Fantom jihlavské přípravy zazářil i v lize, Příbram v závěru přetlačila Žižkov. Brno udolalo Sigmu

AKTUALIZOVÁNO

Fotbalisté Líšně ve druhém kole Fortuna národní ligy na vlastním hřišti překvapivě nestačili na Jihlavu, s níž prohráli 1:2. Marvany přitom k výhře přiblížil už ve 14. minutě Marek Matocha, ještě do přestávky však potvrdil výbornou formu z letní přípravy 19letý Lukáš Fila, jenž navzdory svému mladému věku nastoupil už do 55. druholigového utkání. Stejný hráč se v 58. minutě radoval znovu, a Vysočina tak zvítězila i ve druhém klání nové sezony.

2. kolo druhé fotbalové ligy:

Líšeň - Jihlava 1:2 (1:1)

Branky: 14. Vandas - 44. a 58. Fila. Rozhodčí: Křepský - Kůrovec, Ježek. ŽK: Jeřábek - Lacko. Diváci: 658.

Líšeň po poměrně povedené přípravě začala nový ročník druhé ligy remízou 0:0 v Chrudimi. S lepší náladou tak do sobotního utkání vstupovali hráči Jihlavy. Ti v prvním kole vyzráli na Opavu, kterou v infarktovém závěru plném zvratů porazili 2:1. Hrdinou se stal Tomáš Franěk, jenž v 95. minutě vstřelil vítězný gól. Proti Brňanům se však Vysočině příliš nedařilo, tři body proti nim brala pouze jednou od roku 2020.

Trend posledních vzájemných zápasů nehodlali Marvani za žádnou cenu měnit a hned zkraje střetnutí vykročili za vítězstvím. Na míč z rohového kopu si naskočil Matocha a hlavou jej skvěle usměrnil na vzdálenější tyč. Srovnáno mohlo být o chvíli později, kdy se na zadní tyči objevil zcela osamocený Jakub Selnar, ale hlavou trestuhodně minul odkrytou branku. V závěru prvního dějství se modrožlutí přece jen dočkali. Celek z Vysočiny nejprve přečkal velkou šanci aktivně hrajícího Milana Lutonského a vzápětí z rychlého protiútoku udeřil Fila, který učebnicovým lobem přehodil bezmocného Tomáše Vajnera.

Vedení mohl na stranu domácích strhnout Pavel Sokol, ale jeho obstřel na zadní tyč výborně vykryl hostující gólman. V 58. minutě se tak ke slovu dostali Jihlavané. Lutonský odvrátil centrovaný balon pouze k Filovi, který se dlouho nerozpakoval a propálil vše, co mu stálo v cestě. Opařeným Moravanům nepomohly k vážnějšímu ohrožení branky ani střídající hráči. Naopak na druhé straně mohl přidat gólovou pojistku Selnar, jenž z ostrého úhlu málem nachytal Pavla Soukupa.

Oba celky se vrátí do akce 2. srpna. Líšeň vyzve Viktorii Žižkov, Jihlava na domácí půdě změří síly s rezervou Sigmy Olomouc.

Kroměříž - Prostějov 3:0 (0:0)

Branky: 47. Cupák, 75. Dočkal, 85. Stoklásek. Rozhodčí: Kotala - Dresler, Bureš. ŽK: Cupák - Silný, Bartolomeu. ČK: 39. Silný. Diváci: 1052.

Nováček z Kroměříže vstoupil do druhé ligy velmi sympatickým výkonem proti Táborsku, se kterým však nakonec padl 0:1. K prohře nešťastně „dopomohla“ červená karta Šimona Vyhlída ze 60. minuty. I přes oslabení však nebyli bíločervení horším týmem na hřišti, na což chtěli navázat i v hanáckém derby. Na jejich půdu totiž přijel Prostějov, jenž naopak v prvním kole uspěl proti Viktorii Žižkov, kterou porazil v olomouckém azylu 2:1.

Hanácká Slavia se z úvodního náporu hostů oklepala ve 23. minutě, kdy technický pokus Marka Jaroně z přímého kopu rozezvučel levou tyč. Druhá část úvodní půle patřila rovněž domácím, kterým se ve 40. minutě po faulu Silného naskytla příležitost v podobě pokutového kopu. Pro hostujícího útočníka navíc utkání skončilo, když po druhé žluté kartě zamířil do sprch. Na penaltový puntík si následně míč postavil Chwaszcz, penaltu ale nevýraznou střelou doprostřed branky trestuhodně neproměnil.

Promarněná příležitost nováčka soutěže ale tolik mrzet nemusela, neboť již krátce po návratu ze šaten šel přece jen do vedení, když projektil Cupáka zapadl přesně k tyči hostující branky. V početní převaze hrající celek z Kroměříže svého soupeře do zakončení nepouštěl. A to až do 63. minuty, kdy si na centr od rohového praporku naskočil Karel Spáčil a hlavou zamířil jen těsně vedle. Domácí hrozili především průniky do otevřené prostějovské obrany, po jednom z nich v 75. minutě navýšil vedení Hanácké Slavie střídající Jakub Dočkal. Výtečný poločas v podání Kroměříže završil nedlouho před koncem David Stoklásek, jehož dalekonosný projektil se zastavil až v levé šibenici.

Domácí tak dokázali první zápas před vlastním publikem ve druhé lize zvládnout a připsali si velmi cenné tři body. Oba celky sehrají další ligové kolo 2. srpna. Prostějov vyzve rezervu Sparty, Kroměříž poté svede bitvu s Vyškovem.

Vlašim - Chrudim 1:1 (1:0)

Branky: 13. Solomon - 75. Huf. Rozhodčí: Bělák - Pochylý, Mojžíš. ŽK: Labík, Singhateh (oba Vlašim). Diváci: 528.

Pro oba týmy se začátek sezony nesl ve znamení remízy. Vlašim získala cenný bod na hřišti brněnské Zbrojovky, která by se ráda vrátila zpět do první ligy. Východočeši zase hráli doma bez branek s jiným brněnským celkem z Líšně. Chrudim tak pokračovala v nastaveném trendu z minulé sezony, ve které dohromady nasbírala až neuvěřitelných 15 nerozhodných výsledků ze 30 možných.

Východočeši začali zostra, již ve 20. vteřině hry musel Matyáš Vágner vytáhnout těžký zákrok proti střele ke vzdálenější tyči z hranice šestnáctky. Posléze nicméně převzali iniciativu hráči Vlašimi, kteří se již ve 13. minutě dočkali vedoucí branky. John si našel ve vápně centr mířící z pravé strany hřiště a elegantní hlavičkou překonal hostujícího gólmana. Středočeši nadále dominovali na míči a kombinovali v blízkosti pokutového území hostů, Červenobílí naopak hrozili hlavně z ojedinělých protiútoků, které však nebyly příliš nebezpečné. Největší šanci prvního poločasu si Chrudim připravila ve 35. minutě. Útočník Huf, patřící prvoligovým Pardubicím, si ve vápně naběhl ze druhé vlny na přihrávku a bez přípravy vystřelil na branku, Vágner však proti projektilu vytasil excelentní zákrok.

Záhy po přestávce se do šance dostal východočeský fotbalista David Látal, jenže jeho přízemní střelu zpoza vápna Vágner bez problémů zneškodnil. Další vážnou střeleckou příležitost Chrudimi si připravil Daniel Kosek, ale rána vyslaná zpoza šestnáctky přeletěla břevno. Postupem času převzala iniciativu Vlašim, ale ani středočeský tým si zprvu nedokázal vytvořit vážné ohrožení soupeřovy branky. Ráz utkání se změnil v 75. minutě, nejdříve mohl Ebrima Singhatech přidat pojišťovací gól domácích, jenže v nadějné pozici přestřelil branku. Ovšem hned z následující akce Huf srovnal skóre, chrudimský útočník si našel na hranici ofsajdu výkop brankáře Jiřího Flodera a po následném samostatném úniku bez potíží překonal hostujícího gólmana.

Utkání tak skončilo nerozhodně a oba týmy zapisují druhou remízu v řadě. V příštím kole nastoupí Vlašim 2. srpna ve Varnsdorfu, Chrudim hraje ve stejný den doma s Táborskem.

Viktoria Žižkov - Příbram 2:3 (2:2)

Branky: 7. Petrák, 33. Batioja - 32. Jahič, 40. Vott, 88. Nečas. Rozhodčí: Petřík - Kotalík, Cichra. ŽK: Petrák, Březina - Dudl, Antwi, Nsunzu. Diváci: 1121.

Žižkov se po návratu do druhé ligy neuvedl ideálním způsobem, když padl s Prostějovem 1:2. Viktorce v cestě za odčiněním porážky hrálo do karet domácí prostředí, ve kterém v minulé ligové sezoně prohrála pouze jednou, ale také brzký čas výkopu tolik typický pro bíločervené. Středočeši se naopak v dopoledním klání představili v roce 2023 teprve podruhé. Poprvé tomu tak bylo před týdnem proti Vyškovu, s nímž prohráli navzdory trefě obávaného kanonýra Tomáše Wágnera.

Úvodní branky se diváci dočkali navzdory vydatnému dešti již v sedmé minutě, kdy David Březina prodloužil centr a z následné skrumáže poslal Žižkov do vedení Adam Petrák. O několik minut později mohlo být v táboře viktoriánů ještě veseleji, penaltu nařízenou za faul na Augusta Batioju však trestuhodně zahodil Milan Jirásek. Nevyužitá příležitost se pražskému celku vymstila po půlhodině hry, kdy jeho bývalý hráč Josef Hušbauer načechral míč z přímého kopu na hlavu Hasana Jahiče, jenž dokázal vyrovnat. Branka ze standardní situace padla o chvíli později také na druhé straně, neboť po rohovém kopu poslal balon do sítě Batioja a vrátil svému týmu vedení. Bláznivý závěr úvodního dějství pokračoval ve 40. minutě, kdy Václav Dudl po hezké individuální akci přihrál míč na penaltu k Vottovi, ten si jej hodil na levačku a opět srovnal.

Druhá půle dlouhou dobu vypadala jako zrcadlový protipól té první, jelikož se ani jeden z týmů nikam nehnal a k vidění nebyly prakticky žádné větší šance. Mírnou územní i střeleckou převahu si sice udržoval Žižkov, výraznější příležitosti se však dočkal až takřka 20 minut před koncem. Do ideální pozice se po rohovém kopu dostal Batioja, ekvádorský útočník ale svůj druhý gól v zápase nepřidal. Nakonec se tak slavilo na druhé straně. Nečas v náběhu za domácí obranu převzal míč a šikovným obstřelem kolem Františka Kotka rozhodl o příbramském triumfu.

Středočeši tak dotáhli bláznivý zápas do vítězného konce a získali první tři body. Obě mužstva odehrají další ligový duel 2. srpna. Žižkov změří síly s Líšní, Příbram se poté střetne s Opavou.

Sigma Olomouc B - Brno 1:2 (1:1)

Branky: 7. Muritala - 30. Řezníček, 66. Potočný. Rozhodčí: Opočenský - Dobrovolný, Šafránková. ŽK: Potočný, Jambor (oba Brno). Diváci: 735.

Rezerva olomoucké Sigmy ztratila nadějně rozehraný duel druhého kola Fortuna národní ligy proti Zbrojovce Brno, se kterou na Andrově stadionu nakonec prohrála 1:2. Hanáky poslal do vedení již v sedmé minutě jeden ze čtyř nigerijských fotbalistů v jejich kádru Yunusa Muritala, ve zbytku hrací doby už však stříleli branky jen hosté. Po půlhodině hry nejprve vyrovnal tradiční kanonýr Jakub Řezníček a o zisk premiérových tří bodů se po změně stran postarala letní posila z Českých Budějovic Roman Potočný.

Obránce Sigmy Michal Galus se mohl stát ultimátním hrdinou duelu ve Varnsdorfu, z pokutového kopu se mu ovšem nepovedlo přidat svůj druhý gól v zápase, a Hanáci tak získali jen bod. Přesto nový kouč Tomáš Janotka mohl být s výkonem spokojen a chtěl na něj navázat při střetnutí s největším favoritem soutěže. Zbrojovka tuto prognózu v prvním kole nepotvrdila a s vypětím všech sil na domácím hřišti vydřela remízu s Vlašimí.

Hanáci vtrhli do utkání jako lavina, když už ve třetí minutě unikal sám za obranu Filip Uriča, jehož zastavil na poslední chvíli brankář Martin Berkovec. Ten však byl po další situaci jeden na jednoho nucen lovit míč ze své sítě. Muritala využil přihrávky za defenzivní val hostů a obstřelem na zadní tyčku prolomil bezbrankový stav. Ve 30. minutě se Zbrojovka dočkala vyrovnání. Řezníček si výborně naběhl na přihrávku ze strany a nekompromisní pumelicí prostřelil vše, co mu stálo v cestě.

Po změně stran mohl vrátit vedení domácím další z Nigerijců v olomouckém dresu. Tentokrát to byl Moses Emmanuel, jenže jeho pokus z bezprostřední blízkosti obětavě zblokoval jeden z obránců. V 66. minutě Flinta otočila skóre. Střílený centr na vzdálenější část malého vápna dokázal nasměrovat mezi tři tyče Potočný. Olomoučtí po inkasované brance zvýšili svou aktivitu v okolí šestnáctky Brna. K výraznějšímu ohrožení brány se však dostali až těsně před koncem klání, kdy povedenou hlavičku Štěpána Langera reflexivně vyrazil Berkovec.

Zbrojovce se druhé utkání povedlo výsledkově lépe než to úvodní a zvítězila. V příštím kole 2. srpna přivítá Duklu, olomoucká rezerva se tentýž den představí v Jihlavě.