Michal Forejt pátý na univerziádě

Aktuality
středa 2. srpna 2023
V průběhu prvních dvou dní letošní univerziády v čínském Chengdu závodila víc než polovina českých reprezentantů. Michal Forejt obsadil v soutěži diskařů páté místo. Velmi nadějně rozjetou soutěž má desetibojař Vilém Stráský. Čtvrtkařka Barbora Malíková a stýplař Damián Vích postoupili do finále. Adam Smolka prošel do semifinále čtvrtky překážek.

Diskařům odpadla kvalifikace, a tak měli rovnou čtrnácti členné finále. Michal Forejt v něm předvedl vyrovnanou sérii, když se všechny čtyři jeho měřené pokusy vešly v podstatě do jednoho metru. Ten nejdelší byl ze závěrečné série a měřil 58.84, což stačilo v celkovém hodnocení na páté místo. Na bronz bylo třeba hodit 61.33. Právě tolik stačilo Oussamovi Khennoussimu k zisku tohoto cenného kovu. Zvítězil Polák Oskar Stachnik za 63.00. Stříbro putuje na Jamajku zásluhou Kaie Noela Changa (61.82).

Vilém Stráský vstoupil do soutěže desetibojařů výborně, když si na stovce dosprintoval pro osobní rekord 10.80, čímž si své dosavadní kariérní maximum vylepšil o 12 setin. V dálkařském sektoru pak hned dvakrát dolétl na 726 centimetrů, což bylo jen centimetr za osobákem. V koulařském kruhu pak zapsal velmi solidních 13.56. Svůj nejhodnotnější kariérní zápis zaznamenal i ve výšce, kde se úspěšně přenesl přes 199 centimetrů. Úvodní den pak uzavřel čtvrtkou za 49.47. Stráský tak přenocuje na průběžném druhém místě s mezisoučtem 4116 bodů. Na vedoucího Australana Alexandera Diamonda ztrácí 49 bodů.

Barbora Malíková přišla kvůli svalovému zranění o mistrovství Evropy do 23 let v Espoo, kde měla obhajovat stříbrnou medaili. Nicméně směrem k univerziádě se dokázala dát do kupy a do Číny odcestovala. Otázkou bylo, v jaké formě se nachází. Zatím však soutěží prochází poměrně hladce. Na přímý postup z rozběhu jí stačil čas 55.01, když finišovala těsně za Portugalkou Leticii Limou (54.90). Stejně úspěšná pak byla i v semifinále. I zde proběhla cílem jako druhá v čase 53.05. Jen o něco málo rychlejší byla pouze Jihoafričanka Marlie Viljoen, jejíž čas 52.98 byl vůbec nejhodnotnější ze všech semifinalistek.

V závodě mužů na 3000 metrů překážek měl skutečně jednoduchou cestu k postupu do finále Damián Vích. Na programu byly dva rozběhy, do kterých mělo nastoupit devět závodníků, přičemž do boje o cenné kovy jich postupovalo hned sedm. Svěřenec Jakuba Holuši si tak s přehledem hlídal postupové pozice a svůj rozběh dokončil jako čtvrtý v čase 9:04.73 a ušetřil tak potřebné síly pro finále. Nejrychleji běžel vítěz prvního rozběhu Omar Seraiche z Alžírska (8:58.89).

O něco složitější to měl Adam Smolka na čtvrtce překážek. Zde byla konkurence výrazně silnější. Z každého ze čtyř rozběhů postupovali přímo do semifinále tři závodníci a další čtyři šli dál časem. Adam sice na přímý postup nedosáhl, když se do cíle předklonil jako čtvrtý. Ovšem čas 50.35 mu bohatě na semifinálovou účast stačil. Byl totiž druhý nejrychlejším z tzv. lucky losers.