Řezníček zajistil Brnu aspoň bod, Dukla si lehce poradila s rezervou Sparty, návrat Hušbauera Příbrami nepomohl

AKTUALIZOVÁNO

Fotbalisté Prostějova zvítězili v prvním kole Fortuna národní ligy nad Žižkovem 2:1. Nováček soutěže sice vstoupil do utkání skvěle, neboť se už ve 13. minutě mohl radovat z gólu díky důraznému Milanu Jiráskovi. Domácí však dokázali ještě do poločasu vyrovnat zásluhou Roberta Bartolomeua, který tak gólově pokřtil dočasný azyl prostějovského celku v Olomouci. Moravané pak navíc vykouzlili úsměv na tvářích svých fanoušků ještě jednou, když v samotném závěru rozhodl o plném bodovém zisku Jakub Elbel.

1. kolo druhé fotbalové ligy:

Chrudim - Líšeň 0:0

Rozhodčí: Zaoral - Hurych, Dohnálek. ŽK: Míka - Černín, Matocha. Diváci: 1065.

Z poměrně klidného léta v Chrudimi vybočoval odchod ofenzivní opory Petra Juliše, jenž zamířil do Hradce Králové. Z týmu Votroků naopak přišel mladík Lukáš Hájek, který prožil velmi povedenou přípravu, místo v základní sestavě pro zahajovací utkání sezony si však nevybojoval. Malý počet změn postihl také kádr Líšně, kouč Milan Valachovič tak nadále mohl spoléhat například na služby Milana Lutonského. Ten gólem načal generálku se Zlínem, prvoligový soupeř ovšem třemi brankami po změně stran otočil skóre.

Moravané dali od začátku najevo chuť trávit čas s míčem na půli soupeře, snahu o plynulé vytváření tlaku však konstantně brzdily nepřesnosti. První šance tak přišly až po půlhodině hry, kdy se fanoušci dočkali nadějné situace po rohu hostí. Prodloužený balon se snažil na zadní tyči zastihnout David Huf, posila z Pardubic se ale k úspěšnému zakončení nedostala. Radost z úvodní trefy pak mohla celku z Líšně přinést chyba domácích. Z neshody kapitána Jeřábka s brankářem Vajnerem mohl těžit Ondřej Kesner. Včasným návratem ale gólman změně skóre zamezil.

Po změně stran se na další rozvášnění publika čekat nemuselo, hned ve 47. minutě totiž vyslal Pavel Sokol do vápna milimetrový centr. Na jeho konci bylo čelo Adriána Čermáka, červenobílé však dočasně osvobodil zvuk trefeného břevna. Než si mohli oddechnout, musel ještě pohotově odklidit míč z brankové čáry Jan Řezníček. O 10 minut později mohl být 30letý záložník v roli hrdiny i na druhé straně, pokus překvapit brankáře z pozice lehce za půlící čárou ale skončil jen těsně mimo. Závěrečná desetiminutovka ještě přinesla po jedné šanci na obou stranách, příznivci na stadionu se ovšem branky nedočkali.

Už čtvrtý vzájemný zápas v řadě tak skončil nerozhodným výsledkem. Líšeň v příštím kole 29. července přivítá Jihlavu, Chrudim se tentýž den představí ve Vlašimi.

Vyškov - Příbram 2:1 (1:0)

Branky: 27. Souaré, 90.+2 Touré - 52. Wágner. Rozhodčí: Krejsa - Hádek, Šafránková. ŽK: Lahodný, Mafwenta, Ilko - Fišl, Dudl, Matoušek. Diváci: 860.

Los druhé nejvyšší české soutěže přichystal hned v úvodu pikantní duel neúspěšných celků z baráže. Tahounem Příbrami měl být znovu Wágner, ten ovšem dostal navzdory mizerné finanční situaci klubu zdatného parťáka, když se do týmu po 13 letech vrátil Josef Hušbauer. To Vyškov opět vsadil na příchody několika Afričanů, s některými se ale musel také rozloučit. Do nejvyšší soutěže totiž zamířili ofenzivní šikula Alexis Alégué či liberijský stoper Sampson Dweh.

Shledání aspirantů na postup zastihlo v lepším rozpoložení domácí, jejichž ofenzivní výpady se nesly v barvách francouzské trikolóry. V 17. minutě zakončil souhru Vyškovanů pokusem z voleje Souaré, mířil ale těsně vedle. Nepřesně vystřelil o chvíli později i jeho krajan Amidou Diallo, jemuž do střelecké pozice pomohla houževnatost v souboji. Když už se začínali hosté dostávat do hry, otevřel ve 26. minutě skóre Souaré, jehož střílený centr se nakonec ukázal být gólovým zakončením. Dominanci moravského klubu mohl pomoci podtrhnout mladík z Marseille ve 40. minutě, po jeho centru ale pálil Pavol Ilko pouze do tyče.

Zasloužené vedení hráčů Vyškova anuloval hned v 52. minutě Wágner, jenž přesnou hlavičkou dokázal, že nechávat urostlé útočníky neobsazené ve vápně se nevyplácí. Africká stopa v sestavě moravského klubu mohla přinést ovoce v 69. minutě, Idjessi Metsoko ale po pohledné narážečce s Bienvenuem Kanakimanou rozvlnil pouze boční síť. Hráčům Příbrami se ve druhé půli podařilo vyrovnat hru, v 80. minutě mohli jít dokonce do vedení. Patičkou ale nebyl Wágner stejně úspěšný jako u vyrovnávací branky a jen těsně minul tyč. To mohlo českého útočníka mrzet o to více v samotném závěru, kdy přinesl rozhodující zásah po sérii centrů žolík Touré.

Obměněný kádr Vyškova tak zvládl vstup do nového ročníku a zvítězil. V příštím kole se 28. července představí na půdě Dukly Praha, Příbram zavítá o dva dny později na stadion Žižkova.

Prostějov - Žižkov 2:1 (1:1)

Branky: 37. Bartolomeu, 87. Elbel – 13. Jirásek. Rozhodčí: Ulrich – Vodrážka, Arnošt. Karty:   52. K. Spáčil (PRO), 71. Elbel (PRO), 81. Koudelka (PRO), 85. Bolf (PRO) – 46. Petrák (ZIZ), 48. Muleme (ZIZ).

Hanáckému celku se podařilo definitivně potvrdit druholigovou příslušnost až v posledním kole uplynulého ročníku, když zvítězil nad posílenou rezervou Slavie. Ten nový chtěl Prostějov načít stejně, odstartoval ho ale v olomouckém azylu, kde kvůli rekonstrukci vlastního stadionu sehraje minimálně první polovinu sezony. Žižkov byl sice v soutěži nováčkem, navzdory povedené přípravě domácích však z pohledu sázkových kanceláří vstupoval do zápasu z pozice favorita.

Viktoriáni načali první půli nebojácně a jednoduchou kombinací se často dostávali až před branku soupeře. Úvodní aktivitu Žižkovanů zužitkoval ve 13. minutě Jirásek, který po rohovém kopu spíše silou než fotbalově dotlačil míč za brankovou čáru. Prostějov se do výrazné šance dostal až ve 26. minutě, kdy se střelou uvnitř pokutového území prezentoval Jakub Habusta, radost mu však výtečným zákrokem zmařil František Kotek. Po chybě hostující obrany se ale Hanáci už vyrovnání dočkali. Dobře vyřešený protiútok zakončil ve 37. minutě Bartolomeu a stanovil výsledek první půle na 1:1.

Úvod druhé půle se nesl ve žlutém duchu a dominanci Prostějova. Zatímco domácí ostřelovali branku soupeře, nováčci ze Žižkova sbírali žluté karty. Pět minut po odehrané hodině hry měli viktoriáni k dispozici nebezpečný přímý kop, který rozehráli střelou přímo na branku a gólman Luděk Vejmola měl co dělat, aby míč vyrazil na roh. Fotbalisté Prostějova se snažili zlomit zápas na svou stranu, a to se povedlo v samotném závěru utkání, kdy se stal po standardní situaci hrdinou Elbel.

Hanáci tedy vstup do nové sezony zvládli a připsali si tři body. Ve druhém kole 29. července je čeká výlet na hřiště dalšího nováčka, Kroměříže. Žižkov se o den později střetne na svém hřišti s ambiciózní Příbramí.

Táborsko –  Kroměříž 1:0 (1:0)

Branky: 9. Dordić. Rozhodčí: Pechanec – Kříž, Novák. Karty:   33. Bláha (TAB), 88. Pastornický (TAB) – 66. Jeleček (KRO)   61. Vyhlíd (KRO).

Vysněný postup do druhé nejvyšší soutěže v podání Kroměříže měl přesah i mezi českou elitu. Jen kilometr od tamního stadionu totiž v secesní vile bydlí majitel ostravského Baníku Václav Brabec, a Hanácká Slavia se tak logicky stala farmou Slezanů. V základní sestavě hostů se v úvodním utkání představil například mladík Marek Jaroň. Kouč Táborska Roman Nádvorník si na předzápasové tiskové konferenci pochvaloval dokonanou přestavbu kádru a kapitánskou pásku nově svěřil zkušenému Pavlu Novákovi.

Modrobílí využili plachého vstupu do nové soutěže v podání Hanáků. Soupeře uzamkli u pokutového území a v deváté minutě tlak zužitkovali, když se po centru z levé strany hlavou prosadil Djordjič. S další pěknou akcí přišli Jihočeši v polovině prvního dějství. Pohlednou kombinací se dostali k centru tentokrát z pravé strany, míč však proletěl vápnem bez možnosti zakončení. Hanáci se prakticky z ničeho dostali do první obrovské příležitosti až ve 30. minutě, radost z vyrovnání jim ale nadvakrát zkazil skvělým zákrokem brankář Martin Pastornický. Pět minut před koncem poločasu měl k vyrovnání velmi blízko Houser, jenže jeho střela pouze orazítkovala tyč.

V úvodu druhé půle Hanácká Slavia pokračovala v osměleném výkonu. Hned z první akce přišel nebezpečný centr, který obrana svěřenců trenéra Nádvorníka odvrátila alespoň na roh. Po hodině hry se fanoušci Táborska dočkali zajímávé šance i na straně domácích. Přímý kop z hranice vápna zahrál Djordjič ranou na zadní tyč, tu však skvěle zneškodnil brankář Jakub Dostál. Jen o chvíli později oslabil své spoluhráče červenou kartou Vyhlíd a Jihočeši díky tomu dostali šanci na reparát z obdobné pozice. Tentokrát rozehrával Jiří Kateřiňák, jenž ale svou střelou trefil pouze zeď.

První zápas Kroměříže po postupu do druhé ligy tak i kvůli vyloučení skončil neúspěchem. V příštím kole 29. července přivítá Prostějov, do Tábora o den dříve zavítá rezerva Sparty.

Sparta Praha B - Dukla Praha 1:4 (0:2)
Branky: 70. Schánělec - 32. a 60. Zeronik, 4. vlastní Kukučka, 85. Červenka
Rozhodčí: Rouček - Kotalík, Pfeifer
ŽK: Vydra, Večerka (oba Sparta B)
Diváci: 1061

Fotbalisté Dukly v úvodním kole Fortuna národní ligy porazili na Žižkově rezervu Sparty 4:1. K výhře nakročili již ve čtvrté minutě po trefě Pavla Moulise, který se prosadil i v minulém vzájemném měření sil. Hladký tříbodový zisk pečetil dvěma trefami napříč poločasy debutant Jakub Zeronik, jenž prošel slávistickou akademií. Dukla tak na Rudé vyzrála vůbec poprvé od jejich posledního postupu do druhé nejvyšší soutěže.

Dukla se opět netajila postupovými plány, tentokrát však doufala v mnohem povedenější začátek sezony než před rokem. Tehdy totiž do ročníku vstoupila třemi porážkami bez jediného vstřeleného gólu. Něco podobného by se opakovat nemělo, ofenzivu s osvědčeným kanonýrem Lukášem Matějkou totiž ještě posílil zkušený Michal Škoda. Sílu útoku hostů měla poprvé pocítit rezerva Sparty, v jejíž sestavě se po sérii posunů do A-týmu a odchodů na hostování objevilo několik neokoukaných jmen.

Sparťanská rezerva inkasovala již po čtyřech minutách hry, kdy se po rychlém protiútoku prosadil obstřelem na zadní tyč Moulis. Domácí se do první příležitosti dostali ve 14. minutě, kdy po zmatku ve vápně zakončoval Adam Goljan, který ovšem z dobré pozice zamířil nad horní tyč. Dukla promarněnou šanci soupeře potrestala po půlhodině hry, kdy se po samostatném úniku a následné střele šťastně odrazil míč k osamocenému Zeronikovi, jenž v klidu zakončil mimo dosah gólmana.

Krátce po návratu z kabin mohl navýšit náskok Dukly Matějka, propadnutí obránce však nevyužil a ze zajímavé pozice ani nezamířil mezi tři tyče. Hosté si tak třígólový náskok vypracovali až po hodině hry, kdy se z úctyhodné vzdálenosti prosadil přesnou střelou do levého dolního rohu Zeronik. Sparťanský kádr se snažil povzbudit kapitán Daniel Kaštánek, jenž předvedl efektní sólo přes půli hřiště a poté naservíroval míč Tomáši Schánělcovi, který korigoval skóre zakončením do odkryté branky. O klidný závěr utkání pro hosty se postaral střídající Marek Červenka, jenž se prosadil přesnou přízemní střelou.

Žižkovský stadion tak nabídl v souboji dvou pražských celků výhru Dukly. Ta v příštím kole přivítá 28. července Vyškov, rezerva Sparty se tentýž den představí v Táboře.

Varnsdorf - Sigma Olomouc B 1:1 (1:1)
Branky:
40. Stránský - 20. Galus
Rozhodčí: Kotala - Kotík, Dresler
ŽK: Samko, Kříž, Osaghae - Jaja, Moses, Spáčil
Diváci: 755

Varnsdorf zahájil další ročník Fortuna národní ligy domácí remízou 1:1 s rezervou Sigmy Olomouc. Do utkání vstoupili lépe Hanáci, když už ve 20. minutě vedli zásluhou Michala Galuse. Severočeši stihli vyrovnat ještě do poločasové pauzy, poprvé ve druhé nejvyšší české soutěži se totiž prosadil 20letý host z Mladé Boleslavi Vojtěch Stránský. Šanci na výhru zahodili Olomoučtí zkraje druhé půle, když autor první trefy Galus neproměnil nabídnutou penaltu.

Kádr Hanáků sice opustil Tomáš Zlatohlávek, střelecký prach tím však z jejich tábora nezmizel. Důkazem byla letní příprava, v níž během šesti zápasů nastříleli 19 branek. O nejvíce z nich se postaral 22letý Jan Fiala, který síť soupeře rozvlnil čtyřikrát. Tahounem Varnsdorfu měl být Pavlo Rudnyckyj, jehož si kabina před sezonou zvolila za nového kapitána. Nebylo se přitom čemu divit, Ukrajinec totiž dres severočeského klubu oblékal již od ročníku 2010/2011.

Do první gólové příležitosti se dostali hráči Varnsdorfu. Po centru z levé strany se ve 12. minutě propracoval k zakončení Stránský, avšak konstrukci minul. Tentýž fotbalista se v podobné situaci objevil i o chvíli později, tentokrát ale míč z brankové čáry vykopával Galus. Ten se pak blýskl i na druhé straně, když se k němu ve 20. minutě odrazil balon a z malého vápna otevřel skóre. Severočeši se do šance dostali znovu po půlhodině hry, kdy se po rohovém kopu dostal míč na zadní tyč. Tam úplně sám zakončoval Denny Samko, bylo to ale pouze do boční sítě. Gólu se domácí dočkali pět minut před poločasem, když se po standardní situaci prosadil hlavou Stránský.

Hanáci měli v úvodu druhého dějství možnost dostat se zpět do vedení, pokutový kop Galuse ale zlikvidoval Martin Vaňák, a udržel tak remízový stav. V 59. minutě se mohla Sigma prosadit ze hry. Moses Emmanuel po krásné individuální akci na levé straně hřiště předložil balon do pokutového území Matěji Mikulenkovi, ten ale míč mezi tři tyče nedostal. Za vítězstvím šli po změně stran spíše olomoučtí fotbalisté, ti domácí se totiž zmohli pouze na jeden dalekonosný pokus a šanci z dorážky.

Mladíci Sigmy si tak z dalekého výletu napříč republikou odvezli bod. V příštím kole přivítají 30. července Zbrojovku Brno, Varnsdorf se už o dva dny dříve představí v Opavě.

Brno - Vlašim 1:1 (0:0)
Branky: 79. Jak. Řezníček – 60. Singhateh
Rozhodčí: Křepský – Žurovec, Lakomý – Jelínek.
Karty:  45+1. Toml (BNO), 90+2. Potočný (BNO) – 28. Kulhánek (VLA)
FC Zbrojovka Brno: Berkovec – Nový, Endl, Toml, Divíšek (72. Hladík) – Kronus (58. Granečný), Texl, Dav. Jambor, Fousek (46. Potočný) – Jak. Řezníček (C), Smejkal (72. Gaszczyk).
Náhradníci: Šiman – Koželuh, Hamza.
Trenér: Luděk Klusáček
FC Sellier & Bellot Vlašim: Vágner – Labík, Kričfaluši (83. Dostál), Kulhánek (C), Heppner (75. Breda) – Onije, Musil – Šubert (83. Šmiga), Beran (61. Šimeček), Solomon (83. Biegon) – Singhateh.
Náhradníci: M. Kolář – Nogha.
Trenér: Martin Hyský

Fotbalisté Zbrojovky po návratu do druhé nejvyšší soutěže nevstoupili do Fortuna národní ligy ideálně, když v jejím prvním kole remizovali doma s Vlašimí 1:1. Hosté, v jejichž základní sestavě nastoupilo šest kmenových hráčů pražské Slavie, byli favorizovanému sokovi vyrovnaným soupeřem. Po změně stran dokonce sami udeřili, když po hodině hry přeloboval vyběhnutého gólmana Ebrima Singhateh. Středočeši však nakonec jednobrankové vedení neuhájili, jelikož v 79. minutě vyrovnala brněnská opora Jakub Řezníček.

Jihomoravané s novými investory v zádech zahajovali pokus o návrat mezi elitu proti Vlašimi, která profitovala z toho, že sestoupila rezerva Slavie. Několik výrazných talentů sešívaných, mezi nimiž byl například produktivní záložník Štěpán Beran, tak zamířili do zpřízněného týmu Rytířů. Průvan v kabině se potom kvůli sestupu nevyhnul ani Zbrojovce, nejdůležitější zprávou ovšem bylo setrvání Řezníčka.

A byl to právě druhý nejlepší kanonýr loňského ročníku Fortuna ligy, který jako první ve 14. minutě zahrozil poté, co Adam Kronus poslal prudký přízemní pas na zadní tyč. Zkušený útočník však z dobré pozice odkrytou bránu minul, neboť mu zakončení značně znepříjemnil dostupující Albert Labík. Krátce před pauzou mohl na druhé straně udeřit Martin Šubert, jeho tvrdý pokus z hranice vápna ale zlikvidoval povedeným zákrokem Martin Berkovec. Opora Zbrojovky se musela vytáhnout i v nastavení první půle, když reflexivně vyrazila nebezpečnou hlavičku Ondřeje Kričfalušiho.

Po hodině hry už však musel Berkovec lovit míč ze sítě. V minulé sezoně často opěvovaný stoper Lukáš Endl nezvládl souboj s o hlavu menším Singhatehem, který v následném duelu tváří v tvář proti brankáři vytasil elegantní zakončení lobem a poslal Rytíře do vedení. Hbitý forvard ze západoafrické Gambie dělal Zbrojovce problémy i nadále, další branku však již nepřidal. V 79. minutě se naopak se štěstím odrazil míč od pronikajícího Romana Potočného k Řežníčkovi, jenž se dlouho nerozpakoval a umístěnou střelou k tyči srovnal stav utkání. Pět minut před koncem mohli brněnští fotbalisté dokonce překlopit misky vah na svou stranu, nicméně střelu Řezníčka na zadní tyč vyrazil Matyáš Vágner a následná dorážka Jana Hladíka do poloprázdné brány skončila trestuhodně mimo bránu. V nastaveném čase ještě mohl Lukáš Musil zmrazit tribuny tvrdým pokusem z přímého kopu, ten ale zlikvidoval Berkovec.

Zbrojovka tak v prvním zápase po pádu z ligy brala pouze bod za remízu. Ve druhém kole nastoupí 30. července od 17 hodin na hřišti olomoucké rezervy. Vlašim vyzve o den dříve doma Chrudim.