Novými domácími šampiony v časovce jsou Otruba a osmnáctiletá Kvasničková

Mistrem republiky v silniční časovce se stal Jakub Otruba. Pětadvacetiletý cyklista domácí stáje ATT Investments vyhrál v elitní kategorii poprvé. Na společném šampionátu ve slovenských Tlmačích zvítězil před Petrem Kelemenem a Mathiasem Vackem. Obhájce Jan Bárta obsadil sedmé místo. Nejlepší mezi ženami byla při premiéře v elitní kategorii teprve osmnáctiletá Eliška Kvasničková.

Jakub Otruba při jízdě proti chronometru.

Otruba prolétl 46 kilometrů dlouhou trať průměrnou rychlostí 50,77 kilometru za 54 minut a necelých 22 sekund. Kelemen byl o více než 23 sekund pomalejší, Vacek ztratil dokonce takřka minutu. Zklamáním skončil závod pro Bártu, jenž po sezoně uzavře kariéru. Osmatřicetiletý rekordman toužil po osmém titulu ze soubojů s chronometrem, ale na Otrubu měl manko dvou a čtvrt minuty.

Otruba udělal další krok vzhůru ve výsledkové listině. Loni v Kovářově získal bronz, rok předtím v Bánovcích nad Bebravou skončil čtvrtý. V letech 2018 až 2020 triumfoval třikrát po sobě mezi cyklisty do 23 let. Rovněž Kvasničková vybojovala svůj první titul. Těsně druhá skončila Kristýna Burlová, třetí dojela obhájkyně stříbra Nikola Bajgerová.

Kvasničková (SportRaces Cycling Team) potřebovala na zdolání 23 kilometrů 31 minut a 14 sekund. Triumfem potvrdila svou výkonnost v soubojích s chronometrem. Loni, kdy závodila ještě mezi juniorkami, obsadila na mistrovství světa v australském Wollongongu v časovce čtvrté místo. Na republikovém šampionátu v Kovářově časovku juniorek jasně vyhrála a následně byla druhá v silničním závodě.

Burlová byla pomalejší než Kvasničková o čtyři sekundy, Bajgerová ztratila na novou šampionku 21 sekund. Pod stupni vítězů skončila sedmatřicetiletá Jarmila Machačová, obhájkyně prvenství Denisa Slámová obsadila páté místo.

Mezi muži do 23 let byl jasně nejrychlejší Pavel Bittner. V kategorii juniorů zvítězil Pavel Šumpík s minutovým náskokem před Kryštofem Králem. Nejlepší juniorkou byla Nela Kaňkovská.