• Vernisáž výstavy kuriozit k 120. výročí založení muzea

středa 1.5 16:00 - Muzeum, Vodňany

• Výstava historických hraček

středa 1.5 9:00 - Muzeum – Stará radnice, Volyně

PÍSEK/HRADIŠTĚ - V sobotu 8. července se na hradišťském motodromu jel čtvrtý závod sedmidílného seriálu mezinárodního mistrovství České republiky miniracing 2023. Závodilo se v osmi třídách: Minimoto Junior A, Minimoto Junior B, Senior Open 50, Ohvale 110, Ohvale 160, GP12 Junior, GP12 Senior, Pitbike 160 Stock. Na startovní rošt se postupně postavilo 66 jezdců včetně několika dívek, které však tentokrát na předních místech výsledkové listiny nefigurovaly. Dvě želízka, a ne ledajaká, má v ohni v letošní sezoně i Písek. Martin Kozák i Adam Vyskočil bojují o příčky nejvyšší a zatím úspěšně.

Ve třídě Minimoto Junior B startoval úřadující mistr republiky kategorie Junior A Martin Kozák. V obou bodovaných jízdách si s přehledem dojel pro prvenství, získal 50 bodů a v průběžném hodnocení republikového šampionátu je po čtyřech závodech na čele se 173 body s náskokem 19 bodů na druhého Filipa Hromadu ze Smrž Academy.
Ve třídě Ohvale 160 aspiruje na celkové prvenství a mistrovský titul Adam Vyskočil, ale má těžkého soupeře ve Viktoru Čechovi. V úvodní bodované jízdě Vyskočil odstartoval z prvního místa, ale hned se propadl na třetí. Po několika kolech se však probojoval na druhou příčku. Přitom mu však jeho největší rival Čech odskočil a Vyskočil zahájil stíhací jízdu. V posledním dramatickém kole Čecha předjel, jenže ten mu to hned riskantním manévrem vrátil a dojel si pro těsné vítězství.
Po startu druhé jízdy Vyskočil potvrdil první pozici z kvalifikace a hned po startu se ujal vedení. Jenže po chybě přenechal první místo Šimonu Kučeříkovi a jezdil druhý. Po dvou kolech si ale vedení vzal zpět a po dalším kole si zase místa vyměnili. Po dalších dvou kolech předjel Vyskočila i Čech a Písečák jezdil na třetím místě, s kterým se však nehodlal spokojit. Dramatický souboj na ostří nože pokračoval. Vyskočil na druhém místě atakoval první pozici, kterou také v předposledním kole urval a vedení udržel až do konce. Do konečného účtování si Adam Vyskočil připsal 45 bodů a o deset bodů vede šampionát před Viktorem Čechem. Navíc se stal v Písku na domácí trati celkovým vítězem, protože podle pravidla o shodnosti bodů, když jich Čech nasbíral také 45, rozhoduje o vítězi lepší pořadí ve druhé jízdě, a tu Vyskočil vyhrál.
Tak trochu za Písečáky lze brát i stáj Motoriders Patrika Homoly, který považuje píseckou trať za domovskou. Týmovou jedničkou je prachatický Jindřich Škopek, který startuje v nejrychlejší třídě GP 12 Junior. Vyhrál obě bodované jízdy a s náskokem vede hodnocení celého šampionátu. Stejně dobře si vedl i šéf stáje Patrik Homola, který startoval po zranění letos poprvé. Ve třídě GP 12 Senior vyhrál obě bodované jízdy a na hradišťském motodromu se postavil na stupeň nejvyšší.