Mistryní republiky v silničním závodě cyklistek je potřetí Machačová

foto Mistryní republiky v silničním závodě cyklistek se 24. června 2023 stala potřetí v kariéře Jarmila Machačová. Závodnice pražské Dukly vyhrála po úspěšném samostatném úniku před Kristýnou Burlovou a Nikolou Bajgerovou.

Tlmače (Slovensko) - Mistryní republiky v silničním závodě cyklistek se stala potřetí v kariéře Jarmila Machačová. Závodnice pražské Dukly vyhrála po úspěšném samostatném úniku před Kristýnou Burlovou a Nikolou Bajgerovou. Nejlepší juniorkou byla na společném šampionátu ve slovenských Tlmačích Adéla Pernická, mezi juniory se radoval Kryštof Král.

Sedmatřicetiletá Machačová, která je úspěšnou reprezentantkou zejména na dráze, navázala na prvenství z hromadného závodu z let 2018 a 2020. Vedle toho si vyjela dvakrát zlato také v časovce (2008 a 2012). Ve čtvrtečním souboji s chronometrem byla čtvrtá.

Závod na okruhu o délce 32,2 kilometru, který ženy i juniorky absolvovaly třikrát, rozhodla Machačová únikem ve druhém kole. Během třetího okruhu náskok výrazně navýšila a do cíle dojela s více než pětiminutovým předstihem před soupeřkami.

"Taktiku jsme nijak pevnou neměly. Do spurtu byla určená Petra Ševčíková, ale hlavní bylo jet aktivně a chodit do úniků. Je to cyklistika, týmový sport. Měly jsme početní převahu a holky vidí, že to není o jednom úniku. Bylo otázkou, na kterou z nás to vyjde," uvedla pro web Českého svazu cyklistiky Machačová.

Přes velký náskok zůstávala do posledních metrů obezřetná a v titul naplno uvěřila až v cílové rovince. "Uvěřila jsem až tak 500 metrů před cílem, protože stát se může leccos, třeba defekt," podotkla Machačová, jíž se loni na podzim narodil syn Richard a po loňské absenci na šampionátu prožila mimořádně úspěšný návrat.

"Je to teď úplně jiné. Užívám si ale obojí; jak závodění, tak roli matky. Rozhodně to není takový stres. Ríšu vůbec nezanedbávám, a když jsem na závodech, tak jej hlídá babička či děda a já mohu být v klidu," pochvalovala si Machačová.

O zbývající medaile se spurtovalo, Burlová a Bajgerová zopakovaly umístění z časovky. Obhájkyně loňského prvenství a trojnásobná vítězka silničního závodu Tereza Neumanová skončila čtvrtá.

Závěrečný sprint rozhodl o pořadí na medailových příčkách také mezi juniorkami a juniory. Sedmnáctiletá Pernická předčila Patricii Müllerovou a Kateřinu Douděrovou. Junioři absolvovali 129,5 kilometru. Zanedlouho sedmnáctiletý Král vylepšil druhé místo z časovky, druhý byl Robert Kobr a třetí skončil Jan Podařil.

Mistrovství ČR v silniční cyklistice v Tlmačích (Slovensko) - závod s hromadným startem:

Ženy (96,7 km): 1. Machačová (Dukla Praha) 2:29:11, 2. Burlová (Lotto Dstny), 3. Bajgerová (MAT Atom Deweloper Wroclaw), 4. Neumanová (Liv Racing Teqfind), 5. Ševčíková (Dukla Praha), 6. Zemanová (Brilon Racing) všechny -5:04.

Junioři (129,5 km): 1. Král (Auto Eder) 2:51:20, 2. Kobr (Roman Kreuziger Cycling Academy), 3. Podařil (Mapei Merida Kaňkovský) oba stejný čas.

Juniorky (96,7 km): 1. Pernická (Bike Pro Racing) 2:34:15, 2. Müllerová (Tufo Pardus Prostějov), 3. Douděrová (Jaroslav Kulhavý Cycling) obě stejný čas.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 1.05.2024 ČTK