Basketbalisté vstoupili do turnaje v Brně prohrou s Argentinou

foto Česko - Argentina, přípravné utkání basketbalistů, 4. srpna 2023, Brno. Zleva Facunda Campazzo z Argentiny a Vít Krejčí z České republiky.

Brno - Čeští basketbalisté prohráli v úvodním utkání přípravného turnaje v Brně při domácí premiéře nového kouče Diega Ocampa s Argentinou 87:101. Celkem mají v přípravě na olympijskou předkvalifikaci v Tallinnu a případně v Gliwicích v součtu s turnajem v Portugalsku pod nástupcem trenéra Ronena Ginzburga tři porážky ze čtyř zápasů. Vylepšit bilanci si mohu v neděli opět v Starez Aréně Vodova v duelu proti Belgii, který začne v 17:00 a bude generálkou na soutěžní duely v příštím týdnu.

Fotogalerie

Svěřence trenéra Pabla Prigioniho dovedl k vítězství 27 body Nicolás Brussino a double double za 19 bodů a 10 asistencí předvedl Facundo Campazzo. Na straně poražených byl nejlepším střelcem s 17 body Vít Krejčí a dvouciferný počet zaznamenali i Matěj Svoboda (13), Spencer Svejcar (12) a Šimon Puršl (11).

Argentina, která přicestovala do Brna ve čtvrtek pozdě večer a vynechala i dnešní trénink, nastoupila bez čtyřicetiletého olympijský vítěz z Atén Carlose Delfina, jenž si v duelu s Venezuelou ve španělském Alicante zlomil nos. S maskou si zatrénoval jen těsně před utkáním.

V úvodu se ukázal 2102 fanouškům v hledišti jediný český zástupce v NBA Krejčí z Atlanty, který po zisku a úniku otevřel skóre a vzápětí převedl parádní asistenci na koš Martina Kříže. Argentina si ale vypracovala náskok především díky čtyřem trojkám za sebou a celkem šesti v první čtvrtině.

Už i z devítibodové ztráty se Češi v úvodu druhé desetiminutovky dostali do vedení a měli náskok i 41:36. Argentina si ale pomohla opět třemi trojkami v řadě a znovu jich dala za čtvrtinu šest. Ocampův tým prohrával dvakrát už o osm bodů a do poločasu díky dvěma ze tří proměněných šestek snížil Svejcar na 47:53.

Stříbrní medailisté z MS v Číně z roku 2019, kteří budou stejně jako Česko na letošním světovém šampionátu chybět, začali i druhý poločas dvěma trefami z dálky a postupně si vypracovali už dvouciferný náskok. Přes snahu domácích narostl ke konci třetí čtvrtiny až na 13 bodů.

Domácí ještě zkorigovali na 71:79, ale Argentina v další pasáži dominovala a vedla už od 22 bodů. Celkem dala 20 trojek a Brussino jich zaznamenal sedm. V závěru Češi porážku zmírnili.