Kosová a Křivda pátí ve sprintu Světového poháru

2.8.2023 Petr Klimpl

Druhá série letošního Světového poháru začala sprintem v České Lípě. Denisa Kosová i Tomáš Křivda vybojovali pátá místa.

Program začal ve středu sprintem, ve čtvrtek jsou na pořadu sprintové štafety, oba sprintové závody se konají v historickém centru České Lípy. Trať sprintu postavil Petr Karvánek a dá se říci, že se mu hodně povedla. Dlouhé postupy s řadou voleb střídaly krátké technické postupy. Jako první se běžel závod mužů. Chyby dělala řada favoritů.

Trať mužů nejrychleji absolvoval Brit Ralph Street, který běžel velmi vyrovnaně, skoro nedělal chyby a v závěru i dost zrychlil a v cíli byl první o 14 sekund před Švédem Gustavem Bergmanem. Jen o sekundu pomalejší byl na třetím místě Belgičan Yannick Michiels. Čtvrtý Matthias Kyburz (SUI) trochu ztratil v úvodu a v cíli mu chybělo na vítěze 25 sekund. Jen o sekundu pomalejší byl na pátém místě Tomáš Křivda, který byl v cíli se svým výsledkem dost spokojen, litoval dvou chyb, které ho připravili ještě o lepší umístění. Šestý skončil Tim Robertson (NZL). Z dalších našich závodníků skvěle zaběhl juniorský mistr světa Jakub Chaloupský, který nedělal velké chyby a v cíli byl na 17. místě (+53 sekund), když získal celou řadu cenných skalpů (třeba i Kaspera Fossera, vedoucího závodníka SP). Skvěle rozběhl závod Jakub Glonek, který ve třetině trati vedl, pak si vedl výborně až do 14. kontroly, kde vyrobil půlminutovou chybu, a to znamenalo konec šancí na TOP10 (24. místo se odstupem přesně minutu za vítězem). Další dvojice Martin Roudný a Daniel Vandas skončila se stejným časem na 27. místě (+1:04) a oba tak získali body do Světového poháru. Hodně chybující Vojta Král skončil na 64. místě, Jonáš Hubáček byl místo za ním a debutant Kryštof Hájek skončil na začátku druhé stovky výsledkové listiny.

105 Kryštof Hájek Czechia 17:28 +2:58

Závod žen měl v průběhu odlišné klimatické podmínky. Úvodní dvě třetiny startujících měly sucho, po dvouhodinové přestávce před startem "červené" skupiny přišel déšť, pršelo i v průběhu závodu a dlažba dost smekala. To ale nevadilo famózní Švédce Tove Alexandersson, aby si připsala další vítězství ve Světovém poháru. Poslední startující sice hned na první kontrolu udělala cca desetisekundovou chybu, tak v dalším průběhu se svými mezičasy dotáhla na čelo a v závěrečné části získala obrovský náskok, v cíli byla před druhou o 35 sekund. Druhá skončila Natalia Gemperle, která využila startu v úvodu, kdy trať byla suchá a dobře se ni běželo. Třetí místo obsadila další Švédka Sara Hagström s odstupem 44 sekund na vítězku. Za čtvrtou Elenou Ross (SUI) skončila na skvělém pátém místě Denisa Kosová, která měla ztrátu na vítězku 53 sekund. Denisa (i ona startovala před deštěm) výborně zaběhla první polovinu závodu, pak však podle svých slov v cíli udělala pár drobných chyb a také už ji to fyzicky netáhlo, přesto pátá příčka je její historicky nejlepší umístění v závodě Světového poháru v její bohaté závodní kariéře. Šesté místo obsadila Dánka Ida Agervig Kristiansson. Sedmá Simona Aebersold v polovině závodu byla těsně první před Alexandersson, pak však vyrobila minutovou chybu a bylo po nadějích na stupně vítězů. Na velmi pěkné deváté příčce skončila Tereza Janošíková, která hned v úvodu ztratila (na prvním mezičasu byla až v sedmé desítce), pak se stále zlepšovala až to dotáhla do první desítky (+1:08), Body do Světového poháru za solidní 22. místo získala i Vendula Horčičková (+1:30), další pak skončily daleko za 40. příčkou znamenající body do SP - 58. Johanka Šimková, 59. Jana Peterová, 74. Jana Pekařová, 82. Barbora Matějková a 89. Tereza Čechová.