Z boje o žlutý dres se stal boj přežití. Pogačarovi dnes stálo v cestě snad vše. Přál si déšť a ochlazení, ale po ranní bouřce se nebe vyjasnilo a opět nastalo vedro. Navíc hned na začátku etapy spadl, z kolena mu tekla krev, ale to ještě tvrdil, že se cítí dobře, pád nebyl nijak tvrdý. Jenže později při pohledu do jeho zcela bílé tváře bylo znát, že dnes nebude v nejlepší formě.

A pak to přišlo. Pogačar se celý den držel za Vingegaardem a závodníky týmu Jumbo-Visma, kteří udávali stabilní a rychlé tempo ve všech stoupáních a udrželi silný únik nedaleko. Slovinský mistr vydržel za Vingegaardem až do 28 kilometrů dlouhého stoupání Col de la Loze. Ještě daleko před vrcholem najednou ze závětří vypadl a do vysílačky pronesl: „Jsem mrtvý, jsem hotový.“

Vingegaard tomu chvíli nechtěl uvěřit, několikrát se otočil a vyslal Seppa Kusse na čelo skupiny. Američan roztrhal skupinu, kromě Vingegaarda se za ním drželi také Adam Yates a jezdci Ineos Grenadiers s Carlosem Rodriguezem v čele. Z úniku byli k Vingegaardovi odvoláni Tiesj Benoot a Wilco Kelderman. Benoot skupinu ještě více rozhýbal, utrhl Rodrigueze, ale také Kusse. Za Vingegaardem se držel jen Adam Yates.

Ale i toho se dvojice týmu Jumbo-Visma brzo zbavila. Benoot si vystoupil a v prudké části strašlivého stoupání na Vingegaarda počkal Kelderman. Na pár sekund je zdrželo auto pořadatelů, které muselo ve stoupání nacpaném fanoušky zastavit. Mezitím Pogačarovi pomáhal Marc Soler, ale Slovinec rychle ztrácel minutu za minutou. A ujížděli mu také další soupeři o pařížské pódium. Vingegaard cestou k vrcholu předjížděl uprchlíky a nahoře byl o 5 minut dřív než Pogačar. Do cíle dorazil s náskokem 5:45 před svým velkým rivalem.

Pogačar byl v cíli zlomený, ale také vděčný svým týmovým kolegům, zejména Solerovi, který ho provedl posledními kilometry etapy. V celkovém pořadí už ztrácí 7:35 a před průběžně třetím Adamem Yatesem má náskok 3:10 a před Rodriguezem 4:26.

„Nevím, co se dnes stalo, ale na úpatí posledního stoupání jsem přijel prázdný. Pokud zregeneruji, pokusím se v sobotu vyhrát etapu,“ řekl lídr světového žebříčku v cílovém Courchevelu. Pro Pogačara je to druhá velká porážka během dvou etap a o žlutém dresu už uvažovat nemůže.

"Samozřejmě se mi ulevilo," přiznal Vingegaard. "Náskok více než sedmi minut je hrozivý. Ale jak už jsem mnohokrát řekl, ještě nejsme v Paříži. Ještě nás čekají záludné etapy. Myslím, že Tadej Pogačar se nikdy nevzdává. Určitě se ještě o něco pokusí. Musím být připravený. Tahle Tour bude ještě napínavá. Zvláště v sobotu nás čeká náročný den."

"Bude bojovat dál. I když tohle jsem nečekal, to ne. Chtěli jsme Tadeje oslabit, ale nemyslel jsem si, že se takhle zlomí. Jestli už to budeme slavit? Ne, ještě ne. To až přijedeme do Paříže," dodal.

Ciccone ubránil puntíkatý dres

Královská etapa byla důležitá nejen pro celkové pořadí, k dispozici byla i spousta bodů do vrchařské soutěže. V prvním výjezdu na Col de Saisies se utrhla početná a silná skupina se spoustou nebezpečných vrchařů. Nakonec se podařilo uniknout i jezdcům z první desítky celkového pořadí, odjeli Pello Bilbao, David Gaudu, Simon Yates a Felix Gall. Tým Jumbo-Visma držel vysoké tempo v hlavní skupině, aby neodjel někdo nebezpečný i pro Vingegaarda. Vpředu nechyběl ani Giulio Ciccone, lídr vrchařské soutěže. Dojel si pro 10 bodů na první prémii. pro dalších 10 bodů na druhé prémii Cormet de Roselend a pro 5 bodů na prémii 2. kategorie Longefoy.

Jenže hned na začátku posledního stoupání Col de la Loze ze skupiny odpadl a bylo jasné, že na mimořádné prémii Henriho Desgrange bodovat nebude. A musel doufat, že zde nebude nejdřív žlutý Vingegaard, protože jinak by o trikot přišel. Nakonec mu to těsně vyšlo, ale jistotu celkového vítězství v této soutěži rozhodně nemá.

Gall zazářil na Col de la Loze

Tempo ve vedoucí skupině na začátku Col de la Loze zvýšili jezdci týmu AG2R Citroen pracující pro Felixe Galla. Rakouský vrchař byl jedním z favoritů na etapové vítězství a především Ben O'Connor se pro něj v úvodních 20 km výjezdu obětoval. Australanovi pomáhal Jack Haig z celku Bahrain Victorious, který pracoval pro Bilbaa. A dařilo se jim držet dobrý náskok, peloton 8 km před vrcholem stále ztrácel 2:30. Tempo zde udržovali závodníci Ineosu.

Po Haigovi a O'Connorovi za to vzal Chris Harper, týmový kolega Simona Yatese a čelní skupina se roztrhala. Nebyl to však Yates, kdo jako první zaútočil, ale Rakušan Gall. Vítěz horské etapy na Okolo Švýcarska předvedl, že v současnosti patří k nejlepším ryzím vrchařům světa, 13 km před cílem roztočil nohy do vysokých otáček a okamžitě odjel Yatesovi a ostatním. S Britem se držel Rafal Majka, který byl do úniku vyslán jako satelitní domestik pro Pogačara a Adama Yatese. Simon Yates a Majka ztráceli pouze 20 sekund, o dalších několik sekund dál jeli Gaudu a Bilbao.

V prudkém stoupání s 24% maximem se trápili všichni. Gall se na svém kole kroutil, ale udržel Simona Yatese za sebou. Dojel si pro 40 bodů do vrchařské soutěže, ale to ho vlastně vůbec nezajímalo, důležitější byl náskok na závodníka Jayco AlUla. Odstup byl stále stejný, okolo 20 sekund. Do cíle ovšem chyběl jen sjezd a krátká cílová rampa v Courchevelu, celkem 6,6 km a Gallova šance na vítězství prudce vzrůstala.

Technicky náročný sjezd zvládl a do cíle dorazil jako vítěz s náskokem 34 sekund před Yatesem. Za touto dvojící už řádil Vingegaard, před vrcholem si dojel Bilbaa a Gaudua, získal 24 bodů za třetí místo a do cíle dojel čtvrtý, v posledních stovkách metrů ho Bilbao předjel a porazil.

Vingegaarda nikdo neohrožuje

S obrovským náskokem 7:35 před nejbližším soupeřem může být obhájce celkového vítězství klidný. Vingegaard podruhé za sebou vyhraje Tour de France, pokud ho nepotká nějaká ohromná smůla v podobě pádu, nemoci, nebo zranění. Pogačar drží průběžné druhé místo, 3:10 na něj ztrácí Adam Yates a 4:26 Rodriguez. Není však jasné, co stojí za Pogačarovým kolapsem a zda je zdravý a schopný Tour dokončit.

Rozhodnuto proto není ani o bílém trikotu, kde soupeří Pogačar s Rodriguezem a třetím Gallem (ten však ztrácí už 8:36). K Pogačarovi se přiblížil také Simon Yates, celkově pátý s odstupem 12:19 na Vingegaarda a 4:44 na Slovince. O další dvě příčky se propadl Jai Hindley, za Simona Yatese a Bilbaa. Na osmé místo poskočil Gall, na deváté spadl Kuss a desítku uzavírá Gaudu.

Ve vrchařské soutěži má vedoucí Ciccone celkem 88 bodů, druhý Gall ztrácí jen 6 bodů a třetí Vingegaard 7 bodů. Rozhodne se ve 20. etapě, kde bude k dispozici celkem 37 bodů.