130 let

Lidovky.cz

Sport

Česko - Anglie 0:2, Kušejovy šance a sympatický výkon, mladíci ale podlehli

Český útočník reprezentace do 21 let Václav Sejk zakončuje hlavou v zápase Eura 2023 s Anglií. foto: Pavel Jiřík ml./FAČR

Čeští fotbaloví reprezentanti do 21 let v prvním utkání na malém Euru v Gruzii s favorizovanou Anglií nepropadli, naopak. Své šance ale v první půli nevyužili a po změně stran hned inkasovali po akci Ramseyho. Soupeř pak duel kontroloval a v nastavení potrestal chybu střídajícího Karabce náhradník Smith Rowe do prázdné brány.
  20:14aktualizováno  21:14

Mladíci se v gruzínském Batumi velkého týmu plného fotbalistů z Premier League nezalekli, chtěli si to s ním rozdat jako se sobě rovným.

Česko U21 - Anglie U21

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

V prvním poločase se jim to dařilo a protivníka potrápili, v otevřeném duelu bylo k vidění hned několik velkých příležitostí na obou stranách. Už po pár minutách trefil Madueke břevno, zanedlouho o sobě dali vědět i Češi, kteří vysoko napadali anglickou rozehrávku.

Nepřesnosti v ní málem využil Sejk, pálil ale do boční sítě - stejně jako později Kušej po úniku z pravého křídla.

Podsaditý křídelník s potetovanými pažemi byl nejvýraznější českou postavou úvodního dějství, nebál se ujmout balonu a upalovat co nejrychleji vpřed. Ve 40. minutě se na polovině hřiště rozběhl ke dravému sólu, přesprintoval jednoho soupeře, pak se přes dva ve vápně uvolnil a nebýt perfektního zákroku brankáře Trafforda, který přízemní ránu vytěsnil za tyč, Češi by vedli.

„Mrzí mě neproměněné šance, dvakrát jsem běžel sám z půlky. První jsem nevyřešil správně, druhou šanci mi pak gólman chytil. Kdybychom dali první gól, vypadal by zápas úplně jinak,“ řekl Kušej pro ČT sport.

Jenže nestalo se a Angličané hned po přestávce svou další velkou šanci proměnili. Rychlá akce s narážečkou překonala českou defenzivu a Ramsey propálil Jaroše. Hned vzápětí mohl vyrovnat Šulc, který málem obešel gólmana, ten však na poslední chvíli zabránil gólové střele.

ZNÁMKOVÁNÍ

Ohodnoťte výkon fotbalistů jako ve škole

Angličané poté převzali kontrolu nad duelem, s vedením se tolik nehnali dopředu a lépe si hlídali nebezpečné české protiútoky. Ani Madueke, jenž před přestávkou mohl dát dva, tři góly, ale i díky bojovnosti defenzivy v čele se stoperem Vitíkem se neprosadil, už nebyl tolik vidět.

Dvacet minut před koncem druhý gól Anglie pro přestupek na začátku akce neplatil a Češi ještě zadoufali v naději, po několikanásobném střídání jim ale pro nějaký tlak scházely síly i kvalita v kombinaci. Přesto se Daněk ocitl centimetry od vyrovnání, hlavou ale po centru Karabce ze standardky zamířil těsně nad.

Ve čtyřminutovém nastavení se pokoušel vybojovat penaltu Karabec, obdržel místo ní žlutou za přifilmovaný pád a vzápětí ztrátou balonu definitivně zmrazil zbývající špetku naděje českého týmu. Archer získaný míč naservíroval před prázdnou bránu Smithu Roweovi a bylo hotovo.

„Rozhodla branka ve druhé minutě druhého poločasu, která hodně otupila naši aktivitu. Soupeř nám prakticky nepůjčil míč, soupeř na něm hrál tak, jak jsme očekávali. Ani oživení po trojím střídání moc situací a zisku míče nepřineslo,“ prohlásil trenér Jan Suchopárek.

Čeští mladíci tak anglickému výběru do 21 let podlehli počtvrté za sebou, dvakrát mu nestačili v kvalifikační skupině. V neděli se svěřenci kouče Suchopárka utkají opět v Batumi s Německem, skupinu zakončí příští středu v Kutaisi proti Izraeli. Dál postupují první dva, Němci na úvod s Izraelem remizovali 1:1.