Jubilejní čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans vyhrálo Ferrari

Slavnou čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans při stém výročí existence závodu vyhrálo Ferrari. Vítězný vůz řídili Brit James Calado a Italové Alessandro Pier Guidi a Antonio Giovinazzi. Italská automobilka byla na startu s vlastním prototypem poprvé po padesáti letech a ukončila pětileté kralování Toyoty.

Vítězný vůz Ferrari AF Corse řízený Italy Antoniem Giovinazzim a Alessandrem Pierem Guidim a Jamesem Caladem z Británie.

Obhájci prvenství Sébastien Buemi, Brendon Hartley a Rjo Hirakawa skončili v 91. ročníku prestižního vytrvalostního závodu tentokrát druzí. Třetí místo obsadili Earl Bamber, Alex Lynn a Richard Westbrook, kteří se střídali za volantem Cadillacu.

Závod na 13,6 km dlouhém okruhu slavil letos stoleté jubileum, poprvé se uskutečnil v květnu 1923. Při kulatém výročí měla čtyřiadvacetihodinovka prominentního startéra, vozy vypustil na trať v sobotu v 16:00 hvězdný basketbalista LeBron James.

V průběhu celého závodu, kterému přihlíželo přes 300 000 fanoušků, dělilo oba vedoucí vozy od sebe zřídkakdy více než 20 sekund a rozhodlo se až v předposlední hodině. Hirakawa po jezdecké chybě poškodil vůz a musel s ním k mechanikům. Ferrari pak projelo cílem s náskokem bezmála minuty a půl. Vůz italské značky naposledy zvítězil v roce 1965, kdy se o to zasloužili Masten Gregory a Jochen Rindt, nyní hlavní závod ovládl podesáté.

"Obrovské emoce, neuvěřitelné, nemám slov. Tenhle závod sleduju od dětství a teď jsem tu a vyhrávám Le Mans s Ferrari," radoval se v rozhovoru pro Eurosport Giovinazzi, bývalý pilot formule 1. "Obrovský úspěch a po takové době... Myslím, že tohle vejde do historie," přidal Calado, někdejší šampion vytrvalostních závodů v kategorii GT.

Do oslav zatím největšího úspěchu Ferrari v sezoně se zapojili i šéf stáje formule 1 Fred Vasseur a současný pilot Scuderie Charles Leclerc, kteří jinak letos příliš důvodů k radosti zatím neměli. "Že Ferrari po tolika letech vyhrálo, je absolutně úžasný pocit," řekl vicemistr světa Leclerc, jehož třetí místo ve Velké ceně Ázerbájdžánu je v tomto roce maximem Ferrari v královské automobilové třídě. V Poháru konstruktérů patří rudým vozům až čtvrté místo.