Pardubický atlet a čtyřicátník Tomáš Mocek prostě umí. Tento týden si připsal dokonce dvě absolutní prvenství. V týdnu se zúčastnil závodu jednoho pouťového seriálu a bezkonkurenčně vyhrál, ale … „Tradiční účastníci už tam měli před startem víceméně rozděleno pořadí, takže moje účast je doslova šokovala.“ Naopak byl velmi vítaným závoďákem dvanáctého ročníku Dubinského krosu tradičně zařazeného do Velké ceny východních Čech v bězích.

Letos se rovinatý tří okruhový lesní kros běžel za příjemného počasí, obvyklé bývá vedro. Start je navíc v pravé poledne. V sólo běhu Tomáš jako jediný pokořil na 9 km hranici třiceti minut – 29:49 minuty. Běžel dokonce o deset sekund lépe než loňský vítěz, skutečský tryskáč, Jaromír Hradecký, ale tehdy bylo fakt horko. Nejlepší čas v závodě mužů dal v roce 2013 Jiří Čivrný ze Semil – 28:12.

Druhý byl v Dubinském krosu tradiční bedničkář závodu Václav Rohlík z startující rovněž za AC Pardubice – 31:33, tedy o půl minuty lépe jak vloni. A v hvězdné jízdě posledních týdnů, mimo jiné druhé místo před týdnem v Cháborech, pokračuje Tomáš Kyncl z Holic. Vloni 34:05 a letos dokonce 33:19. „Je to fakt, letos běhám svoje nejlepší časy.“ Všichni tři absolutní bedničkáři jsou čtyřicátníci. Navíc Rohlík a Kyncl jsou nyní v první desítce absolutního pořadí Velké ceny.

Celkově pátý byl nejlepší mladík Jirka Sláma z Malšovy Lhoty u Hradce Králové – 35:26. Ten dorazil se svým tatíkem a běžcem televize V1 Martinem Slámou, který za 41:20 vyhrál padesátníky. „Kluk hraje fotbal a zatím běhal jen kratší závody na pět kilometrů. Chtěl si zkusit něco delšího, tak jsem ho vzal, ale že z toho budou dokonce dvojnásobné prvenství jsme fakt nečekali.“ Poslední vypsanou kategorii nad 60 let vyhrál Vladimír Vacarda startující za Slovan Liberec za 42:43.

Tradičním účastníkem je nyní druhý nejstarší běžec u nás Stanislav Doležal, který žije na Pardubicku, jen o pár měsíců zkušenější je Zdeněk Kopecký z Českých Budějovic – letos dal opakovaně půlku pod tři hodiny. Vloni Standa tedy chyběl, ale předloni zapsal 61 minut a letos 66 a neuzavírá výsledkovou listinu.

Ženy běží v Dubinském krosu dvě kola a startují samostatně. Vloni Denisa Kozáková z Hradce absentovala, ale letos si to tato trojnásobná absolutní vítězka Velké ceny, letos je zatím druhá, přijela zobnout. Ale neměla to zadarmo, až do cíle ji před sebou hnala také v životní formě letos běhající, dala si mimo jiné osobák na půlmaraton a vede Pohár D35, Erika Válková (na foto). Běhá za Café Bajer Pardubice, jehož majitel Milan Bajer také běžel – 54:10. Vítězná Denisa v sólo běhu zapsala na 6 km 23:36, Erika dala 24:10.

Za nimi doběhly skutečné sportovní legendy. Blanka Paulů z Vrchlabí, vítězka nad 55 let, za 25:41 a Anna Krátká z Hvězdy Pardubice, vítězka 45 – 54 let, za 27:01.

Vloni zde vyhrála Gabriela Veigertová z Jičína za 21:31. Traťák časem 20:46 drží z roku 2014 Taťána Metelková.

Závod probíhal za příjemné rodinné atmosféry a s rodiči si přišli zazávodit i jejich ratolesti. Takže dětské bedničkáře doprovázeli třeba Václav Rohlík, Vítězslav Šourek, dcerka byla nejlepší v kratším závodě, Denisa Kozáková či druhá veteránka z 45 – 54 let Kateřina Janáčková, jejíž syn Tomáš vyhrál běh na 1,3 km.

Absolutně nejlepší bedničkáři vedle věcných cen obdrželi poukazy na volné startovné v rámci závodů Pardubického vinařského půlmaratonu, který se uskuteční v sobotu 13. dubna 2024.

Ředitelka závodu Míla Kalinová byla s průběhem Dubinského krosu spokojena. Navíc je ve hře změna termínu. „Uvažujeme závod přesunout na podzim, do termínu, kdy jsme dříve dělali Chrudimskou desítku. Uvidíme …“