Volejbalový magazín

Střelci a kajakářky získali na Evropských hrách týmové stříbro

Puškaři Jiří Přívratský, Petr Nymburský, František Smetana na Evropských hrách získali stříbro v soutěži týmů v třípolohové střelbě. Ve finálovém souboji na vratislavské střelnici podlehli maďarské trojici 9:17. Kajakářky Amálie Hilgertová, Antonie Galušková a Tereza Fišerová si vyjely stříbro v závodě hlídek a získaly medaili po roční odmlce. Reprezentačním kolegům se naopak obhajoba kontinentálního titulu nevydařila a skončili na 14. místě.

Jiří Přívratský
zdroj: ČTK autor: Pavel Lebeda

Pro českou i světovou jedničku této disciplíny Přívratského byl duel s Maďary odvetou za finále individuální soutěže, ve kterém jej porazil Zalán Pekler.

Ten díky týmovému triumfu získal na střelnici ve Vratislavi už čtvrté zlato, protože vyhrál i vzduchovkářské soutěže smíšených dvojic a družstev. Také ve vzduchovce s Peklerem stejně jako nyní stříleli István Péni a Soma Hammerl.

Přívratský získal v Polsku třetí medaili, před stříbry z malorážky skončil třetí ve vzduchové pušce. Vloni s Nymburským a Smetanou se v týmové disciplíně stali na stejné střelnici mistry Evropy.

Češi vyhráli první i druhou část kvalifikace. V té základní, z níž postoupilo dál osm družstev z jedenácti, zvítězili suverénně, v té druhé měli s Maďary stejný počet bodů (881), ale trefili větší počet přesných desítek (52:38). Ve finále vyhráli první sérii, ale pak naposledy vedli 7:5, než začal dominovat soupeř.

Ženské družstvo Lucie Brázdová, Aneta Brabcová a Veronika Blažíčková postoupilo do osmičlenného semifinále z páté pozice, v druhé části kvalifikace ale skončilo předposlední.

Kajakáři a kajakářky byli v kvalifikaci stoprocentně úspěšní. V sobotním semifinále bude v Krakově všech šest lodí. Nejlépe si v kvalifikaci vedl obhájce titulu Jiří Prskavec, jenž díky čisté jízdě obsadil třetí místo.

Dalším kajakářům se tolik nevedlo. Úřadující mistr světa Vít Přindiš byl pomalejší a měl dvě trestné sekundy, což ho zařadilo na 21. místo. Do semifinále ale postupovalo z první jízdy třicet lodí, takže nemusel do oprav.

Naopak nováček Jakub Krejčí nasbíral šest trestných sekund a byl v první jízdě šest míst pod čarou. Napodruhé měl jen jeden dotek a s přehledem z páté příčky postoupil.

V závodě hlídek skončili Jiří Prskavec, Jakub Krejčí a Vít Přindiš po penalizaci za neprojetou branku na 14. místě. Vyhráli Španělé před domácím Polskem. Bronz získala Francie.

Kajakáři dlouho útočili na medailové pozice a na kontě měli jen dvě trestné sekundy za dotek na 13. brance. Naděje se ale rozplynuly tři branky před cílem.

Na devatenáctce připsal 50 sekund Přindiš a následoval propad na 14. místo. Hůř Češi v hlídkách dopadli jen na ME 2007, kdy skončili šestnáctí.

Nejrychlejší českou kajakářkou byla Tereza Fišerová, jež se čistou jízdou zařadila na šesté místo. Antonie Galušková měla čtyři trestné sekundy a proklouzla do postupové dvacítky z 19. místa.

Napoprvé neuspěla evropská šampionka z roku 2019 Amálie Hilgertová, která měla šest trestných sekund a obsadila 26. místo. Druhou jízdu pak zvládla čistě a vyhrála ji.

V týmové soutěži kajakářky po dojezdu dlouho figurovaly dokonce na prvním místě. Z nejvyššího stupníku je původně nesesadila ani poslední startující hlídka Francie, která na 19. brance připsala padesátisekundovou penalizaci.

Po protestu a přezkoumání videa ji ale nakonec jury smazala. Češky se tak musely spokojit s druhým místem. Bronz připadl Německu.

Medaile se Češky dočkaly po loňském čtvrtém místě z Liptovského Mikuláše, u něhož byla Fišerová i Galušková. Naposledy braly v roce 2021 bronz na šampionátu v Ivree.

Jan Louda a Tereza Švábíková nenavázali ve vyřazovací fázi na postup ze základní skupiny a badmintonový turnaj pro ně skončil hned v úvodním osmifinále.

V soubojích o účast mezi nejlepší osmičkou měl k případnému postupu blíže čtyřiadvacetiletý Louda, který s Francouzem Christem Popovem prohrál oba sety nejtěsnějším poměrem. Dvojnásobnému vicemistrovi Evropy ve smíšené čtyřhře podlehl 21:23 a 19:21.

Třiadvacetiletá Švábíková nestačila na zkušenou účastnici třech olympijských her Lianne Tanovou z Belgie. Se stříbrnou medailistkou z Evropských her z roku 2015 v Baku prohrála 14:21 a 8:21 a stejně jako Louda obsadila v konečné klasifikaci dělené deváté místo.