ME Maďarsko

Jednadvacítka trápila Angličany, ale neproměňovala šance. Favorit ano

Fotbaloví reprezentanti do 21 let začali evropský šampionát porážkou s Anglií. Velkého favorita ale zejména v prvním poločase tým kouče Jana Suchopárka hodně trápil. Obrovské šance měli Sejk a zejména Kušej. Ovšem všechny zůstaly nevyužity a favorizovaná Anglie pak udeřila po krásné akci v úvodu druhé půle, kdy zápas rozhodl Ramsey a v nastaveném čase po chybě Karabce dal druhý gól Smith Rowe. Ve druhém zápase skupiny remizovalo Německo s Izraelem 1:1. Ve skupině D vybojovali Francouzi těsnou výhru 2:1 nad Itálií.

"Lvíčata" podlehla Albionu počtvrté za sebou, dvakrát mu nestačila ani v kvalifikační skupině. V neděli se svěřenci trenéra Jana Suchopárka utkají opět v Batumi s Německem, skupinu zakončí příští středu v Kutaisi proti Izraeli.

Anglie mohla jít do vedení už ve třetí minutě, jenže Madueke střelou před šestnáctkou napálil břevno. Na opačné straně vzápětí vypálil Kušej, ale brankář Trafford jeho pokus vyrazil. V další šanci "Lvíčat" se ocitl Sejk po napadání anglické rozehrávky, zakončil však do boční sítě.

"Mrzí mě neproměněné šance, dvakrát jsem běžel sám z půlky. První jsem nevyřešil správně, druhou šanci mi pak gólman chytil. Kdybychom dali první gól, vypadal by zápas úplně jinak," řekl Kušej pro ČT sport.

Češi nadále pokračovali v aktivní hře a vysokém nasazení. Sejk hlavičkoval vedle a další velkou příležitost Suchopárkova výběru spálil Kušej, který postupoval sám na Trafforda, jenže trefil boční síť. Po téměř půlhodině hry Madueke neprostřelil Jaroše. Útočník Chelsea se neprosadil ani obstřelem ve 37. minutě.

Krátce po přestávce si Ramsey přiťukl s Gordonem, rychle pronikl do vápna a střelou na zadní tyč otevřel skóre. S rychlou odpovědí málem přišel Šulc, jenže Trafforda neobehrál.

"Rozhodla branka ve druhé minutě druhého poločasu, která hodně otupila naši aktivitu. Soupeř nám prakticky nepůjčil míč, soupeř na něm hrál tak, jak jsme očekávali. Ani oživení po trojím střídání moc situací a zisku míče nepřineslo," prohlásil trenér Suchopárek.

V 68. minutě se ostrovní celek radoval z druhé trefy, Gordonova branka však neplatila kvůli ofsajdu. O necelých 10 minut později hlavička střídajícího Daňka skončila nad.

V nastavení stanovili Angličané konečný výsledek po akci dvou střídajících hráčů. Karabec, další příchozí hráč z lavičky, přišel u postranní čáry o míč a Archerovu nahrávku před branku zužitkoval Smith Rowe.

"Dobře jsme se připravili, neztráceli jsme, i když vidíte rychlostní predispozice Angličanů. Odvedli jsme ale docela sympatický výkon, když pomineme, že jsme byli méně na balonu, ale šance jsme měli. I českého diváka to mohlo bavit," uvedl obránce Adam Gabriel.

Čechy čeká v neděli Německo, které začalo turnaj remízou 1:1 s Izraelem. Neproměnilo dvě penalty ani početní výhodu po celý druhý poločas. Z každé skupiny vzejdou dva čtvrtfinalisti.

Mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v Gruzii a Rumunsku:

Skupina C (Batumi):

Česko – Anglie 0:2 (0:0)

Branky: 47. Ramsey, 90.+4 Smith Rowe. Rozhodčí: Fesnic – Avram, Cerei (všichni Rum.). ŽK: Sejk, Šulc, Karabec – Gordon, Aarons, Gibbs-White, Ramsey.

Česko: Jaroš – Gabriel, Vitík, Hranáč, Cedidla – Kaloč (81. Valenta), Červ – Šulc (66. Karabec), Žambůrek (66. Daněk), Kušej (60. M. Jurásek) – Sejk (66. Fila). Trenér: Suchopárek.

Anglie: Trafford – Colwill, Garner, Harwood-Bellis, Aarons (88. Johnson) – Gomes (79. Skipp), Jones, Ramsey, Gibbs-White (88. Elliott) – Madueke (79. Smith Rowe), Gordon (79. Archer). Trenér: Carsley.

Německo – Izrael 1:1 (1:1)

Branky: 26. Bisseck – 20. Turgeman. ČK: 45. Karzev (Izr.).