Šebrle nastartoval Duklu za vítězstvím, rezerva Sparty využila přesilovku, rozjetá Jihlava doplatila na červené karty

AKTUALIZOVÁNO

Fotbalisté Jihlavy, dohrávající v devíti lidech, ve čtvrtém kole Fortuna národní ligy poprvé zaváhali, když si z Kroměříže odvezli pouze bod za remízu 1:1. Na nešťastnou trefu Adama Housera do vlastní sítě z 33. minuty odpověděli domácí krátce po příchodu ze šaten, kdy druhou brankou v sezoně zařídila vyrovnání stálice v dresu Hanácké Slavie, Michal Cupák. Nováček soutěže tak potvrdil, že se mu na Stadionu Jožky Silného daří a i podruhé v sezoně dokázal před vlastními diváky bodovat. Sparťanská rezerva naplno bodovala až ve čtvrtém zápase. Prostějov v Olomouci přišel o vedení. Čtvrté kolo zakončil duel Dukla – Varnsdorf, ve kterém si diváci přišli na pěkných sedm branek.

4. kolo druhé fotbalové ligy:

Kroměříž - Jihlava 1:1 (0:1)

Branky: 46. Cupák - 33. vlastní Houser. Rozhodčí: Opočenský - Šafránková, Pfeifer. ŽK: Tiahlo - Vedral, Tombul, Tureček, Pešek, Fila, Peřina, Křehlík. ČK: 80. Tombul, 89. Piško (oba Jihlava). Diváci: 856.

Jihlavský sport procházel v posledních týdnech zásadní proměnou. Zatímco legendární hokejová hala se začala bourat, fotbal prožíval radostnější časy. V minulé sezoně téměř sestoupivší tým postavil nadějný kouč David Oulehla na nohy a Vysočina senzačně vyhrála všechny tři úvodní duely nového ročníku. Kroměříž po postupu do druhé nejvyšší české soutěže střídala porážky s tříbodovými zisky, přičemž její dosud jediné vítězství přišlo při domácí premiéře proti Prostějovu.

V souboji s Jihlavou si Hanáci vypracovali první šanci již po čtyřech minutách hry, když sražený centr propadl až k nohám Cupáka, jenž střelou k levé tyči prověřil připravenost hostujícího gólmana. Krátce nato o sobě dali modrožlutí poprvé vědět i na útočné polovině. Projektil kapitána Filipa Vedrala zneškodnil bravurním zákrokem Jakub Dostál. Další příležitost k vedení prováhal celek z Vysočiny ve 13. minutě, když z nadějné pozice ve vápně zamířil Miroslav Tureček pouze nad. Po půlhodině hry přece jen Jihlava zaúřadovala, když Houser nešťastně nasměroval střílený centr za záda vlastního gólmana.

Tým z Hané s vyrovnáním přispěchal krátce po změně stran, když volného prostoru v pokutovém území využil Cupák a ranou pod břevno nedal Pavlu Soukupovi šanci. Nováček soutěže pokračoval v aktivním pojetí hry i v dalších minutách, příležitosti k překlopení vedení na svou stranu si však dlouho nevytvářel. V 80. minutě viděl po jednom z nedovolených zákroků Emir Tombul druhou žlutou kartu, a zamířil tak předčasně do sprch. Krátce před koncem byl blízko zužitkování početní převahy střídající Jakub Dočkal, ani nadvakrát však Soukupa nedokázal prostřelit. V 89. minutě již Hanáci disponovali dokonce převahou dvou mužů, neboť po šesti minutách pobytu na hřišti byl vyloučen Milan Piško.

První soutěžní střetnutí těchto soupeřů po více než 18 letech tak skončilo remízou. Kroměříž se v příštím kole 12. srpna představí v Příbrami, Jihlava o den později přivítá Táborsko.

Táborsko - Brno 2:1 (1:0)

Branky: 3. Zeman, 79. Plachý - 74. Texl. Rozhodčí: Kotala - Kotík, Bureš. ŽK: Bláha, Varačka - Granečný, Řezníček. Diváci: 1052.

Tabulka druhé nejvyšší české soutěže nabízela před startem utkání tři dosud stoprocentní celky a jedním z nich bylo překvapivě Táborsko. Jeho neoddiskutovatelným hrdinou byl Bojan Djordjič, který se již oklepal z kontroverze minulé sezony a v té aktuální nastřílel čtyři z celkových pěti branek svého týmu. Z kádru Zbrojovky sice rovněž vyčníval jeden střelec, a to Jakub Řezníček, výkony favorita na postup však pokulhávaly a při poslední porážce od Dukly dokonce museli jeho hráči snést z úst fanoušků pískot.

Své příznivce navíc hostující tým zklamal hned v úvodu duelu s Táborskem. Už po třech minutách totiž prostřelil gólmana Flinty Zeman. Po inkasované brance se Zbrojovka probrala a zatlačila Jihočechy na vlastní polovinu. Na deštěm zkrápěném trávníku ale dlouho nenašla způsob jak ohrozit Martina Pastornického. Příležitost se naskytla po 20 minutách hry z přímého kopu. Pokusu Romana Potočného podstřelit zeď ale chyběla potřebná razance, a míč tak bez problémů lapil gólman. Po chvíli měli příležitost k navýšení vedení domácí, střelu Jakuba Šašinky z malého vápna ale dobře vychytal Martin Berkovec. Ve 33. minutě se napřahoval ke střele z první z bezprostřední blízkosti Jakub Řezníček, na poslední chvíli ale stihl zblokovat jeho pokus David Skopec. V závěru poločasu pak v další šanci opět selhal Šašinka, když ve skluzu tečoval míč těsně vedle brány.

Zbrojovka pokračovala v tlaku i po změně stran, znovu se však nedokázala propracovat do předbrankového prostoru. V 50. minutě se tak pokusil o střelu zpoza vápna Řezníček, mířila ale pouze do gólmanovy náruče. O chvíli později sice brněnský útočník dostal míč do sítě, před tím si však nepohlídal ofsajdovou linii. Nadále pak pokračovalo pouze zdánlivě bezcílné obléhání branky Táborska, které nakonec vyústilo v gól až v 74. minutě, kdy obstřelil domácího gólmana Texl. Jihočeši se ale nevzdali a záhy slavili opětovné vedení, o pět minut později totiž z první přesně pálil Plachý.

Táborsko se tak nezaleklo ani návštěvy brněnského favorita a opět zvítězilo. V příštím kole se 13. srpna představí v Jihlavě, Zbrojovka o den dříve přivítá Chrudim.

Líšeň - Příbram 2:0 (1:0)

Branky: 13. Matocha, 73. Mezera. Rozhodčí: Vokoun - Arnošt, Černoevič. ŽK: Mezera - Jahič. Diváci: 418.

Líšeň na vlastní poměry posledních let nevstoupila do nového ročníku vůbec dobře, byť třízápasový vzorek se zatím mohl jevit jako příliš malý na jakékoliv závěry. Příbram naopak přijížděla do moravské metropole povzbuzena dvěma výhrami v řadě. Stránky novin sice před sezonou plnil návrat Josefa Hušbauera, klíčové se ovšem zdálo být posílení o Jakuba Nečase, jenž vstřelil rozhodující branky v obou zmíněných duelech.

Ve vyrovnaném úvodu měli mírně navrch domácí, přesto musel první zasahovat právě jejich brankář. V 11. minutě si Tomáš Vajner poradil s nebezpečnou hlavičkou, kterou vytěsnil na roh. Zákrok nabral na důležitosti o dvě minuty později, kdy Moravanům zařídil vedení Matocha. Ten vyslal výstavní ránu do pravé šibenice zpoza vápna, na kterou se Martin Melichar natahoval marně. Celek z Líšně se snažil využít čas strávený na míči přímočařejším způsobem než hosté. Pohledně zrychloval hru křižnými balony, bohužel pro fanoušky ovšem málokdy následoval nebezpečný pas do vápna. Příbram volila střídmější způsob hry a házenkářským stylem si přihrávala ze strany na stranu.

Líšeň neotálela a hned ve 48. minutě si brousila zuby na pojišťující branku, Pavel Vandas si ovšem zpětnou přihrávku z levého křídla nepřipravil k zakončení včas a gólman stihl brzkým vyběhnutím zmenšit střelecký úhel. Ojedinělou šanci hostí nevyužil v 58. minutě Tomáš Wágner, když hlavičkoval nad a navíc si v souboji počínal nedovoleně. Po hodině hry pak byl klíčový defenzivní zákrok jednoho z Marvanů proti přízemní přihrávce napříč malým vápnem. Domácí si koledovali nadále a po chvilce je musel zachraňovat reflexivním zákrokem Vajner. Poté se karty obrátily a hra pokračovala v režii brněnského celku, který byl v 73. minutě odměněn gólovou hlavičkou Jiřího Mezery na zadní tyči.

Brněnský celek se tak na čtvrtý pokus dočkal premiérové výhry v ročníku. V příštím kole se 11. srpna představí v Opavě, Příbram o den později přivítá Kroměříž.

Vlašim - Vyškov 1:1 (1:0)

Branky: 3. Singhateh z pen. - 90.+4 Metsoko. Rozhodčí: Trska - Machač, Pečenka. ŽK: Singhateh, Biegon - Lahodný, Vintr, Alassane. Diváci: 335.

Vyškov na začátku nového ročníku předváděl oku lahodící fotbal plný branek, ty mu navíc přinášely také kýžené body. Na průměrném počtu téměř čtyř vstřelených gólů na utkání se přitom nepodílela jeho největší hrozba Bienvenue Kanakimana, autor 14 přesných zásahů z minulé sezony se totiž ještě neprosadil. Vlašim ve vloženém kole na poslední chvíli vydřela bod ve Varnsdorfu, a remizovala tak i ve třetím klání v řadě.

Utkání mělo náboj hned od úvodních sekund. Už ve druhé minutě totiž sudí nařídil penaltu pro Rytíře, kterou s přehledem proměnil ve formě hrající Singhateh, jenž je do Vlašimi zapůjčen, jak už bývá zvykem, z pražské Slavie. Z dálky zkusil odpovědět na brzkou trefu Ondřej Vintr, avšak jeho projektil mířil vedle levé tyče. Na druhé straně měl Filip Jícha plné ruce práce ve 31. minutě, kdy jeden z obránců nepříjemně srazil střelu zpoza pokutového území, nakonec si ale brankář hostí poradil. O chvíli později měli domácí další šanci, ale první pokus zlikvidoval Jícha a druhý vykryl jeden z bránících hráčů.

Druhou pětačtyřicetiminutovku zahájil tým kamerunského majitele Kingsleyho Pugonga velmi aktivně a skřípl Vlašim téměř do vlastní šestnáctky. V 58. minutě už Vyškovští na hřišti měli osm svěžích nohou, jenže i přes drtivý a dominantní výkon nedokázali překonat mladého brankáře Matyáše Vágnera. Obrovskou šanci měl ale na hlavě opět Singhateh, kterému Jícha zabránil navýšit náskok. O pár minut později byl opět středem pozornosti 19letý Gambijec, jenž začal akci, kterou zakončoval Rafael Tavares, ale ten trefil pouze bránícího hráče. Vyškovští si nechali vyrovnávací trefu až na úplný konec. Zachráncem okresního města v Jihomoravském kraji se stal teprve 21letý útočník z Toga Metsoko, který se trefil v této sezoně už potřetí.

Remíza tedy pro Vyškov znamenala první ztrátu bodů v této sezoně. V příštím kole 12. srpna přivítá rezervu Sigmy, Vlašim se tentýž den představí v Olomouci, kde vyzve Prostějov.

Opava - Viktoria Žižkov 3:3 (2:0)

Branky: 3. Omale, 45.+1 Yahaya, 58. Ondráček - 63. Voltr z pen., 75. Jirásek, 88. Sixta. Rozhodčí: Křepský - Pochylý, Lakomý. ŽK: Richter, Janoščín, Omale, Helebrand, Kopečný - Muleme, Tregler, Finěk. Diváci: 1412.

Nováček soutěže se ve vloženém třetím kole dočkal premiérového triumfu, když na svém stadionu po skvělé druhé půli, ve které hráči Žižkova nasázeli všechny tři branky, porazil Líšeň. Nyní pražský celek pokukoval také po prvním bodovém zisku na hřišti soupeře, výlety do Slezska pro něj však poslední dobou nebyly nikterak příjemné. Recept, jak vylepšit bilanci devíti inkasovaných branek během posledních dvou návštěv, mohl spočívat například v letošní opoře zadních řad Davidu Březinovi, jenž své jediné zkušenosti z nejvyšší soutěže získal právě v dresu žlutomodrých.

Domácí byli za úvodní tlak odměněni vstřelenou brankou už v 10. minutě. Minely stoperské dvojice Viktorky využil Solomon Omale, jenž poslal míč přesně k levé tyči. Slezané byli lepším týmem i po úvodním gólu. Omale mohl ve 21. minutě přidat druhou trefu, ale jeho střele z úhlu do prázdné brány zabránil Daniel Březina. Žižkov se oklepal ze špatného úvodu a vyrovnal se svému soupeři alespoň herním projevem, přesný zásah však před poločasovým hvizdem nepřidal. Naopak Opava v nastavení  ještě zvýšila náskok díky trefě Yahayi.

Tým z hlavního města byl ve druhé půli dle očekávání lehce aktivnější, jenže v prvních 10 minutách ani jednou nevystřelil. Žlutomodří si sice neužívali míče na kopačkách tolik jako hosté, ale při svých útocích byli přímočařejší a také úspěšnější, v 58. minutě se totiž opět prosadili. Střelcem třetí branky utkání byla nová posila z Varnsdorfu Adam Ondráček, jenž nabíhal na centr ze druhé vlny a obloučkem míč namířil přesně do odkryté sítě. Pohodlné třígólové vedení ovšem domácím dlouho nevydrželo. Po faulu v pokutovém území se z penalty nemýlil Radek Voltr. Naděje Pražanům svitla v 75. minutě, kdy na 2:3 snížil Milan Jirásek, jehož šikovně kopnutý centr z přímého kopu zapadl až k zadní tyči. V 88. minutě nakonec senzaci dokonal Sixta, jenž byl na hrací ploše pouze tři minuty. Žižkov tak z jasně prohraného zápasu získal cenný bod.

Viktoria tedy k první domácí výhře připojila také premiérový bodový zisk ze hřiště soupeře. V příštím kole se vrátí opět na svůj stadion, kde 14. srpna přivítá v městském derby Duklu. Opava o tři dny dříve hostí Líšeň.

Olomouc B - Prostějov 1:1 (0:1)

Branky: 75. Šíp - 29. Malec. Rozhodčí: Batík - Paták, Podaný. ŽK: Slavíček, Jaja - Zapletal, Schaffartzik, Bolf, Habusta. Diváci: 238.

Rezerva olomoucké Sigmy nedokázala ani ve čtvrtém kole Fortuna národní ligy vystoupit z dosavadní výsledkové šedi, když na svém stadionu pouze remizovala s Prostějovem 1:1. O úvodní branku duelu se postaral ve 29. minutě přízemní ranou někdejší hráč domácího celku Tomáš Malec, jenž navázal na dvougólové představení z minulého utkání. Sigma se však nevzdala a vytvořila si příležitosti na vyrovnání. Tu největší v podobě penalty sice zahodil zkraje druhé půle Štěpán Langer, avšak čtvrthodinu před koncem přece jen domácí straně zajistil bod povedenou střelou Jáchym Šíp.

Zajímavý dopolední zápas byl na programu na Andrově stadionu, neboť na hřiště dosud tápající olomoucké rezervy přijel soupeř z pouze 20 kilometrů vzdáleného Prostějova. Pokud chtěla Sigma vylepšit svůj dosud chabý jednobodový zisk, musela zabrat především směrem dozadu. Za tři kola totiž inkasovala devět branek, což ji v tomto ohledu řadilo na poslední místo celé soutěže.

A již v úvodní pětiminutovce domácí málem lovili míč z vlastní sítě podesáté. Centr po rohovém kopu se dostal k Davidu Macháčkovi, jehož obstřel sice překonal brankáře Tomáše Digaňu, na brankové čáře ale pohromu odvrátil jeden z obránců. Nedlouho poté se k přímému kopu z levé strany postavil hostující Robert Bartolomeu, Digaňa ovšem skvělým zákrokem vytáhl míč mimo. Ve 21. minutě sice poprvé zahrozili domácí, když Langer napálil po zpětné přihrávce Šípa břevno, do vedení však šli o několik minut později hráči Prostějova. Obrana Sigmy nedokázala odpravit prudký přízemní balon od Bartolomeua, ten si ve vápně našel Malec, dobře se zorientoval a ranou po zemi překonal Digaňu.

Hned zkraje druhého dějství se Olomouci naskytla po faulu ve vápně možnost kopat penaltu, Langer však trestuhodně přestřelil, a skóre se tak neměnilo. Hráči v modrých dresech se tak kýženého vyrovnání dočkali až čtvrthodinu před koncem, kdy se z kraje šestnáctky opřel do míče Šíp, propálil tři obránce Prostějova a nakonec také Luďka Vejmolu. Sigma i ve zbytku zápasu kontrolovala dění na hřišti a vytvořila si několik solidních šancí, na vítěznou branku už ale nedosáhla.

Ani v lokálním derby se tedy olomoucké rezervě nepodařilo získat první letošní vítězství. Jejím příštím soupeřem bude další moravský celek, neboť se 14. srpna představí ve venkovním zápase proti Vyškovu. Prostějov o dva dny dříve přivítá Vlašim.

Sparta Praha B - Chrudim 2:0 (1:0)

Branky: 39. a 67. Schánělec. Rozhodčí: Pechanec - Novák, Cichra. ŽK: Mokrovics, Váňa, Hranoš - Látal, Kesner: ČK: 36. Látal. Diváci: 334.

Rezerva Sparty zvítězila ve čtvrtém kole Fortuna národní ligy nad Chrudimí 2:0 a připsala si první tříbodový zisk v sezoně. Klíčová pasáž utkání nastala krátce před koncem prvního poločasu, kdy nejprve viděl druhou žlutou kartu David Látal, který svou neobratností poslal Východočechy do početní nevýhody. Pražané krátce po vyloučení mladého útočníka využili převahu jednoho muže navíc při standardní situaci, po níž vstřelil úvodní gól zápasu Tomáš Schánělec. Stejný hráč svůj zápis rozšířil ve druhé půli, čímž Rudým zajistil klidnou výhru a naopak svého soupeře poslal na chvost tabulky.

Béčko pražské Sparty zažívalo nelichotivý vstup do ročníku, když z prvních tří kol hned dvakrát prohrálo a kvůli skóre se krčilo na samém dně tabulky. Pražané se chtěli pokusit o udržení dobré bilance proti Chrudimi, kterou z dosavadních čtyř vzájemných zápasů ve druhé lize dvakrát porazili a ve stejném počtu případů brali bod. Hosté navíc šli do zápasu po třígólovém výprasku, který inkasovali na vlastní půdě ve vloženém kole od hráčů Táborska.

Přesto to byli oni, kteří jako první ohrozili bránu soupeře. V sedmé minutě se míč od rohového praporku snesl až k Davidu Bauerovi, ten sice okamžitě zakončoval, jeho pokus však byl sražen mimo. Hráči v rudých dresech se první šance dočkali až ve 21. minutě, kdy se k odražené střele na hranici šestnáctky dostal Daniel Kaštánek, jeho následné zakončení ale Jiřího Flodera příliš neohrozilo. Šance Chrudimi na bodový zisk se značně snížily ve 36. minutě, kdy se po nepovedeném zpracování snažil udržet míč Látal, nepříjemně při tom však dohrál Davida Pavelku a po druhé žluté kartě se musel poroučet do sprch. Domácím pak trvalo pouhé tři minuty, než nabídnutou přesilovku využili. Prodloužený centr po rohovém kopu na zadní tyči zavíral Schánělec, jenž neměl problém trefit odkrytou branku a Sparta šla do vedení.

Jednogólový náskok a početní výhoda Rudým zjevně vlila sebevědomí do žil, jelikož krátce po změně stran se střídající Vojtěch Hranuš pokusil překvapit Flodera nůžkami, těmi ale minul. Dva zlomové momenty celého duelu se odehrály v 67. minutě, kdy nejprve hostující David Huf nedal gól v situaci jeden na jednoho, aby Schánělec jen o několik vteřin později proměnil rychlý kontr Sparty, a pojistil tak její vítězství. Tři minuty na to mohl mladý útočník završit hattrick poté, co si skvěle zpracoval střílený centr, jenže následné zakončení levou nohou skvěle zneškodnil Floder.

Sparťanští mladíci tedy konečně zabrali a připsali si do tabulky premiérovou výhru. Na tu budou moct navázat 13. srpna, kdy se představí ve Varnsdorfu. Chrudim pojede o den dříve do Brna.

Dukla Praha - Varnsdorf 4:3 (4:1)

Branky: 2. a 40. Šebrle, 12. Zeronik, 25. Barac - 31. a 61. Firbacher, 90.+2 Dufek. Rozhodčí: Zaoral - Hurych, Dobrovolný. ŽK: Šebrle, Moulis, Kozel - Zálešák, Michal, Ambler. Diváci: 764.

Fotbalisté Dukly zvítězili ve čtvrtém kole Fortuna národní ligy v domácím duelu nad Varnsdorfem 4:3. O první branku zápasu se postaral hned ve druhé minutě Štěpán Šebrle, syn olympijského šampiona v desetiboji Romana Šebrleho, a krátce před přestávkou přidal i vítězný gól. Jednu z tref Pražanů zaznamenal ve 25. minutě Jakub Barac, který v týmu hostů odehrál v minulosti tři kompletní ročníky. Severočeši tak nadále čekají na první výhru v sezoně a propadli se na sestupové pozice.

Hráči pražského týmu zažívali zvláštní vstup do ročníku, neboť měli na kontě dvě přesvědčivá vítězství na hřištích soupeřů včetně nedávno prvoligového Brna. Naproti tomu jediný domácí duel s Vyškovem hrubě nezvládli a po čtyřech inkasovaných gólech jasně padli. Výrazně hůř na tom byli hosté ze severu Čech, kteří v minulém kole již sahali po první výhře, o tu ale nakonec tři minuty před koncem přišli.

Vstup do utkání se domácím vyvedl náramně. Na centrovaný míč ze strany si nejlépe naběhl Šebrle, jenž svým pokusem otevřel skóre zápasu. Ve 12. minutě bylo pro domácí ještě veseleji. David Kozel našel přesně mezi obránci Jakuba Zeronika, který přehodil brankáře a zvýšil vedení svého týmu. Varnsdorf tempo Dukly nadále nestíhal. Zpoza šestnáctky se Barac odhodlal k parádní ráně, proti které neměl gólman žádný nárok. Z první šance ovšem vsítili branku i hosté. Filip Firbacher se nejlépe zorientoval v pokutovém území, když si přebral odražený míč a poslal jej do horního rohu brány. Ani to však nebylo z gólově bohaté první půle vše. Šebrle se zmocnil balonu, který se nešťastně odrazil od hostujícího obránce, a z bezprostřední blízkosti přidal další zásah.

Po změně stran se aktivita obou týmů oproti bláznivému prvnímu dějství zmenšila. V 61. minutě ovšem snížili hosté. Firbacher se s míčem nerozpakoval a z otočky se trefil parádně do spodního růžku branky. Varnsdorf politý živou vodou nadále hrozil. Kristian Michal se opřel do míče kousek za pokutovým územím, gólman Jan Šťovíček musel zasahovat. Hosté ještě ze závěrečného tlaku dokázali snížit, když se prosadil přízemní ránou Ladislav Dufek.

Dukla tedy poprvé zabrala také na domácí půdě a nadále se drží na dostřel špičky ligy. Pražané se vrátí do akce 14. srpna městským derby na Žižkově, zatímco Varnsdorf přivítá o den dříve rezervu Sparty.