Třiadvacítkáři ovládli český šampionát v Bedřichově

Mistrovství ČR XCO hostil Bedřichov, elitními šampiony jsou Rauchfuss a Čábelická, závod ale vyhráli zástupci U23 Holubová a Zatloukal...

Autor: Tomáš Ježek

Mistrovství České republiky v cross - country hostil Bedřichov. Největší favorit závodu elitních mužů - Ondřej Cink (Primaflor Mondraker Genuins) na startu chyběl, a tak byl souboj o zlato otevřený. V elitní kategorii mužů vyhrál Marek Rauchfuss (Česká spořitelna Accolade), kterého v závodě předčil Jan Zatloukal (Nutrend Specialized Racing), jenž vybojoval titul mezi muži u23. V závodě elitních žen vyhrála Jitka Čábelická (GAPP System Kolofix), absolutní vítězství rovněž patřilo jezdkyni kategorie u23. Skvělý výkon předvedla Adéla Holubová (Rouvy Specialized), jež se po zranění dostala do formy a vybojovala titul v kategorii u23.

Hlavní program započal v 11:00 závodem kategorie juniorů. Výborný start měl Václav Ježek (Brilon Racing Team), který se ze zadních řad probojoval na vedoucí pozici a závod pro něho vypadal nadějně, na čele se pohyboval osamoceně s obhájcem titulu Ondřejem Novotným (Dukla Praha). Po prvním okruhu ovšem přišel defekt Václava a obhájce titulu Ondřej Novotný se na čele ocitl sám. Defekt potkal i vítěze zadovského dílu Českého poháru Davida Friedela (DK Bikeshop Racing Team).

Ondřej Novotný si jel svůj závod...

Ondřej Novotný téměř celý závod absolvoval neohroženě na čele a do cíle dorazil s náskokem téměř minuty na druhého Davida Vašuta (Bike Pro Racing), třetí byl Václav Naxera (Express CZ Tufo Team Kolín).

Trojice nejlepších juniorů, zleva David Vašut, Ondřej Novotný a Václav Naxera...

"Hned od startu se mi jelo dobře a držel jsem si náskok, ale nebylo to vůbec zadarmo, mezera za mnou nebyla velká. Cítil jsem se dnes ale dobře, měl jsem najetou trať a cítím formu," uvedl stručně v cíli Ondřej, který se o nadcházejícím víkendu zúčastní historicky druhého českého šampionátu na gravelu a pak už ho čeká vrchol sezony - světový šampionát ve skotském Glasgow.

Ženy

Ženy Elite se na start postavily ve 13:00 společně s ženami u23. Po prvním kole přijela na čele skupina v čele s Jitkou Čábelickou a Adélou Holubovou, které si za zády vezly Patricii Srnskou. Brzy se ovšem první dvě jmenované odpoutaly a za nimi se strhl boj o zbylé čtyři medaile. Čtyři proto, neboť Adéla Holubová je stále jezdkyní kategorie u23. V první třetině závodu se dokonce Jitce Čábelické podařilo od Adély odpoutat, brzy ji ovšem Adéla docvakla a na čele závodu se pohybovaly společně.

Adéla se ale po polovině osmikolového závodu rozhodla, že pouze titul v kategorii u23 jí nestačí a že by chtěla zvítězit i absolutně v závodě. Od Jitky se jí podařilo odpoutat a do cíle dorazila s náskokem téměř dvou minut na elitní šampionku.

"Je to super. Nevěděla jsem, co mám od sebe čekat. Cítila jsem se ale skvěle a jsem šťastná, že to tak dopadlo. Jelo se mi parádně, ze začátku jsem si holky oťukávala, pak mi ale trošku došlo, Jitka mi ujela, ale nakonec jsem ji docvakla a dokonce jí i ujela," řekla k závodu Adéla, která se na start závodu postavila po neuvěřitelné pauze dvou a půl měsíce, protože před závodem Světového poháru v Novém Městě na Moravě si zlomila ruku a nenastoupila ani do cross - country. Přesto dnes pro svůj tým Rouvy Specialized vybojovala titul v kategorii žen u23, a to po dlouhých 15 letech čekání, čímž navázala na Terezu Huříkovou.

Adéla s Jitkou...

Na druhém místě byla v kategorii u23 Simona Spěšná (jb Brunex Superior), třetí dojela Aneta Novotná (Aspire Opportunity Brno).

Mezi elitními ženami suverénně zvítězila Jitka Čábelická a po roční pauze bere pátý titul: "Ze začátku jsme jely spolu, Adéla ale jela neskutečně. Chvíli jsem jí sice ujela, pak mě ale dojela a já už na to neměla. Dělala jsem dnes strašně moc chyb, nedařilo se mi v technice. Ani výkonnostně to nebylo to, co bych chtěla. Zaměřili jsme se ale teď spíš na trénink, i tak je to ale dnes hořkosladkej titul," uvedla k závodu Jitka.

Simona Spěšná, Adéla Holubová a Aneta Novotná - nejlepší trojka žen U23...

Na druhém místě byla mezi elitními ženami šampionka z let 2015 a 2016 Karla Löffelmann (Česká spořitelna Accolade), jež se od letošního roku zaměřuje především na maratonské závody. Třetí byla obhájkyně titulu Jana Czeczinkarová (Berria Vittoria).

Tři minuty po elitních ženách se na start vydaly juniorky. Suverénní výkon předvedla Eliška Hanáková (Hanák Sisters), která zvítězila s náskokem přes minutu na druhou Kateřinu Beyerovou z týmu Rouvy Specialized a třetí Kateřinou Duškovou (Czech Multisport Coaching).

Eliška Hanáková byla dnes mezi juniorkami suverénní...

"Zaváděčka a úvodní kolo nebyly ideální, i když jsem se hned od začátku pohybovala na čele, ale nejelo se mi dobře. Na konci druhého kola jsem se už ale dostala do tempa, rozjely si mi nohy a náskok jsem kontrolovala. Hlídala jsem si, abych nedělala chyby a neměla technický problém, což se mi povedlo a jsem moc ráda, že jsem vyhrála a všem bych chtěla poděkovat za podporu," sdělila nám Eliška.

Muži

Vrchol sobotního programu - závod elitních mužů a mužů kategorie u23 přišel na řadu v 15:30. Na startu chyběl kvůli nemoci obhájce titulu Ondřej Cink. Na start se naopak postavil sedminásobný mistr ČR Jaroslav Kulhavý (Ostra Multicraft Čeladná) či nebezpeční maratonci Lubomír Petruš (D2Mont Merida) a především Marek Rauchfuss.

Po prvním okruhu se na čele ocitla skupina v čele s Janem Zatloukalem (Nutrend Specialized Racing), Lukášem Kobesem (GAPP System Kolofix) a Janem Vastlem (Rouvy Specialzed). Skvělý start měl i Matěj Průdek (Cyklostar Pirelli) a daleko od čela nebyl ani Jaroslav Kulhavý. Tomu se ale nepodařilo zachytit vedoucí skupinu a v polovině závodu ho navíc potkal defekt. Závod poté dokončil na osmém místě.

Lukáš Kobes se bohužel musel z absolutního čela závodu odporoučet...

Na čelo se mezitím podařilo dotáhnout Marku Rauchfussovi, kterému bedřichovská trať sedí - v loňském roce zde vyhrál závod Českého poháru. Ve vedoucí skupině tak byli čtyři jezdci a nedaleko za nimi se pohyboval Jan Škarnitzl (GAPP System Kolofix). Ve čtvrtém okruhu začal ze skupiny odpadat Jan Vastl, smůlu měl ovšem Lukáš Kobes, kterého potkal defekt předního kola, a to před nejtěžším výjezdem. Na čele se tak ocitla osamoceně dvojice Jan Zatloukal / Marek Rauchfuss a postupně bylo jasné, že tito dva jezdci získají zlato ve svých kategoriích.

Marek Rauchfuss a Jan Zatloukal...

Do závěrečného devátého okruhu najížděla dvojice pohromadě, Marek předvěděl skvělý technický výkon a několikrát se mu podařilo Honzovi ujet. Ten si ho ale vždy brzy docvakl a stejně tomu bylo i v posledním kole. Ještě v půlce okruhu to vypadalo na závěrečný spurt, pak ale Honza zvýšil tempo a Markovi ujel. Jan Zatloukal se tak stal suverénním mistrem ČR v kategorii u23 i absolutním vítězem závodu, pro elitní titul si dojel Marek Rauchfuss.

Jan Zatloukal a jeho vítězství...

"Je to super. Věděl jsem, že patřím mezi favority, ale šlo to až překvapivě hladce. Ujeli jsme s Markem, doslova mě odvezl, ale na konci jsem byl rychlejší. Útok jsem si ani neplánoval, myslel jsem si, že nebudou síly, ale nakonec zůstaly. Na konci, kde to bylo dynamičtější, jsem měl navrch a podařilo se mi vyhrát," řekl k závodu Jan Zatloukal.

Marek Rauchfuss rozhodně nebyl zklamaný z porážky od mladšího jezdce, ba naopak, ocenil jeho schopnosti: "Byl to dobrý závod. S Honzou jsme spolu na tento závod vyladili formu úžasně a jak se říká, mládí vpřed. Mám radost, že i v Čechách je špička. Bylo skvělý, že jsme spolu jeli většinu závodu a pomohli jsme si. Je mladej a má tam to vsazení, což pro mě jako maratonce, je těžší. Výsledek je to pro mě super, nemám slov, jsem spokojený a není co víc dodat," líčil závod Marek.

Jan Škarntizl, Marek Rauchfuss a Jan Vastl - medailisté v kategorii Elite...

Na druhém místě byl mezi elitními muži šampion z roku 2011 Jan Škarnitzl, který ke konci závodu navyšoval tempo a předčil i třetího Jana Vastla. V kategorii u23 bral stříbro Filip Konečný (Nutrend Specialized Racing), který předvedl skvělý výkon. V závodě s elitními muži mu patří skvělá 6. příčka. Na třetím místě byl Jan Sáska (Massi).

Batten dala v Araxá dabl, Andreassen vyhrál po 4 letech
  3. Světový pohárSpecialized dál pokračuje v medailových žních, XCC v Araxá vyhráli Batten a Koretzky
  4. Ostatní závodyPrima Cup 2024 se rozjel v Hradci, na start se postavilo téměř 1000 bikerů
    Prima Cup 2024 se rozjel v Hradci, na start se postavilo téměř 1000 bikerů
  5. Světový pohárÚvodní díl SP v Brazílii vyšel Američanům, Cink 17.
    Úvodní díl SP v Brazílii vyšel Američanům, Cink 17.
  6. Světový pohárGaze a Richards vítězí v úvodním short tracku SP, Cink 23., Čábelická 28.
    Gaze a Richards vítězí v úvodním short tracku SP, Cink 23., Čábelická 28.