nakonec vedlo k poslednímu kroměřížskému protiútoku, který úspěšně zakončoval Jakub Dočkal.

Hanáci na třetí pokus ve venkovním duelu zvítězili a v tabulce poskočili před Příbram. Další zápas je čeká 19. srpna s Opavou, Středočeši vyzvou ve stejný den Vlašim.

Jihlava - Táborsko 3:0 (2:0)

Branky: 28., 42. a 49. Fila. Rozhodčí: Krejsa - Váňa, Vodrážka. ŽK: Tureček - Bláha, Skopec, Mach, Novák, Kateřiňák. Diváci: 700.

Závěr nedělního programu druhé nejvyšší soutěže svedl dohromady dva týmy, které zatím všem soupeřům vyrážely dech. Obzvlášť překvapivý byl start Jihlavy pod vedením Davida Oulehly, který své mužstvo dovedl ve čtyřech zápasech k 10 bodům. To byl výrazný kontrast oproti minulému ročníku, kdy se celek z Vysočiny zachránil až výhrou v posledním kole. Ještě oslnivější byl začátek sezony v podání Táborska, které zatím ligou procházelo bez ztráty kytičky, výborně se pak dařilo především Bojanu Djordjičovi, jenž měl na kontě čtyři branky.

První příležitost mohla přijít ve 20. minutě, kdy měl Djordjič šanci využít podklouznutí jednoho z beků a jít sám na bránu, ovšem míč si předkopl příliš daleko, tudíž si s ním Pavel Soukup poradil. O tři minuty později promluvili i Jihlavští, když se ve vápně k zakončení dostal Fila, jehož střelu vytěsnil brankář a následná dorážka šla mimo. O pět minut později se ale Fila už radovat mohl, poněvadž byl autorem úvodní branky. Ránu z dálky neudržel Martin Pastornický u levé tyčky a 19letý záložník Jihlavy zblízka míč za čáru dokopl. Vysočina své vedení ještě navýšila prostřednictvím stejného hráče, jenž tentokrát překonal Pastornického hlavou.

Krátce po změně stran se již potřetí v tomto klání přesnou trefou zaskvěl Fila. Po průnikovce se krásným lobem dotáhl na čelo tabulky střelců Fortuna národní ligy. Jihlava nepřestávala útočit ani poté, tentokrát ale na zakončení Tomáše Svobody Pastornický stihl zareagovat. Jak ale čas plynul, tak se zápas už spíše dohrával a Vysočina si naprosto pohodlně dokráčela pro vítězství. Jihočeši sice v 79. minutě zahrávali penaltu, jenže Djordjičovu ránu vystihl Soukup, a ustrážil si tak čisté konto.

Souboj ve formě hrajících celků tedy ovládla domácí Jihlava a svého soka přeskočila v tabulce. Dalším soupeřem jí bude 19. srpna tým Dukly, zatímco Táborsko ve stejný den přivítá Vyškov.

Varnsdorf - Sparta Praha B 2:2 (0:2)

Branky: 74. Hodek, 76. Firbacher - 12. Schánělec z pen., 40. Horák. Rozhodčí: Bělák - Pochylý, Dohnálek. ŽK: Švanda, Kříž - Kaštánek, Penxa, Schánělec, Goljan. Diváci: 1049.

Severočeši si v úvodu soutěže sice vůbec nemohli stěžovat na neproduktivní ofenzivu, neboť jen za poslední dva zápasy nasázeli sedm branek, o to hůř se jim však vedlo v obraně. Ta totiž inkasovala v dosavadním průběhu hned devětkrát a v celkovém součtu to ze čtyř zápasů stačilo pouze na dva body. Ideálně nezačali ani Pražané, v minulém duelu s Chrudimí však konečně zvítězili, a to především díky dvougólovému Schánělcovi.

A byl to právě mladý útočník, který se hned ve 12. minutě postaral o první gólovou akci duelu. Po předchozím faulu ve vápně se ujal pokutového kopu, který střelou k tyči bezpečně proměnil. Chvíli nato přišla série domácích šancí, Vojtěch Stránský však trefil po náběhu za obranu pouze tyč a Dominik Kříž v dobré pozici místo střely volil přihrávku tam, kde se nikdo nenacházel. Krátce před odchodem do šaten tak opět přišla na řadu Sparta. Teprve 18letý Horák si navedl míč na levou nohu a pokusem k tyči zvýšil na 2:0. Nastala tak paradoxní situace, neboť ač měli po většinu první půle více ze hry domácí, do šaten odcházeli ve výrazně lepší pozici hosté z Prahy.

Převaha Varnsdorfu pokračovala i po změně stran, ten ji však dlouho nebyl schopen přetavit v branku. To se změnilo až v 74. minutě, kdy nepřehlednou situaci ve vápně nejlépe vyhodnotil Jakub Hodek, který srovnal. Stejný hráč mohl o několik desítek vteřin později také vyrovnat, jeho křiznou střelu na zadní tyč ale vyškrábl brankář. Výborná pasáž Severočechů však nebrala konce a již o chvíli později se dočkali kýženého gólu. Firbacher obdržel balon na levé straně malého vápna a propálil brankáře Sparty.

Ani jednomu z celků se tedy nepodařilo rozhodnout zápas ve svůj prospěch a zrodila se remíza. Příštím soupeřem Varnsdorfu bude 19. srpna Líšeň, zatímco Sparta o den dříve přivítá brněnskou Zbrojovku.

Žižkov - Dukla Praha 1:5 (1:2)

Branky: 45.+2 Voltr - 59. a 73. Matějka, 6. Ullman, 22. Kozel, 68. Šebrle. Rozhodčí: Hocek - Kotalík, Šafránková. ŽK: Richter - Ullman, Moulis, Vondrášek. Diváci: 1790.

Dukla odstartovala nový ročník velice sebejistě, když vyhrála i přes poměrně těžký los tři ze čtyř zápasů. Podílel se na tom i mladý Štěpán Šebrle, jenž vsítil společně s novou posilou Jakubem Zeronikem tři branky. Tentokrát přijeli svěřenci trenéra Petra Rady na půdu městského rivala Viktorky Žižkov. Ta zase tak růžový úvod do ročníku neměla. Po dvou prohrách sice přišla domácí výhra s Líšní, v minulém duelu ovšem Žižkované ztratili body v přestřelce s Opavou.

První šance přišla ve třetí minutě z kopačky Ullmana. Krajní obránce Dukly napřáhl zpoza vápna, ale Švenger jeho ránu dokázal vyrazit. O chvíli později došlo ke stejné situaci, tentokrát už ovšem Ullman utaženou střelou k levé tyči domácího gólmana překonal. Pod druhou branku se velkou chybou podepsal Švenger, když oslněný sluncem nedokázal chytit pokus Kozla z přímého kopu. V nastavení prvního poločasu se ještě Žižkovu podařilo snížit, když Radek Voltr hlavou přehodil vybíhajícího gólmana Dukly.

Hosté však po pauze s náskokem v zádech nepolevili. V 59. minutě si totiž tým z Julisky vzal zpět dvoubrankové vedení, když po špatném odkopu Švengera rozehrál Pavel Moulis ofenzivní akci, kterou v malém vápně zakončil Lukáš Matějka. Další přesný zásah přidal Šebrle. Ten se nezalekl velké šance a bez větších problémů obstřelil gólmana Švengera. U jednoho gólu nezůstal Matějka, který se trefil po přihrávce Filipa Špatenky do prázdné branky.

Dukla tak potvrdila dobrou formu a na půdě Viktorky získala tři body. Oba celky se vrátí do akce 19. srpna. Žižkované změří síly s rezervou Sigmy, tým vedený Radou poté přivítá na domácí půdě Jihlavu.

Vyškov - Sigma Olomouc B 1:0 (1:0)

Branka: 44. Bayo. Rozhodčí: Ulrich - Kotík, Vyhnanovský. ŽK: Lahodný - Mikulenka, Šíp. Diváci: 1520.

Po neúplném pátém kole druhé ligy zbyly už jen dva týmy, které dosud nepoznaly chuť porážky. Na prvním místě v tabulce to byla Jihlava, která v neděli zvládla těžké utkání s Táborskem. Druhým celkem pak byl Vyškov, jenž ovšem potřeboval na domácí půdě vyzrát na rezervu Sigmy, aby tuto sérii neporazitelnosti protáhl. To se však jevilo jako poměrně reálný úkol, jelikož Hanáci na tom byli s formou úplně naopak, když ze čtyř duelů ani jednou nevyhráli a náležela jim předposlední příčka.

Po zaváhání hostující obrany se k míči v osmé minutě dostal Idjessi Metsoko. Útočník z Toga ale ve slibné pozici napálil pouze tyč. Další šanci připravil Santiagovi Enememu po skvělé individuální akci Bienvenue Kanakimana. Eneme však trefil pouze prostor, kde stál připravený brankář. Za Sigmu se jako první do šance dostal Yunusa Muritala. S jeho razantní střelou si ovšem poradil Jan Stejskal. Ve 38. minutě byli v dobré pozici opět fotbalisté Vyškova. Proti Kanakimanovi se ale skvělým zákrokem vytáhl Jakub Trefil. Minutu před koncem poločasu už to svěřencům Jana Kameníka vyšlo. Kapitán Pavol Ilko z pravé strany posadil míč na hlavu Baya a ten otevřel skóre.

Úvod druhého poločasu nabídl pouze náznaky šancí, a tak i 20 minut po změně stran držel Vyškov jednobrankové vedení. V 65. minutě se ale mohl opět hlavou prosadit Bayo. Tentokrát však míč nedokázal usměrnit mezi tři tyče. Druhý gól domácích mohl přidat i Ondřej Vintr. Ten ovšem po přihrávce Kanakimany jen těsně minul pravou tyč Trefilovy branky. V 79. minutě mohlo po rohu přijít srovnání z hlavy střídajícího Adama Bednára. Míč ale skončil za bránou.

Pondělní dohrávku tak podle předpokladů ovládl domácí Vyškov a zůstal nadále neporažen. Další duel bude oba celky čekat 19. srpna. Bývalý Rostex se střetne s Táborskem, Hanáci poté svedou bitvu s Žižkovem.