M ČR na klasice - Křivda obhájil, velké překvapení Bogarová

11.6.2023 Petr Klimpl

O víkendu proběhl vrchol domácí jarní sezóny - Mistrovství ČR na klasické trati. V mužích suverénně obhájil titul Tomáš Křivda, v ženách překvapivě pokořila všechny favoritky Adélka Bogarová.

Šampionát velmi pěkně uspořádala dvojice pořadatelů Beta Ursus Rosice a oddíl orientačního běhu SK Brno – Žabovřesky. Centrem závodu byla velká louka u obce Neslovice. Běželo se v terénu s několika hlubokými údolími a prudkými svahy padajícími do Boskovické brázdy nebo k toku říčky Bobrava; terén byl pokryt smíšenými lesy, na řadě míst byl nepříjemný podrost. Mapy byly připraveny pod taktovkou hlavního kartografa Zdeňka Rajnoška. O mistrovství byl velký zájem, na startu bylo přes 600 závodníků.

V sobotu se běžela kvalifikace. Tratě postavil Pavel Ptáček na mapě Herzán 452 m. Většina favoritů do finále A bez problému postoupila, nějaká překvapení se ale zrodila (do áčka třeba nepostoupili v H16 Tomáš Metelka, v H18 Vilém Bednařík a Filip Hanuš). V ženách vyhrály rozněhy Tereza Janošíková, Adélka Bogarová, Anna Štičková a Tereza Čechová. V kategorii mužů vyhráli kvalifikační skupiny Tomáš Křivda (obhájce titulu), Miloš Nykodým, Martin Roudný a Daniel Pompura.

V neděli byly za značného tepla na pořadu finálové závody. Tratě postavil Stanislav Mokrý na mapě Bučín 444 m. Závod byl hodně kopcovitý, o čemž svědčí třeba to, že finále A v mužích mělo na 15.2 km převýšení 840 m. Postupy mezi kontrolami nabízely řadu variant tak, jak to na klasické trati má být. Stavitel tratí se dost strefil do směrných časů. A jak dopadly výsledky?

Ve většině kategorií vyhráli favorité, v ženách však došlo k obrovskému překvapení. Na startu chyběla pro zranění Vendula Horčičková, jinak běžely všechny naše nejlepší závodnice. Od začátku se ve vedení střídaly favorizované Tereza Janošíková (SSU) a Denisa Kosová (PHK), s nimi držela krok Adélka Bogarová (PGP). A právě ona měla nejrychlejší závěr a doběhla si pro hodně překvapivý mistrovský titul s náskokem 16 sekund před stříbrnou Kosovou (ta obhajovala titul, který získala 5x po sobě), bronzová Janošíková měla ztrátu 1:04 min. Na čtvrtém místě skončila vyrovnaně běžící Tereza Čechová (KAM), pátá byla v úvodu chybující Jana Peterová (LPU), šesté místo obsadila nestárnoucí Zdenka Kozáková (TBM).

15. Vyhnálková Barbora       PGP9854 R SK Praga                 92:40   + 18:33

V mužích se na prvních třech místech zopakovalo pořadí z loňského mistrovství - vyhrál Tomáš Křivda (CHC) před Milošem Nykodýmem (ZBM) a Jonášem Hubáčkem (LCE). Tomáš Křivda tedy obhájil titul a tak nenechal nikoho na pochybách, kdo je již druhý rok u nás suverénně nejlepší. Vedl od začátku do konce a jasně vyhrál. Na trati stejně jako loni doběhl o čtyřminutový interval Hubáčka, ten ale na rozdíl od loňska za ním nevisel až do cíle, ale při postupu na 16. kontrolu zvolil jiný postup a ztratil kontakt s pozdějším vítězem, přesto si ale doběhl pro bronzovou medaili, když měl v cíli ztrátu šest a půl minuty. Mezi tyto dva závodníky se vklínil druhým místem osamoceně (a velmi dobře) běžící Nykodým. Na čtvrtém místě se ztrátou necelých deseti minut skončil překvapivě Petr Horvát (TBM), pro kterého je to dosavadní největší úspěch v OB. Páté místo obsadil Martin Roudný (LPU) a šestý byl Vojtěch Sýkora (LCE).

8. Metelka Ondřej           PHK0101 R OK 99 Hradec Králové    105:13   + 12:07
  9. Minář Marek              ZBM9444 R SK Brno Žabovřesky      106:05   + 12:59
 10. Jonáš Adam               ZBM0102 R SK Brno Žabovřesky      106:16   + 13:10
 11. Chupek Jakub             TUR9911 R OOB TJ Turnov           107:36   + 14:30
 12. Procházka David          LPU9113 E OK Lokomotiva Pardubice 108:53   + 15:47
 13. Valeš Jiří               ZTC9502 R Západočeské sportovní c 109:03   + 15:57
 14. Mrázek Jan               SJC8102 E Sportcentrum Jičín      109:17   + 16:11
 15. Chloupek Adam            LCE9300 C OOB TJ Slovan Luhačovic 109:50   + 16:44

V juniorkách deklasovala své soupeřky největší favoritka Anna Karlová (JIL), která vyhrála o více jak pět minut před Markétou Mulíčkovou (TBM), když si na trati ještě dovolila na šesté kontrole udělal více jak dvouminovou chybu; bronz získala Barbora Smolková (TAP) se ztrátou necelých devíti minut. Naopak závod juniorů byl velmi vyrovnaný, favorit Jakub Chaloupský ((PHK) vyhrál, ale neměl to vůbec jednoduché; druhý Vít Čech (KAM) měl na něj ztrátu jen 31 sekund, třetí Jiří Donda (ZTC) pak 47 sekund.

V D18 vyhrála jasná favoritka Lucie Dittrichová (SKM), která měla v cíli velký náskok téměř čtyř minut před druhou Michaelou Novotnou (TUR), třetí Kateřina Štěpová (PGP) ztratila na vítězku přes pět minut. V H18 souboj dvou velkých favoritů pro sebe rozhodl vyrovnaným výkonem Jan Strýček (PBM), Daniel Bolehovský (VSP) za ním zaostal 104 sekund, třetí Adam Zřídkaveselý (PBM) ztratil na vítěze téměř čtyři minuty. V D16 s přehledem vyhrála Hana Vítková (SJI), druhá Alena Kovalčíková (AOP) měla ztrátu 2:21 min. a třetí Eva Baldrianová (VSP) tři a půl minuty. Mezi mladšími dorostenci byl nejlepší Vladimír Srb (LPU), který měl v cíli náskok před druhým Prokopem Tomáškem (TUR) 1:35 min., třetí Jan Vaníček (SJC) byl ještě o 6 sekund pomalejší.