Dvě univerzitní medaile v Chengdu

Aktuality
čtvrtek 3. srpna 2023
Třetí soutěžní den na univerziádě v Chengdu přinesl české výpravě dvojnásobnou medailovou radost. Vilém Stráský opanoval soutěž desetibojařů a čtvrtkařka Barbora Malíková si doběhla pro bronz. Stýplař Damián Vích skončil těsně pod stupni vítězů.

Vilém Stráský vstupoval do druhého dne soutěže desetibojařů z průběžné druhé pozice. Na stodesítce překážek se prezentoval na sebe průměrným časem 14.21. To v disku ztratil na svůj osobák jen 29 centimetrů, když zapsal 40.59. V tyči si pak kariérní maximum úspěšným skokem na 470 centimetrech vyrovnal. V ten moment už byl na vedoucí příčce. Tu si ještě pojistil v oštěpu, kde se mohl radovat z více než pětimetrového vylepšení osobního rekordu na 57.12 a výrazněji tak odskočil svému největšímu soupeři Alexanderovi Diamondovi.

Do závěrečné patnáctistovky pak vstupoval nejen s ambicí dotáhnout své vítězné tažení až do konce, ale také s možností překonání osmitisícové hranice. K tomu musel zvládnout závěrečnou disciplínu na hraně svého osobního rekordu, tedy za 4:30. to se mu nakonec nepodařilo, když uběhl 1500 metrů za 4:41.57, ale zlatou medaili mu už nikdo nevzal. Svůj triumf navíc ozdobil velkým osobním rekordem 7925 bodů. Dosavadní kariérní maximum si posunul o 99 bodů. Na stupně vítězů ho doprovodí Litevec Edgaras Benkunskas (7879 bodů) a zmiňovaný Australan Alexander Diamond (7812 bodů).

Další medailový úspěch přidala ve finále ženské čtvrtky Barbora Malíková. Ta odstartovala do boje o cenné kovy z páté dráhy a po vlažnějším úvodu opět předvedla jeden ze svých strhujících závěrů, když se propracovala až na bronz v čase 52.66. Na stříbrnou Američanku Corrssii Perry ztratila jen čtyři setiny. Zvítězila favorizovaná Jihoafričanka Marlie Viljoen za 52.38.

Damián Vích zahájil finále běhu na 3000 metrů překážek ze zadních pozic, ale postupně se propracovával patnáctičlenným startovním polem směrem vzhůru tak, aby mu příliš neuteklo čelo závodu. Ještě v náběhu do závěrečného okruhu byl svěřenec Jakuba Holuši v boji o medaili. Na tu však nakonec nedosáhl, když proběhl cílem jako čtvrtý v čase 8:41.50. Bronzový Japonec Atsushi Shobu byl o 66 setin rychlejší. Německý double zaznamenali vítězný Jens Christian Mergenthaler (8:38.42) a stříbrný Nick Jager (8:40.53).

Adamu Smolkovi se bohužel do finále nepodařilo postoupit. Semifinálový běh mu nevyšel podle představ a obsadil v něm sedmé místo v čase 51.41. Nutno dodat, že od finálových pozic byl opravdu daleko, jelikož mužská čtvrtka překážek je velmi nabitá. Na postup časem bylo třeba běžet 49.36. Nejrychlejší semifinálový čas měl na svědomí Ming-Yang Peng z Taiwanu, jenž se jako jediný dostal pod 49 vteřin (48.97). Smolka obsadí v celkovém hodnocení 14. místo.

Tereza Elena Šínová dokončila svůj rozběh stovky překážek na třetí přímo postupové pozici v čase 13.36 a nebude tak chybět v zítřejším semifinále. Nejrychlejší byla Číňanka Wu Yanni za 12.98 před Slovenkou Viktórií Forster, která včera brala stříbro na stovce (11.34), když podlehla pouze vítězné Lucemburčance Patrizii van der Weken (11.22).