Foto: Pixabay

Tento jav, známy ako partenogenéza, už bol zaznamenaný u vtákov, rýb a iných druhov plazov.

V zoologickej záhrade na Kostarike zaznamenali prvý prípad, keď samica krokodíla bez oplodnenia spermiou samca zniesla vajíčko so zárodkom. Tento jav, známy ako partenogenéza, už bol zaznamenaný u vtákov, rýb a iných druhov plazov. TASR správu prevzala v stredu z webovej stránky stanice BBC.

Článok pokračuje pod videom ↓

Samica krokodíla dlhohlavého (Crocodylus acutus) vo veku 18 rokov zniesla vajce v januári 2018 v parku plazov na Kostarike. Plod vo vnútri bol plno vyvinutý, no mŕtvy a preto sa nevyliahol.

Park samicu získal ako dvojročnú a neustále ju držal oddelene od iných krokodílov. Vedecký tím parku sa preto spojil s doktorom Warrenom Boothom z univerzity v americkom štáte Virgínia. Je špecialistom na „panenské počatie“, ktorému sa odborne hovorí partenogenéza.

Ide o druh rozmnožovania, pri ktorom embryo vzniká v tele matky bez prítomnosti samčej pohlavnej bunky, píše vedecký časopis National Geographic.

Plod bol na 99,9 percenta geneticky identický s matkou

Booth zistil, že plod bol na 99,9 percenta geneticky identický s matkou a tým potvrdil, že nemal otca. Tento objav ho neprekvapil.

„Môžeme to pozorovať u žralokov, vtákov, hadov a jašteríc a je to pozoruhodne bežné a rozšírené,“ uviedol. U krokodílov zatiaľ partenogenéza nebola spozorovaná, pretože ľudia sa o takúto vec doteraz nezaujímali.

Podľa vedcov sa môže vyskytnúť, keď je daný druh na pokraji vyhynutia. Krokodíl túto vlastnosť podľa vedcov mohol zdediť od svojho vývojového predka, čím by sa potvrdilo, že dinosaury sa tiež mohli rozmnožovať týmto spôsobom.

Uložiť článok

Najnovšie články