Klatovy 2023

Ve dnech 1.7.-9.7.2023 jsme opět zavítali na tradiční turnaj do Klatov. Drželi jsme se osvědčeného schématu. Byli jsme ubytování v Penzionu Kalista, asi 10 km od Klatov a na jednotlivé zápasy jsme dojížděli na kolech. Novinkou bylo, že pořadatelé vytvořili turnaj C pro věkovou skupinu nad 50 let. Trochu tím utrpěl B-turnaj, který byl slabší, než v minulých letech.

V Klatovech nás v B-turnaji reprezentovali:

Jan Paldus, Jakub Beran, Petr Švejdar, Petr Kolman, Matěj Šťastný, Marta Beranová a Tomáš Martínek

V C-turnaji startoval Martin Richter a Jaroslav Nový.

V A-turnaji jsme měli jen nepřímé zastoupení v Mihailu Jordanovi, který sice necestoval s námi a hrál pod svojí mateřskou zemí – Makedonií, ale k našemu oddílu se hrdě hlásil.

Výpravu doplňoval klan Švejdarů (Pavel, Zuzka a zatím ještě skrytý talent Adam) a Zdeněk Šťastný, který se ujal role kuchaře. Díky němu jsme měli perfektní servis, teplé obědy i večeře za skvělou cenu a výborné kvality.

Zdeňku, ještě jednou moc děkujeme!

Československý šach

Cestou do Klatov jsme museli překonat technické problémy s vypadlým tažným zařízením a při zpáteční cestě jsme řešili spadlé kolo ze střechy auta, ale vše nakonec dobře dopadlo.

Nyní již k výsledkům.

Turnaj B: Chess-Results Server Chess-results.com – O pohár města Klatov B – Rodenstock Open

Jan Paldus byl z našich nejvýše nasazený (11.). Vyhrál první tři partie, poté vzdal (možná remizovou pozici) pozdějšímu vítězi turnaje a když v následujícím kole prohrál s hráčem 1475 rozhodl se z turnaje odstoupit. Jeho rozhodnutí bylo vyšší mocí po zásluze potrestáno, takže následující den píchnul kolo. Celkově tak 3 body, 74.místo a -15 elo bodů.

Jakub Beran byl nasazen jako č.16. Skončil na 17.místě (6 bodů, a minus 7 elo bodů). Kuba zde odehrál svůj standard, bylo vidět, že šachy hrát umí a když se hodně snaží je nepříjemným soupeřem. Měl by být více nekompromisní v partiích s elově slabšími hráči. Ještě v posledním kole bojoval o finanční ceny, ale remíza mu nestačila.

Petr Švejdar, nasazený jako 37 se umístil na 45 místě. (5 bodů).Jako jeden z mála připisoval elo body +11,6. Trochu nešťastně prohrál s oddílovým kolegou Matějem Šťastným.

Petr Kolman, nasazený jako 76 se umístil na 56.místě (4 body). Hrál pěkné šachy, potřebuje se vyhrát. Určitě mu vyjde zajímavé FIDE elo.

Matěj Šťastný, nasazený jako 77 a 51.místo (4 body), pro mě největší překvapení z našeho týmu. I on potřebuje více hrát, už to ale nebyly „dětské“ šachy. Stavěl partie podobně jako Petr Kolman, měl i trochu štěstí, ale to k úspěšnému turnaji patří. Měl 4 body ze 6 partií, ale závěrečné 3 nuly ho odsunuly dozadu. I on se může těšit na zajímavé FIDE elo.

Marta Beranová byla nasazená jako číslo 64. Marta hraje dobře v kratším tempu, umí využít přehlédnutí soupeře, ale na přehrání soupeře se musí ještě zlepšit. Snad si zde ověřila, že dobrá příprava jí může v těžkých partiích pomoci. Marta získala 3,5 bodu, obsadila 71.místo, připsala si 11 elo bodů a navíc se stala vicemistryní České obce sokolské mezi ženami. Upřímně blahopřeji.

Tomáš Martínek, byl sice opět nejmladší člen výpravy, ale byl to již jeho třetí velký turnaj. I u něj byl vidět hráčský progres. Podobně jako u Marty i on se musí ještě naučit, jak soupeře přehrát, ale to určitě s časem přijde. Tomáš byl 73. nasazený, získal 3 body, 83.místo, ale odepsal 31 elo bodů.

Turnaj C: Chess-Results Server Chess-results.com – O pohár města Klatov C – Memoriál Jaromíra Nováka

Martin Richter, byl 7.nasazený, získal 6 bodů a skončil na 9.místě, když 4.-9.místo mělo shodně 6 bodů. Ke slušnému výsledku mu pomohly 2 body z posledních 2 kol, i tak 11 elo bodů odepisuje. V seniorském turnaji sice nenajdete nové naděje, ale zato hráče, kteří ještě před nedávnem měli i o 200 elo bodů více.

Jaroslav Nový to může jen potvrdit. Tradičně hodně partií remizoval a musel bojovat s těžkými (i když elově ne zrovna silnými) soupeři. Byl 35.nasazený, získal 3 body a skončil na 41.místě. Nic ze svých elo bodů neodepsal a navíc byl ještě na závěr turnaje vylosován jako šťastný výherce slunečních brýlí.

Turnaj A: Chess-Results Server Chess-results.com – O pohár města Klatov A – Allianz Open

Vítězem se stal výhrou v posledním kole FM Tomáš Hurdzan (7 bodů) před GM Petrem Neumanem a FM Kilianem Slovákem. Mihail Jordanov doplatil na prohru v posledním kole. Byl 17.nasazený, skončil s 5 body na 24.místě a 18 elo bodů odepsal.

Celkově panovala s turnajem velká spokojenost a těšíme se již na příští 30.ročník tohoto turnaje v roce 2024