Bedřich Fendrich 80

Richard Karnok

Dne 24. 6. 2023 se dožívá 80 let znojemský rodák pan Bedřich Fendrich. 8násobný Mistr Československa motocyklových silničních závodů ve třídách 50 a 125 ccm. Tovární jezdec Povážských strojární, výrobce motocyklů TATRAN.

Tvůrce a konstruktér vlastních strojů JUVENTA a dalších. Zasloužilý Mistr sportu a nositel celé řady dalších ocenění. Účastník mnoha mezinárodních závodů včetně závodů Mistrovství světa. Velká postava naší motocyklové historie.

Svoje domácí úspěchy si musel vybojovat proti těm největším jménům své doby. Např. Zbyněk Havrda, Miloš Sedlák, Otto Krmíček a další. Bedřich byl pověstný pečlivou přípravou. Což při startech ve dvou kubaturách jinak ani nebylo možné. Velkou podporu měl krom rodiny i ve svém dlouholetém mechanikovi Karlu Černíkovi.

Bedřich Fendrich startoval za svou kariéru ve stovkách závodů. Ale jeho asi životním závodem byla Velká cena v Brně v roce 1971.  Na komplikované staré brněnské trati byl ještě těsně před koncem závodu na bedně! 3. místo! Něco fantastického! Ale štěstí mu nepřálo, měl v posledním kole lehký pád. Motocykl ještě stačil zvednout a dojet sedmý. Za vítězným Barry Sheenem ještě dojeli a brali body 5. Havrda, 6.Šobáň. Kdo tu dobu pamatuje, nutně se těm borcům musí hluboce poklonit. V nesrovnatelných podmínkách se západními konkurenty dosahovali skvělých výsledků mimořádným nasazením a odvahou. Plus museli být zdatnými obchodníky. Náhradní díly na svou techniku legálně sehnat v podstatě nešlo. Tak bylo potřeba improvizovat. V tom byli naši jezdci velmi dobří. Ale taky bylo nutno dbát velké opatrnosti. Režim jim sice závodění nevlídně toleroval, ale jistě by neváhal tvrdě zakročit, kdyby je přistihl při nějaké nekalé finanční operaci. I takové případy bohužel byly. Ten samý režim, který jim masivně házel klacky pod nohy, se nestyděl jejich dosaženými úspěchy chlubit. Divná doba to byla.

I po ukončení kariéry se Bedřich Fendrich přijde rád podívat na své následovníky na závodních drahách. Několikrát byl i váženým VIP hostem na MotoGP v Brně. A lze ho vidět na závodech v Brně na dromu,v Hořicích, Kopčanech nebo v Dymokurech. Mezi jeho nejbližší přátele patří Jirka Bubla David, Honza Dobiáš, Mirek Felgr a Miloš Sedlák. Patřil k nim i legenda legend pan Bohumil Staša. Motocyklový závodní svět je někdy tvrdý, nelítostný prostředí, kde se prosadí zpravidla jen drsní jedinci s velkým egem. Ale naštěstí jsou i výjimky. Třeba Miloš Sedlák nebo právě Beďa Fendrich. Slušní a obětaví poctivci. Díky za ně.

Podstatu motocyklového závodění tvoří především nekonečné množství práce. A navíc i plno starostí – organizačních nebo finančních. Kdo se v tomto sportu dostane na úplnou špičku, musí být opravdu dobrým. A mít velké štěstí na lidi kolem sebe. Když to celé do sebe správně nezapadne, nefunguje to. Bedřich Fendrich to dokázal a jeho veleúspěšná kariéra dokazuje, že šel správnou cestou.

Tak VŠE NEJ, Beďo. Ať Ti hlavně zdraví ještě dlouho slouží.