DTM v Zandvoortu: Engel a Feller na čele. Těšme se na Norisring!

Engel a Feller na čele dvou procesí DTM v Zandvoortu:

Těšme se již nyní  na  (červencový) Norisring !

V sobotu slavil své druhé vítězství v DTM neohroženě Němec Maro Engel a v neděli se z podobně jasného úspěchu mohl radovat Švýcar Ricardo Feller. Oba vyhráli z pole-position stylem start-cíl.

Dráha v Zandvoortu prostě dovolila jen relativně fídní procesí vozů GT3 – za dva týdny se na Norisringu snad povede lepší show…

Text a foto: Roman Klemm

Sobota: Engel neohroženě

Pokud značka Mercedes nedopadla v prvním podniku DTM 2023 v Oscherslebenu nejlépe, pak pro ní byl nizozemský Zandvoort jistou odvetou. V sobotní kvalifikaci se prosadil zkušený Maro Engel na žluté AMG-„Mambě“ stáje Langraf, před vozy BMW Sheldona van der Lindeho (Schubert) a Marco Wittmanna (Project 1).  Následovaly nejrychlejší Lamborghini (Franck Perera, SSR) a Ferrari (za Aitkena zaskakující Albert Costa, Emil Frey).

V Oscherslebenu dominující Porsche byly v dunách díky „přítěži“ ztraceny, nejlepší Thomas Preining (Manthey) stačil jen na 10. startovní místo.

Za 28stupňového tepla se start na pobřeží Nordzee před zhruba 8.000 diváky polemanovi Engelovi vydařil výborně a ani na pořadí bezprostředně za ním se nic nezměnilo. Na trati, kde se s vozem GT3 dá předjet jen na konci rovinky, se první část závodu proměnila v taktické „čekání na výměny pneumatik“.

Výborný Engel ale konkurenci nedal šanci. Vybudoval si 3sekundový náskok na van der Lindeho, na kterém ani jejich zastávka v boxech nic nezměnila.

Byl to Wittmann, kdo svou výměnou výrazně prodělal: na trať se vrátil až za oběma Lamborgini Perery a Bortolottiho. Ve druhé části se na špičce bojovalo jen o 4. místo mezi Bortolottim a Wittmannem – beze změny pořadí. Pro jezdce byl závod jistě velkým dobrodružství, pro diváky ovšem jen zdlouhavým procesím – zase jednou…

Neděle: Feller jako Engel v sobotu

Výsledek kvalifikace a tím i průběh závodu ovlivnily v neděli dvě události. Zaprvé zásah pořadatele ve formě změn přídavných závaží a zadruhé červená vlajka před koncem session kvůli nehodě Itala Deleddy. Vozy Audi a Porsche směly „ubrat“ na váze a tak byly najednou zase úplně vepředu.

Pole-position si zajistil Švýcar Ricardo Feller (Abt-Audi) před Rakušanem Thomasem Preiningem (Manthey-Porsche) a sobotním vítězem Maro Engelem.

Zatímco poleman Feller dosprintoval po startu do Tarzanovy zatáčky neohroženě jako první, zaspal Preining zcela očividně a byl hned odsunut na 3. místo Engelem. Za nimi se seřadili  Heinrich, Niederhauser a Wittmann.

Skupina lídrů poté kroužila po trati v nezměněném pořadí až do předepsaných výměn pnaumatik. Feller se při tom dokázal lehce odpoutat od Engela, v jehož závětří se netrpělivě tlačili ostatní. Nepřekvapilo proto, že Engel při své zastávce ztratil tři pozice. Jinak druhá polovina závodu nepřinesla změny na špičce změny…