Panorama

Muchová, Vondroušová i Bouzková jdou v Montrealu dál, Plíšková nikoli. Lehečka v Torontu dohrál

Další výhru si připsala do svého CV tenistka Marie Bouzková. Na elitním turnaji v Montrealu porazila pátou nasazenou Caroline Garciaovou 6:4, 4:6, 6:2 a postoupila do osmifinále, stejně jako Karolína Muchová, která přehrála Rumunku Soranu Cirsteaovou 7:5, 6:4. Markéta Vondroušová navíc porazila 6:2, 7:5 bývalou světovou jedničku Dánku Caroline Wozniackou. Naopak Karolína Plíšková prohrála s Igou Šwiatekovou 6:7 a 2:6 a na první výhru nad Polkou stále čeká. Podobně dopadl také Jiří Lehečka, jenž skončil ve druhém kole v Torontu. V utkání s Casperem Ruudem nevyužil v úvodní sadě dva setboly a nakonec mu podlehl 6:7 a 4:6.

Vondroušová zvládla i druhý zápas od triumfu v All England Clubu. První vzájemné utkání s Wozniackou výborně začala a po 41 minutách získala úvodní sadu. V druhé vedla už 3:0, ale pak se její cesta za postupem zadrhla.

Třiatřicetiletá Dánka, která vychovává dvě malé děti, vzala české tenistce dvakrát servis a po vítězství v dlouhém sedmém gamu se ujala vedení 4:3. Zbytek zápasu už ale patřil Vondroušové. V další hře odvrátila brejkbol a vyrovnala na 4:4. Ve zbylých dvou gamech při svém podání neztratila s vítězkou Australian Open 2020 ani fiftýn.

Čtrnáctá nasazená Muchová zvládla i druhý zápas v Montrealu bez prohraného setu. Vyrovnané sady rozhodla šestadvacetiletá česká tenistka vždy v závěru, kdy vzala soupeřce servis a sama pak brejk potvrdila. Muchová se v dalším kole střetne se Šwiatekovou, a to teprve dva měsíce poté, co ji Polka ve třísetové bitvě porazila ve finále Roland Garros.

Jednatřicetiletá Plíšková sehrála s mladší favoritkou vyrovnaný první set, v němž každá z tenistek dvakrát vzala soupeřce podání. Sadu rozhodl až tie-break, který Šwiateková vyhrála 8:6.

Druhý set už se hrál v režii čtyřnásobné grandslamové šampionky, jež při podání Plíškové proměnila první mečbol, když česká tenistka zahrála forhend do sítě. Aktuálně třiadvacátá hráčka žebříčku, která si v prvním kole v Montrealu připsala teprve druhé vítězství od dubna, prohrála se Šwiatekovou letos podruhé a celkově potřetí.

"Tenhle první zápas byl docela výzva. Výzva je to vždycky, zvlášť proti takové hráčce," řekla na kurtu po vítězství Šwiateková, jež měla v prvním kole volno. "Ona rozhodně využila v prvním setu své zkušenosti, takže jsem ráda, že jsem ho dokázala v tie-breaku získat. V druhém setu už jsem hrála lépe. Potřebovala jsem se přenastavit, uvědomit si, co bych mohla udělat lépe, a jsem ráda, že se mi to povedlo," dodala polská tenistka.

Pětadvacetiletá Bouzková, která minulý týden v roli obhájkyně titulu vypadla na turnaji v Praze v prvním kole, prohrávala v úvodním setu už 2:4, ziskem čtyř gamů v řadě ale nepříznivý vývoj otočila. Ve druhé sadě naopak zvládla lépe koncovku soupeřka, třetí už byl ale zcela v režii české hráčky. Bouzková rychle vedla 5:0 a na druhý pokus poté duel při svém podání ukončila.

Jednadvacetiletý Lehečka ve vyrovnaném souboji v úvodním setu nejprve soupeři odvrátil setbol za stavu 5:6 a vynutil si tie-break. V něm vedl už 6:4, dvě možnosti získat set ale neproměnil a Ruud nakonec zkrácenou hru získal 8:6.

Druhý set rozhodl výpadek českého hráče od šestého gamu, kdy prohrál 13 fiftýnů v řadě. Čistou hrou přišel i o své podání a za stavu 3:5 čelil na servisu třem mečbolům. Ty sice ještě odvrátil, v další hře ale o tři roky starší soupeř už čtvrtou šanci využil.

Tenisový turnaj žen v Montrealu:

Dvouhra – 2. kolo: Bouzková (ČR) – Garciaová (5-Fr.) 6:4, 4:6, 6:2, Šwiateková (1-Pol.) –Plíšková (ČR) 7:6 (8:6), 6:2, Muchová (14-ČR) – Cirsteaová (Rum.) 7:5, 6:4, Kasatkinová (10-Rus.) – Blinkovová (Rus.) 6:2, 7:5, Pegulaová (4-USA) – Putincevová (Kaz.) 6:4, 6:4, Gauffová (6-USA) – Boulterová (Brit.) 6:2, 6:2, Bencicová (12-Švýc.) – Parksová (USA) 6:3, 5:7, 6:4, Samsonovová (15-Rus.) – Čeng Čchin-wen (Čína) 6:3, 6:2, Stephensová (USA) – Azarenková (16-Běl.) bez boje, Paoliniová (It.) – Keysová (13-USA) bez boje.