V závodě mužů se při neúčasti nemocného Ondřeje Cinka na čele postupně osamostatnila dvojice Rauchfuss, Zatloukal. Do posledního kola najížděli oba s náskokem půl minuty před zkušeným Janem Šakrnitzlem. Oba mohli být relativně v klidu, protože každý bojoval o titul v jiné kategorii.

Šlo tedy hlavně o prestiž, kdo vyhraje závod mužů absolutně. Dlouho vedl zkušenější Rauchfuss, který se specializuje spíše na maratony, ale v jednom z posledních těžkých výjezdů naplánoval útok Zatloukal, dostal se do čela a náskok pár metrů udržel až do cíle.

„I tak jsem maximálně spokojený. Je to můj první titul v cross country a nemám slov,“ říkal Rauchfuss. „A jsem rád, že to nakonec byl náš souboj s Honzou. Většinu závodu jsme jeli spolu a trošku jsme si pomohli. Trénuju ho, formu jsme vyladili úžasně a můžu říct jediné: mládí vpřed. Je o nějakých 12 let mladší a má větší výbušnost. V závěru to ukázal, já jako maratonec jsem to měl těžší. Ale dopadlo to skvěle pro oba,“ přiznal mistr republiky v elitě.

„Je to super. Věděl jsem, že patřím mezi favority, ale šlo to až překvapivě hladce. S Márou se nám podařilo odjet, na konci mi ještě zbyly nějaké síly a byl jsem byl o něco rychlejší,“ uvedl šampión kategorie U23 Zatloukal.

Stříbro v elitní kategorii bral Jan Škarnitzl (Gapp System-Kolofix), bronz Jan Vastl (Rouvy Specialized).

V závodě žen byla největší favoritkou zkušená Jitka Čábelická (Gapp System-Kolofix), která získala tituly v elitní kategorii nepřetržitě v letech 2018-2021 a až vloni se musela sklonit před Janou Czeczinkarovou. Čábelická šla od začátku závodu do čela, ale držela se jí Adéla Holubová (Rouvy Specialized), která ještě patří do kategorie U23. Zhruba od poloviny závodu se však Holubová začala zkušenější soupeřce vzdalovat a do cíle svůj náskok jen zvyšovala. Spokojené nakonec mohly být obě. Holubová brala titul, mezi ženami U23, Čábelické stačila druhá příčka k vítězství mezi ženskou elitou. Stříbro získala Karla Löffelmann (dříve Štěpánová), bronz Jana Czeczinkarová.

„Je to takový hořkosladký titul,“ přiznala Čábelická. „Dělala jsem moc chyb, nedařilo se mi v technice. Ani výkonově to nebylo ono, ale mám za sebou náročné soustředění směrem k mistrovství světa a pořád je to titul v elitě,“ uvedla mistryně. Pro svou mladší soupeřku měla jen slova chvály. „Adélka jela výborně a vyhrála naprosto zaslouženě.“

Holubová byla po závodě nadšena. „Nečekala jsem, že vyhraju absolutně, navíc s tak velkým náskokem. Je to splněný sen, stejně jako to, že jsem si vyjela nominaci na mistrovství světa, kde bych ráda skončila v elitní desítce,“ řekla šampiónka kategorie U23.

Souboj této věkové skupiny byl atraktivní nejen z pohledu bojů o medaile, ale právě i kvůli nominaci na MS do Glasgow. Před závodem bylo rozhodnuto, že z širší nominace šesti závodnic si jistotu startu vyjedou nejlepší čtyři z domácího šampionátu. A těmi byly vedle Holubové ještě Spěšná, Novotná a Srnská.

Výsledky:

Muži, ELITE: 1. Rauchfuss (Česká spořitelna-Accolade) 1:23:18, 2. Škarnitzl (Gapp System-Kolofix) +37, 3. Vastl (Rouvy Specialized) +56, 4. Kobes (Gapp System-Kolofix) +2:18, 5. Skála (Česká spořitelna-Accolade) +2:38.

Muži U23: 1. Zatloukal 1:23:15, 2. Konečný (oba Nutrend Specialized) +2:40, 3. Sáska (Team Massi) +3:22.

Junioři: 1. Novotný (Dukla Praha) 1:06:31, 2. Vašut (Bike Pro Racing) +54, 3. Naxera (Expres CZ - Tufo Team Kolín) +1:12.

Kadeti: 1. Hájek (Brilon Racing Team) 48:27, 2. Kukla (Adastra Cycling Team) +10, 3. Mušálek (Head Pro Team Opava) +30.

Ženy – ELITE: 1. Čábelická (Gapp System - Kolofix) 1:29:03, 2. Löffelmann (Česká Spořitelna – Accolade) +2:38, 3. Czeczinkarová (Berria Vittoria Factory Team) +3:27, 4. Vojta (Challenge One) +4:13, 5. Tvarůžková (Expres CZ - Tufo Team Kolín) +5:08.

Ženy U23: 1. Holubová (Rouvy Specialized) 1:27:19, 2. Spěšná (jB BRUNEX Superior Factory Racing) +2:30, 3. Novotná (Aspire Opportunity Brno) +4:01.

Juniorky: 1. E. Hanáková (Hanak Sisters Cycling Academy) 1:07:20, 2. Beyerová (Rouvy Specialized) +1:04, 3. Dušková (CZECH MULTISPORT COACHING) +2:30.

Kadetky: 1. Grohová (Author Team Stupno) 40:43, 2. Gottwaldová (CP Team) +1:55, 3. Bukovská (DK BIKESHOP Racing Team) +2:45.