Sevilla popáté ovládla Evropskou ligu. AS Řím zdolala na penalty, rozhodl Montiel

Fotbalisté Sevilly porazili ve finále Evropské ligy po penaltovém rozstřelu AS Řím a sedmým triumfem potvrdili pozici nejúspěšnějšího týmu v historii soutěže. Skóre otevřel ve 35. minutě útočník italského celku Paulo Dybala, v 55. minutě si ale dal vlastní gól Gianluca Mancini. Zápas v Budapešti další branku nenabídl ani v prodloužení a za stavu 1:1 rozhodly penalty. Vítěznou trefu v rozstřelu na 4:1 obstaral ve čtvrté sérii Gonzalo Montiel.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalisté Sevilly popáté vyhráli Evropskou ligu

Fotbalisté Sevilly popáté vyhráli Evropskou ligu | Foto: Reuters, John Sibley | Zdroj: Reuters

Sevilla zvládla i sedmé velké evropské finále a zajistila si účast v příštím ročníku Ligy mistrů. Andaluský klub pětkrát uspěl v Evropské lize a dva triumfy přidal v Poháru UEFA, předchůdci Evropské ligy. Čtyřikrát u toho byl nynější kapitán Jesús Navas, který nechyběl ani u premiérového vítězství v roce 2006.

První trofej v kariéře slaví kouč José Luis Mendilibar. Dvaašedesátiletý trenér přitom převzal mužstvo teprve v polovině března po odvolaném Jorgem Sampaolim.

AS Řím nenavázal na loňský triumf v Evropské konferenční lize. Trenér José Mourinho ve svém šestém finále v evropských pohárech poprvé odešel poražen. „Vlci“ prohráli třetí souboj o trofej, v roce 1984 neuspěli v Poháru mistrů evropských zemí a o sedm let později v Poháru UEFA.

Úvodní šanci měl ve 12. minutě Leonardo Spinazzola, po zpětné přihrávce Zekiho Celika ale trefil z ideální pozice pouze připraveného gólmana Búnúa. Nervózní a rozkouskovaná první půle dlouho další šance nenabídla. Až v 35. minutě vyslal Gianluca Mancini kolmicí do zakončení Paula Dybalu, jenž poslal míč křižnou střelou k zadní tyči. Argentinský mistr světa se dal včas do pořádku po čtyřzápasové absenci způsobené zraněním a pátou trefou v soutěži se dostal na třetí místo tabulky střelců.

Sevilla zahrozila až v závěru sedmiminutového nastavení, kdy Ivan Rakitić nastřelil ránou z 20 metrů tyč. Římané tak udrželi i v devátém zápase play-off v úvodním dějství čisté konto.

Trenér Mendilibar udělal do druhého poločasu dvě změny v sestavě a španělské mužstvo převzalo iniciativu. V 55. minutě vytěžila Sevilla z tlaku vyrovnání, když si Navasův centr z pravé strany srazil do vlastní sítě Mancini.

Římané hrozili po standardních situacích, Sevillu ale držel Búnú. Marocký gólman vychytal jak pohotové zakončení Tammyho Abrahama po skrumáži před bránou, tak i střídajícího Andreu Belottiho skvělým zákrokem po signálu z přímého kopu. Čtvrthodinu před koncem nařídil anglický sudí Anthony Taylor pokutový kop po pádu Lucase Ocampose ve vápně. Videorozhodčí ale odhalil, že Roger Ibaňez vypíchl soupeři míč čistě, a Taylor svůj verdikt opravil.

Rozhodnout musely penalty

Finále tak stejně jako v předchozích dvou ročnících dospělo za stavu 1:1 do prodloužení. Přidaná půlhodina včetně dalších 14 minut nastavení nabídly oboustranně opatrnou hru, a tak musely potřetí za sebou rozhodnout penalty. Hlavička Chrise Smallinga po rohovém kopu z 11. minuty nastavení totiž dopadla jen zeshora na břevno.

V rozstřelu se blýskli dva hrdinové z loňského mistrovství světa v Kataru. Búnú neuspěl pouze proti Bryanovi Cristantemu, Manciniho ránu doprostřed vykopl a Ibaňezův pokus vytáhl konečky prstů na tyč. Navázal tak na výkon z osmifinále mistrovství světa, ve kterém proti Španělsku nepustil za záda ani jednu penaltu.

Střelci Sevilly byli naopak neomylní. Postupně se prosadili Lucas Ocampos, Erik Lamela, Ivan Rakitič i Gonzalo Montiel. Právě argentinský obránce proměnil vítěznou penaltu i ve finále mistrovství světa proti Francii. Ve středu napoprvé neuspěl, brankář Rui Patrício ale opustil brankovou čáru dřív a z opakovaného pokusu už Montiel zápas ukončil.

Španělé tak po semifinálovém triumfu nad Juventusem zdolali v závěru soutěže další italský celek. S AS Řím vyhráli i druhý vzájemný zápas, v tom prvním ho vyřadili v osmifinále v roce 2020 při cestě za dosud posledním triumfem v Evropské lize.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít