Českého atleta vyloučili neprávem. Proto přece jen slaví zlato, pomohl i soupeř

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 10. 8. 2023 21:33
Jakub Dudycha se stal juniorským mistrem Evropy v běhu na 800 metrů poté, co česká výprava uspěla s protestem proti jeho diskvalifikaci za postrčení soupeře.
Jakub Dudycha při loňském vyhlášení Atleta roku coby nejlepší junior
Jakub Dudycha při loňském vyhlášení Atleta roku coby nejlepší junior | Foto: Milan Kammermayer

Dudycha finále půlkařů ovládl v čase 1:46,76 před Švýcarem Ramonem Wipflim.

Krátce po doběhu byl ale diskvalifikován za lehké postrčení Maďara Jánose Kubásiho.

Český protest byl nakonec i díky pomoci maďarské výpravy uznán a talent z Vysokého Mýta se vrátil na první místo. Juniorským zlatem tak v Jeruzalémě navázal na svůj zdejší loňský titul mezi dorostenci.

Bronz přidaly na šampionátu v Jeruzalémě Hana Blažková, Terezie Táborská, Nikola Musilová a Adéla Tkáčová ve štafetě na 4×100 metrů a v národním juniorském rekordu 3:34,84 i čtvrtkařská štafeta ve složení Karolína Mitanová, Kateřina Matoušková, Táborská a Lurdes Gloria Manuel. Blízko další české medaili byl i výškař Tomas Järvinen, nakonec obsadil čtvrté místo.

Čtvrtkařkám pomohl k medaili pád německé soupeřky těsně před cílem. Na třetí místo za vítěznou Francii a druhé Nizozemsko se místo ní prosmýkla česká finišmanka Manuel, která bronz přidala k titulu z individuálního závodu na 400 m. Dvě bronzové medaile dnes v obou týmových závodech vybojovala Táborská. Časem 3:34,84 překonala štafeta dosavadní domácí maximum z roku 1983 o 1,12 sekundy.

Štafeta sprinterek postoupila do finále z dopoledního rozběhu ze třetího místa v nejlepším čase sezony 44,84, ze svého maxima juniorky odpoledne i díky vydařeným předávkám ještě ubraly a výkonem 44,68 si zajistily stupně vítězů. Zlato získaly Němky před britským týmem.

Järvinen si výkonem 215 centimetrů vyrovnal osobní rekord a s třetím Slovákem Robertem Ruffínim prohrál jen vinou horšího zápisu. Syn bývalého československého reprezentanta Róberta Ruffíniho skákal až do 215 cm včetně této výšky vše na první pokus, Järvinen potřeboval na 212 cm tři pokusy a 215 cm zdolal napodruhé.

Titul získal Švéd Melwin Lycke Holm, syn olympijského vítěze z roku 2004 a čtyřnásobného halového mistra světa skočil na první pokus 218 cm. Soutěž juniorek ve středu ovládla pro změnu dcera někdejšího mistra Evropy Dragutina Topiče Angelina, srbská atletka si zajistila zlato výkonem 190 cm.

Česká výprava získala na šampionátu v Jeruzalémě osm medailí a s bilancí 3-1-4 obsadila třetí místo v pořadí národů.

Před Dudychou a oběma štafetami se o zbývající cenné kovy postarali vítězné běžkyně Manuel (400 m) a Karolína Jarošová (3000 m př.), stříbrný diskař Jan Svozil a Ondřej Gajdoš s Natálií Millerovou, kteří skončili třetí v závodech na 1500 metrů.