Dnes je sobota 27. dubna 2024., Svátek má Jaroslav
Počasí dnes 16°C Polojasno

Hokejisté Vegas nasázeli Floridě devět gólů a získali Stanleyův pohár

Hokejisté Vegas slaví zisk Stanleyova poháru | zdroj: Profimedia

Hokejisté Vegas získali ve své šesté sezoně v NHL poprvé Stanleyův pohár. Finále s Floridou uzavřeli výhrou 9:3, kterou řídil hattrickem Mark Stone, a sérii ovládli 4:1. Třemi body za asistence přispěli k vítězství i Shea Theodore a Jack Eichel, který vyhrál produktivitu play off s 26 body (6+20). Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče vyřazovací části dostal Jonathan Marchessault, který bodoval ve všech finálových zápasech (4+4).

„Neuvěřitelné,“ soukal ze sebe kapitán Vegas Stone. „Když jsem přebíral pohár, díval jsem se do očí spoluhráčů a zmocňovaly se mě ty nejšílenější pocity, jaké jsem kdy měl. Tyhle momenty jsou o to výjimečnější, že jsem dokázal vyhrát tuhle trofej s 25, 30 nejlepšími kamarády,“ doplnil.

Florida prohrála i své druhé finále. „Je to těžké. Chtěli jsme vyhrát pohár a slavit,“ povzdechl si kapitán Aleksander Barkov. „Ale máme za sebou úžasnou sezonu a všichni ze sebe vydali v každém zápase všechno. Budu si tyhle chvíle pamatovat do konce života. Byla to skvělá jízda. Sice to teď bolí, ale během pár týdnů to přejde, vrátíme se do práce a zase bude veselo,“ uvedl.

Florida nastoupila bez svého lídra Matthewa Tkachuka, který utrpěl zlomeninu hrudní kosti. „Ani se nedokázal obléct. Někdo mu pomohl do výstroje, zavázal mu brusle, navlékl dres. Měl velké bolesti, takže bylo jasné, že nebude hrát. Otázkou bylo, zda by byl schopný naskočit to případného sedmého zápasu, kdybychom ho nechali v klidu,“ řekl trenér Paul Maurice.

Florida bez Tkachuka prohrávala od 12. minuty, ve které se prosadil v oslabení Stone. Vzápětí zvýšil Nicolas Hague. Naději dal hostům v úvodu druhé třetiny Aaron Ekblad, ale Vegas v rozmezí 31. až 40. minuty odskočilo až na 6:1. Postupně skórovali Alec Martinez, Reilly Smith, Stone a Michael Amadio.

Sedmý gól přidal ve 49. minutě Ivan Barbašev, Panthers kontrovali trefami Sama Reinharta a Sama Bennetta. Stone zkompletoval hattrick v 55. minutě při risku soupeře bez gólmana a skóre uzavřel Nicolas Roy.

Ve finále hrál jediný český hokejista. V obraně Floridy nastupoval Radko Gudas, který vyhrál v play off statistiku hitů. Na druhé straně byl v širším kádru brankář Jiří Patera, ale mezi vítěze poháru zapsán nebude, protože při debutu v NHL v této sezoně odchytal jen dva duely a do play off nezasáhl.

Florida se povzbuzovala obratem z úvodního kola vyřazovací části, ve které proti Bostonu otočila sérii z 1:3, a začala aktivně. Velkou šanci ale v úvodu zahodil Anton Lundell, který se po chybě Vegas v rozehrávce ocitl sám před Adinem Hillem. Domácí gólman jeho šanci zastavil betonem.

Panthers se v sérii nemohli opřít o přesilové hry. Nevyužili ani jednu a tentokrát v ní dokonce inkasovali. Stone vybojoval na obranné čáře puk a vedl přečíslení dva na jednoho, které zakončil přesnou střelou nad lapačku Sergeje Bobrovského. Vegas se v krátkém sledu dostalo do dalších dvou brejkových situací a z druhé udeřil z dorážky Hague.

„Nezačali jsme dobře, dolehla na nás nervozita a Florida měla navrch. Podržel nás Hill a ohromně důležitý byl první gól. Poté se nám dýchalo lépe,“ uvedl trenér Bruce Cassidy, který přišel před sezonou do Vegas z Bostonu.

Ekblad vstřelil od modré čáry kontaktní gól, ale v polovině utkání se Vegas nadechlo k náporu, který vyjádřilo čtyřmi trefami. Martinez se prosadil z pravého kruhu a za necelé dvě minuty zvýšil Smith, který po efektní přihrávce Williama Karlssona střílel do odkryté branky. Stone překonal Bobrovského z levého kruhu a po jeho gólu se začal z ochozů poprvé ozývat mohutný pokřik: „My chceme pohár!“ Euforii ještě pozvedl Amadio gólem z dorážky dvě sekundy před koncem druhé třetiny.

Florida zápas nevzdala a v posledním dějství přestřílela domácí 21:7, ale první gól dostala od Barbaševa. Hosté byli přeci jen za aktivitu odměněni. Reinhart zamířil přesně z pravého kruhu a Bennettovu střelu od modré čáry tečoval do vlastní branky Alex Pietrangelo. Závěr patřil Vegas. Stone trefil prázdnou branku z obranného pásma až na třetí pokus: předtím zasáhl tyč a podruhé minul. Kanonádu završil zblízka Roy.

O výhru se zasloužilo sedm různých střelců, patnáct hráčů si připsalo alespoň bod. „Naší velkou předností je, že máme široký a kvalitní kádr. Je jedno, jaká lajna je na ledě. Můžeme tak dominovat střídání po střídání. To se projevilo i ve druhé polovině prostřední třetiny. Zápas jsme tam zlomili,“ řekl Hill, který kryl 31 střel.

Finále Stanleyova poháru - 5. zápas:
Vegas Golden Knights - Florida Panthers 9:3 (2:0, 4:1, 3:2)
Branky a nahrávky: 12. Mark Stone, 14. Hague (Eichel, Marchessault), 31. Martinez (Eichel, Pietrangelo), 33. R. Smith (W. Karlsson, Theodore), 38. Mark Stone (Howden, Stephenson), 40. Amadio (R. Smith), 49. Barbašev (Eichel, Theodore), 55. Mark Stone, 59. N. Roy (Theodore, McNabb) - 23. Ekblad (Cousins), 49. Reinhart (Bennett, Montour), 52. Bennett (Forsling, Reinhart). Rozhodčí: Rooney, Sutherland - Barton, Murchison. Vyloučení: 1:1. Bez využití. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 32:35. Diváci: 19 058. Hvězdy zápasu: 1. Mark Stone, 2. Eichel, 3. Martinez (všichni Vegas). Konečný stav série: 4:1.
Sestavy:
Vegas: Hill - Pietrangelo, Martinez, Theodore, McNabb, Whitecloud, Hague - Marchessault, Eichel, Barbašev - Mark Stone, Stephenson, Howden - Amadio, W. Karlsson, R. Smith - Kolesar, N. Roy, W. Carrier. Trenér: Cassidy.
Florida: Bobrovskij - Ekblad, Forsling, Montour, M. Staal, Gudas, Mahura - Duclair, Barkov, Lundell - Reinhart, Bennett, Verhaeghe - Cousins, E. Staal, Lomberg - Dalpe, Colin White, Denisenko. Trenér: Maurice.