Lidovky.cz

Sport

4:6, 0:5, čelil mečbolům. Přesto senzačně zvítězil. Zázrak, nechápal Slovák

Slovák Alex Molčan stíhá balonek během druhého kola Roland Garros. foto: AP

Když na tabuli svítilo skóre 4:6 a 0:5 v jeho neprospěch, mohl slovenský tenista Alex Molčan osmifinále turnaje v rakouském Kitzbühelu klidně vypustit. Pětadvacetiletý hráč, kterému v žebříčku ATP patří 120. místo, však proti domácímu Sebastianu Ofnerovi zabral, druhý set výstavně otočil na 7:5 a poradil si i se zrádným tiebreakem třetí sady. „Stal se zázrak,“ zářil po neuvěřitelném povstání.
  15:56

Ve druhé sadě na rakouské antuce dokonce levoruký tenista čelil při vlastním servisu dvěma mečbolům na 0:6, oba však úspěšně odvrátil a ve středečním duelu započal nevídaný obrat. Proti osmifinalistovi letošního Roland Garros urval devět gamů v řadě a poprvé se v dříve nelichotivě vyvíjejícím utkání dostal do vedení.

„Byl jsem na sebe naštvaný. Za stavu 0:3 ve druhém setu jsem si říkal, že nemám šanci,“ přiznal Molčan pro domácí tenisový svaz. „Začal jsem hrát agresivně, snažil se něco změnit a ani nevím, jak jsem ten set vyhrál,“ dodal nejlepší slovenský singlista.

Ve třetí sadě proti 61. hráči pořadí ztratil náskok 2:0, a jelikož ani jeden ze soupeřů další brejk neukořistil, zápas rozhodoval až závěrečný tiebreak.

V něm si i přes nepřízeň fanoušků, kteří výhru přáli domácímu favoritovi, Molčan s Ofnerem poradil a po neuvěřitelné bitvě, jež trvala dvě a půl hodiny, slavil postup do čtvrtfinále. „Mám rád, když je publikum proti mně. Dává mi to extra motivaci. Některé hráče to znervózňuje, ale mně většinou pomáhá,“ prozradil slovenský tenista, který se loni v květnu vypracoval v žebříčku až na 38. místo.

Letos se mu však vinou častých zdravotních problémů tolik nedaří, do Kitzbühelu přicestoval se sérií pěti porážek až jako 120. muž pořadí. V rakouském vysokohorském středisku si v úvodním kole snadno poradil s talentovaným mladíkem Lucou Van Asschem, čímž zapsal první vítězství po měsíci a půl.

Na skvostnou otočku z osmifinále však nenavázal, ve čtvrtečním čtvrtfinále ho zastavil Argentinec Sebastián Báez. Majitel dvou titulů z okruhu ATP zdolal Molčana 6:4, 6:3 a vrátil mu nevydařený duel z předloňského challengeru v Ostravě, kde Argentinec utkání se slovenským tenistou skrečoval.