Biker Stošek si na MS ve Skotsku vyjel mezi maratonci stříbro

foto Cross country horských kol - ilustrační foto.

Tweed Valley (Skotsko) - Biker Martin Stošek obsadil v závodě maratonců na mistrovství světa ve Skotsku druhé místo a dosáhl největšího úspěchu v kariéře. Zvítězil Brazilec Henrique Avancini, jenž po takřka 97 kilometrech dojel 28 sekund před českým reprezentantem. Mezi ženami, které absolvovaly stejně dlouhou trať, byla nejrychlejší Rakušanka Mona Mitterwallnerová.

Za Avancinim, jenž získal druhé zlato po triumfu na maratonském MS v roce 2018, a Stoškem skončil třetí Němec Lukas Baum. Dojel s mankem minuty a čtvrt na českého bikera, bronzového medailistu z MS 2020 a evropského šampionátu o rok později.

"Se závodem jsem moc spokojený, cítil jsem se velmi dobře. Vše se rozhodovalo v posledním stoupání, respektive v následném sjezdu, kde jsem na Avanciniho už nestačil. Trať byla těžká, hodně technická, a navíc na mokru, takže jsem dost spokojený, že jsem dokázal zajet takový výsledek v podmínkách, které mi úplně nevyhovují," uvedl Stošek v tiskové zprávě svazu. "Po bronzu přišlo nyní stříbro, takže motivace do příště je jasná," doplnil.

Devětadvacetiletý Stošek se v průběhu celého závodu ve Tweed Valley východně od Glasgow - hlavního dějiště letošního společného šampionátu cyklistických disciplín - držel na dohled bojům o medaile a postupně se posouval dopředu. S blížícím se závěrem se trio pozdějších medailistů oddělilo od ostatních a bylo zřejmé, že na stupně vítězů už patrně nikoho dalšího nepustí. Nejvíce sil v boji o titul mistra světa měl Avancini.

Jaromír Skála obsadil 43. místo, Lubomír Petruš dojel hned za ním.

Mitterwallnerová má ve 21 letech již druhé zlato z maratonského MS. Poprvé slavila před dvěma lety na šampionátu v Itálii. Po více než pěti hodinách závodu byla v cíli rychleji o necelou minutu před Candice Lillovou z Jihoafrické republiky. Až devět minut poté si přijela pro bronz Němka Adelheid Morathová.

Do závodu nastoupily dvě české bikerky. Karla Löffelmann byla jednadvacátá s mankem 37 minut na šampionku, 41. místo obsadila Nikol Flašarová.

Mistrovství světa v maratonu na horských kolech ve Tweed Valley (Skotsko) - 96,5 km:

Muži: 1. Avancini (Braz.) 4:14:42, 2. Stošek (ČR) -28, 3. Baum (Něm.) -1:43, ...43. Skála -26:39, 44. Petruš -28:10, Rauchfuss (všichni ČR) nedokončil.

Ženy: 1. Mitterwallnerová (Rak.) 5:07:50, 2. Lillová (JAR) -54, 3. Morathová (Něm.) -9:50, ...21. Löffelmann -36:56, 41. Flašarová (obě ČR) -1:19:13.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 1.05.2024 ČTK