V nominaci atletů na LSUH v Chengdu nechybí ani účastníci OH

V královně sportu se představí 9 českých reprezentantů.

V pátek 28. července budou v čínském Chengdu zahájeny dva roky odkládané Letní světové univerzitní hry 2021. Na programu her bude celkem 18 sportů – 15 povinných a 3 výběrové sporty. A v programu největší sportovní události pro vysokoškoláky nemůže chybět ani královna sportu – atletika.

V české výpravě, která čítá 102 sportovců (zapojí se do 13 sportů), je i 9 atletů. Nechybí mezi nimi účastníci nedávných Evropských her v Polsku ani účastnici, respektive účastnice olympijských her v Tokiu.

Do bojů o medaile může v Chengdu promluvit diskař Michal Forejt (ČZU Praha), který na Evropských hrách obsadil 13. místo. V Polsku se představila i Tereza Hrochová (ŽČU Plzeň). Česká vytrvalkyně, která je držitelkou domácích titulů z půlmaratonu, běhu do vrchu i krosu si při své premiéře na maratonské trati doběhla pro limit na OH v Tokiu 2020, kde nakonec obsadila 58. místo. V Krakově na Evropských hrách startovala v závodě na 5000 m a skončila na 27. místě. V Chengdu se představí v půlmaratonu. V něm spolu s ní bude startovat také Barbora Macurová (UTB Zlín).

Další účastnicí OH, která si nyní v Chengdu vychutná i atmosféru velké „studentské olympiády“ je Barbora Malíková (Virginia Polytechnic Institute and State University – USA). Česká čtvrtkařka se může pochlubit titulem dorostenecké mistryně světa i zlatem z olympiády mládeže. Je také stříbrnou medailistkou z Evropských her 2019 z Minsku ve smíšené štafetě. Na OH v Tokiu na hladké čtvrtce doběhla na 34. místě.

V disciplíně 20 km chůze se představí studentka UK Praha Eliška Martínková, Adam Smolka (VŠE Praha) bude o co nejlepší umístění bojovat v disciplíně 400 m překážek. Šanci na skvělé umístění bude mít i desetibojař Vilém Stráský (MU Brno). Ten se na Evropských hrách v Polsku představil na trati 110 m překážek, na které si doběhl pro 29. místo. Překážky v Chengdu doplní dalšími devíti disciplínami a rozhodně není v desetiboji bez šance.

V Krakově se představila také překážkářka Tereza Elena Šínová (VŠTVS Palestra), která na stovce s plůtky doběhla na 15. místě. Atletickou nominaci uzavírá steepler Damián Vích (University of New York Prague), který se představí na nejdelší překážkové trati 3000 m.

Atletické soutěže patří k vrcholům velkých mezinárodních multisportovních akcí. A konkurence je vždy hodně vysoká. I tak ale mají ale čeští atleti v historii univerziád v rámci atletiky na co vzpomínat a na co navazovat. Na univerziádách se představila i velká jména současné české atletické scény. Sportovci, kteří sbírali univerzitní medaile, září i na velkých mezinárodních mítincích i na olympijských hrách.

Sedmibojařka Eliška Klučinová získala bronzovou medaili v roce 2013 v ruské Kazani. Jen těsně medaile unikla dvěma českým atletům, koulař Martin Stašek a tyčkařka Romana Maláčová obsadili v Kazani nepopulární 4. místo.

Hned tři medaile vybojovali čeští atleti na univerziádě v roce 2015 v jihokorejském Gwangju. Nechyběla mezi nimi ani zlatá medaile, pro kterou si na trati 5000 m doběhla dnes vynikající mílařka Kristiina Mäki. Jan Tesař (400 m) a Irena Šedivá (oštěp) se radovali z bronzových medailí.

V roce 2017 hostila univerziádu tchajwanská Taipei. Dálkař Radek Juška bral zlato výkonem za 8metrovou hranici. Z bronzu se radovala štafeta 4 x 400 m ve složení Jan Tesař, Lukáš Hodboď, Filip Šnejdr a Vít Müller.

Ani z poslední univerziády v roce 2019 v italské Neapoli nepřijeli čeští atleti s prázdnou. Stříbro v běhu na 1500 m vybojoval Jan Friš. Anežka Drahotová pak přidala v chůzi na 20 km bronz.

Z posledních 4 univerziád čeští atleti přivezli celkem 7 medailí (2 – 1 – 4). V Chengdu tak mají čeští reprezentanti opravdu velkou motivaci navázat na úspěchy svých předchůdců.

Atletické soutěže vypuknou v Chengdu 1. srpna a v průběhu 6 soutěžních dní bude rozdáno celkem 50 sad medailí. Závodit se bude na stadionu Shuangliu Sports Center Stadium, kde je připravena i plocha pro rozcvičení před soutěžemi. Tréninky pak budou probíhat na oválu Chengdu University Stadium.

(red,sportovnilisty.cz,Daniela Markupová, foto:caus.cz)